Hunger Games (2012)

Ne tak špatné, jak jsem si myslel, ale stejně mi přijde, že některé věci tam tak úplně nedávají smysl a je to celkově takové jednoduché a hladké, prostě dobrodružný film pro děti.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Právě jsem se vrátil z kina a pocity jsou velmi rozporuplné. Snažil jsem se na to dívat jako na film, který je volně na motivy Hobita, protože bylo pravděpodobné, že Jackson si to opět hodně "vylepší". Snažím se snažím, ale je to těžké. Snažím se vydržet, že Legolas (ač na pohled starší) je v Hobitovi a že tam nemá absolutně žádnou roli, trochu si zaskáče, zastřílí, koneckonců proč by nezabil pár skřetů, kteří tu také nemají co dělat. Ale koho by to vzrušovala, když skřetů je moc a Legolas to jistě bez úhony přežije, poněvadž musí. Snažím se vydržet lásku mezi elfkou a trpaslíkem, která tu taky nemá co dělat a jejíž rychlost se přímo příčí vývoji mezi Aragornem a Arwen v Pánovi prstenů. Vítám vtipné scény, protože to má být film pro děti, ačkoliv kniha je totálně a jenom pro děti a film je navíc zřejmým pokusem o dalšího Pána prstenů vycucaného z dvacetkrát tenčího děje. Snažím se vydržet popírání fyzikálních zákonů (elf ať si skáče pět metrů a trefí šíp šípem, kouzelníci ať kouzlí, ale sudy takhle prostě neplavou http://goo.gl/d57F0b). Snažím se vydržet, že je prvoplánově přidáno spoustu akčních scén, Medděd zahájí jako monstrum, máme tu Saurona, zjeví se Galadriel... Dobře Jacksone, měníš si to dle sebe, berme to tak. Odhlédnu-li od toho, je to vizuální zážitek, skvěle technicky udělané. Viděl jsem ve 2D, ale z každého záběru byla vidět snaha dostat z toho hloubku, může to být velmi dobré v kvalitním 3D kině. Ale zase, technická kvalita není vše. Co je největší problém je, jak je to strašně natahované. Udělat jeden dlouhý film nebo snad dva (dvojka kdyby to dotáhla do konce knížky, tak super. Jednička byla taky o ničem), tak je to paráda, ale tohle je fakt strašné. Přibývají akční scény jenom pro to, aby se to o další desítky minut natáhlo a vydělalo se víc peněz na dalším dílu, trpaslíci zlobí Šmaka a dohadují se s ním, Bilbo si tu scénu taky dost vylepší, ale už si říkám - jo, tak dobře, však se na to dobře dívá... když se jim po 40 minutách běhání po dolech podaří polít draka zlatem, ten řekne "to jste neměli" a odlétá směrem k Jezernímu městu. Takže absolutně žádný efekt. Ale absolutně - žádný - efekt. Však jaký by měl být, když v knížce to nebylo. Tohle nic je závěr filmu? Jenom jsme si to natáhli a můžeme se těšit na kaši v posledním dílu? Však tam toho zbývá strašně moc. Jeden zásah šípem a bitva pěti armád u Ereboru. To je u Jacksona tak na 3 hodiny minimálně s vsuvkou o entech a Aragornově dětství. Jako zfilmovaný Hobit tedy hrůza, tak dvě hvězdy. Někdo by si tady měl uvědomit, jestli točí roztomilou pohádku, kterou kouzelná předloha je (ne, to skutečně netočí), nebo dobrodružný fantasy film (pak dodržování alespoň hlavní linie z Hobita působí často hodně nepatřičně a nesmyslně). Jako akční fantasy film parádní podívaná s velmi plytkým a do očí bijícím nadbytečným dějem, kvůli kterému je někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami, přitom by stačilo být jenom trochu soudný a je to nádherná pětka a kultovní snímek. Zatím dávám čtyři, ale je to vítězství vizuální stránky a fantasy rekvizit nad dementským dějem, ještě si to budu rozmýšlet a možná nakonec snížím na tři.

Podfukáři (2013)

Těžko říct, jestli to je tak dobrý, že to i dokonce dává i smysl (jako že o co jim vlastně šlo?). Každopádně zábavnost se u mě nedostavila. Kouzlení může být cool naživo, ale ve filmu tomu chybí nějaká esence. Zvraty jsou očekávané (nemyslím tím, že bylo jasné kdo je kdo, ale že ten a ten zvrat se na konci prostě stane a tohle a tohle není ve skutečnosti pravda - no jo, neprozrazuji děj). Kdyby to byl nějaký Hobit nebo Star Trek, ale tady mi prostě přišli moc dobří a dokonalí a všeho moc škodí. Není to ani nijak zvlášť uzavřené, jednoduše mě to neoslovilo a to je tam Morgan Freeman a Michael Caine.

Terapie láskou (2012)

Zpočátku docela nápadité, navíc s Robertem De Nirem. Až konec byl poněkud klišoidní. Ale milá romance to byla, jednoduchá, jako stvořená pro tohle sváteční období. Za poněkud vyšší hodnocení nutno poděkovat Jennifer, já se snad kvůli ní podívám i na ty (dle mého tušení hrozné) Hunger Games.

Red 2 (2013)

Ačkoliv je to zase docela dobrá zábava, proti jedničce šla kvalita výrazně dolů. Ne tak nápadité, některé motivy se opakují, prostě žádný zázrak. Hopkins si zkusil trochu zabláznit, ale to už zvládl výborně v jedničce Malkovich a teď v tom skvěle pokračuje. Některé dobré komunikační momenty celek nezachrání, mělo jich být mnohem více. Jednička byla 4-5 hvězd a trochu jsem jí nadržel, takže teď už budu přísnější.

V zajetí démonů (2013)

A žili šťastně až do smrti... tak nějak to končilo, že? :-) Člověk by neřekl, že někdo natočí zase to samé, se stejnými zápletkami, stejným průběhem, stejným závěrem... tohle už tu bylo tisíckrát. Tak proč je to tak zábavné? Dobré výkony, vychytaná atmosféra, hrátky na osvědčené struny. Až na tu kreslící panenku v úvodu teda. Vlastně obyčejný horor, který nepřináší nic nového, přesto se zase aspoň čtvrt roku budu bát chodit sám na půdu a do sklepa.

Velmistr (2013)

Tohle mělo na to být velmi povedeným filmem, byl jsem zvědav. Další Yip Manův (dost přikrášlený) životopis, vlastně nejen Yip Manův. Některé scény jsou skutečně dobré, však Tony Leung a Ziyi jsou zárukou kvality. Ale celek do sebe nezapadá. Možná na tom jde znát přílišné sestříhání, jak jsem se dočetl, některé scény musely pryč. Takhle dost dobře nechápu, co ve filmu některé postavy (Břitva) vlastně dělaly. Občas jsou zde velké skoky, kdy se některé významné události prostě jenom oznámí. Postavy ale nestárnou, dvacet let sem, dvacet let tam. Dobře se na to koukalo, ale spíš jako na pár zajímavých epizod než na kvalitní ucelený film.

Nenasytný průliv (1965)

Bohužel se k místním ódám nepřipojím. Ano, je to na Japonsko poměrně "normální" film a na dobu, ve které vznikl, určitě úctyhodný. Nicméně už jsem jich viděl dost a z Nenasytného průlivu odvařený nejsem (a ani teď nemá vliv to, že hodnotím dnes a ne před 50 lety, nějaká technická kvalita a takové drobnosti). Tři hodiny neutekly ani náhodou, bylo to (jak mívají zvykem) děsivě natahované, hlavně první půlka, zkrácení o 30-60 minut by jistě nebylo problémem a prospělo by. Samotné důkazní metody, ač můžeme oponovat, že šlo hlavně o psychický boj se svědomím jednotlivých postav a vůbec ne o fakta jako taková (což je hodně jednostranný pohled), byly velmi chatrné. Ať už to, co předváděla policie jako své vrcholné důkazy nebo čím oponovala druhá strana. Hloubka na přemýšlení tam je, ačkoliv jak jsem říkal je to příliš dlouhé, vydržet se to dalo a druhá půlka i bavila, ale znovu bych to tedy vidět nechtěl.

Ronin (1998)

Dobrá kriminálka, zase jeden film hezky staré školy. Nedávno jsem to myslím psal u Heat, zase Robert de Niro, nepřekvapí. Automobilové honičky možná nejsou tak technicky vymazlené jako v Rychle a zběsile, šíleně jedoucí Peugeot je trochu jiná káva, ale o to jsou uvěřitelnější a přehlednější. Dobrá práce.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Asi to je film pro děti, což je nutné si uvědomit. Žádná krev, jednoduchý děj, taková akční pohádka se jim bude líbit. Asi není po této stránce co vytknout. Bohužel ale já nejsem dítě a musím hodnotit ze svého pohledu - nudný, předvídatelný scénář, nerozhodný velitel a vůbec nelogičnosti jak v chování postav tak ve všem, co se děje okolo nich a co (ne)dokáži roboti/potvory, asi vtipní nebo co dementští vědci a Perlman, prostě hrůza. Vypadá to ale dobře, s tím si vyhráli. To muselo ale dát práce. A přitom taková blbost.