Mimořádná událost (2022)

KINO Scala-předpremiéra 30.1.2022 za účasti tvůrčí delegace/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 7/10 Kamera 9/10/// PLUS: nevím kde začít, ale nejvíc oceňuji zdařilé skloubení scénáře, režie, dialogů a castingový výběr hereckých představitelů, to vše je takřka bezchybné a obrovská kulturní encyklopedie tvůrců nám představila nádherný film MÍNUS: možná mladší ročníky si film tolik neužijí a jak podotkl někdo mě blízký "myslím si, že za dvacet let se diváci u tohoto filmu už smát nebudou, protože ho nepochopí a nebudou znát kontext" jo a ten zmiňovaný trol na té předpremiéře, to asi myslel vážně, ale pokud je to jediný nespokojený divák v sále, tak je to myslím jasná kvalita filmu/// Shrnutí: Páni, tak tohle byla vážně mimořádná událost. Nejen atmosférou a způsobem, jaké reakce film v divácích vytvářel. Když to vztáhnu na sebe, tak více jako polovinu filmu jsem se hlasitě smál a dobrých dvacet minut jsem smíchy probrečel. Neuvěřitelný. Uznávám, že kolektivní zážitek tomu určitě pomáhá, takže až se na to někdo bude dívat sám v televizi, tak možná z toho nebude mít takový dojem. V kině je to ovšem zřejmě největší divácký zážitek za hodně dlouhou dobu. /// Celkem 93%///

Kdo přežije - San Juan del Sur – Blood vs. Water (2014) (série)

Obsahuje spoilery-DivX/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// PLUS: Favorit: Natalie, oblíbenci: Kelly, Jeremy, Baylor, Keith, MÍNUS: hodně slabý, spíš mizerný cast (Drew, Alec, Missy, Rocker, Julie)/// Shrnutí: Z počátku to vypadalo hodně špatně. Sice rodinné dvojice tu myslím ještě nebyly ale to jaké dvojice vybrali, děs a hrůza. Od začátku jsem tušil že by to Nadya a Natalie mohli dotáhnout daleko, no Nadyu hned vyřadili (dobře odhadli, že by mohla být silný soupeř, Natalie to předvedla za ní). Líbila se mi Kelly, škoda, že jí to její tatík pokazil a rád bych napsal doufám že dostane ještě šanci, dnes už vím že dostane (série 31.) Nakonec se mi ale tahle série líbila o něco víc než ostatním. Především kvůli zasloužené vítězce a také mi byla příjemná, mnohdy přátelská, atmosféra a časté předávání odměn. To vskutku nebylo obvyklé a další řada to potvrdila./// Celkem 72%///

Red (2010)

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Akce 7/10/// PLUS: Ernest Borgnine a vůbec parádní herecká sestava, snaha o vtip a humor se cení MÍNUS: trochu delší a je tu více (nezábavných) dialogů na úkor akce/// Shrnutí: Trochu mi to připomíná film Můj soused zabiják. Taky tam hraje Willis a schéma je, co si aspoň pamatuji, v něčem podobné (nenápadný soused je zabiják). Na film jsem se dlouho těšil a pořízené DVDčko víc jak deset let sušil v poličce. Myslím si, že před těmi deseti lety bych si film užil víc, dnes z něj tak unešený nejsem a přináší i slabší momenty. Jinak je ale super, že se taková herecká parta sejde a společně se zabaví./// Celkem 66%///

Korunní princ (2015) (TV film)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: velké překvapení, příjemné pokoukání, kvalitní a poutavý příběh, super casting a mám dojem, že si to herci užívají a hrají parádně, Josefíková i Děrgel jsou super pár MÍNUS: že to nešlo do kin s trochu větším rozpočtem/// Shrnutí: Tohle je pohádka, kterou jsem si ještě nadělil na letošní Vánoce a která mí několik let unikala. Jaká škoda, protože je naprosto skvělá. Janák prostě filmy (pohádky) umí. Jsou přístupné divákům, dokáží zaujmout i zabavit. Tím, že už jsem od Janáka viděl víc pohádek, tak v nich vidím čitelný rukopis a používání některých stejných postupů. Zároveň má dobrou ruku na volbu herců a jistě by si zasloužil točit pro kino, nejen pro televizi na zakázku./// Celkem 83%///

Matrix Resurrections (2021)

Předpremiéra 22.12.21. KINO Art/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Akce 6/10/// PLUS: Neo a Trinity opět na plátně, je zajímavé sledovat příběh a vyprávění, pár efektu potěší a jsou líbivé (nové město) a dejme tomu, že jím ten příběh přijímám, vyloženě jsem se nenudil MÍNUS: některé postavy a scény jsou za hranou vhodnosti, nejenže film nepřichází s něčím nový a oslnivým, tak jak to má ve zvyku původní trilogie, on dokonce nenabídne ani žádnou wow a cool scénu, takovou scénu, která se bude citovat v parodiích a o které budou mluvit filmovědci ještě za dvacet let, a nejvíc mi to vadilo u akčních scén a choreografie, ta je tuctová, hodná zapomnění/// Shrnutí: Kdo by to byl hádal a kdo by tomu vůbec ještě věřil, že jednou opět vstoupíme "dobrovolně" do Matrixu. I stalo se a mohu vyjádřit názor, že jsem viděl nejzbytečnější film minimálně desetiletí. Nejvíc mi to přijde jako film natruc tomu, že studio tak dlouho přemlouvalo Lanu, až ji to tak dožralo, že řekla ano a studie se pomstila tímto filmem./// Celkem 61%///

Kdo přežije - Caramoan (2013) (série)

DivX/// Casting 8/10 Děj 9/10 Střih 8/10 Kamera 8/10/// PLUS: Favoriti: Brenda, Cochran, Reynold, Malcolm, další oblíbenci: Andrea, Erik MÍNUS: neoblíbenci: Shamar, Filip, Brandon/// Shrnutí: Tuto řadu už jsem viděl podruhé. Protože si však rád nepamatuji, tak mi nevadilo se na ni podívat podruhé. Všiml jsem si, že jsem napoprvé dal 5 hvězdiček. No přehodnocuji na 4, i když mezitím co jsem stihl kouknout na 29 řadu a jsem u finále 30té vlastně zvažuji, že těch 5 je adekvátních. Především proto že sestava, až na pár otravných jedinců je zde skvělá. Ta společnost lidí, tady by jsme s nimi v té hře chtěli být. A Cochran předvedl velice zdařilou hru a také to jeho komentování byla zajímavé a zábavné a také dost trefné. Problém jsem měl s fanoušky, až na dva byli dost zbyteční a tady se cast nepovedl. Ale favority jsem si moc užil./// Celkem 83%///

Vzpoura v Seattlu (2007)

DVD/// Obsazení 9/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Kamera 6/10/// PLUS: v podstatě hvězdně obsazené drama, které řeší hlavně americkou (tehdejší) situaci, děj je dramatický a eskaluje MÍNUS: neorientuji se v problematice natolik, abych dokázal posoudit objektivní kvality filmu, ale evidentně tu byla snaha poukázat na nedávné a stále se táhnoucí problémy americké společnosti, potažmo celého světa/// Shrnutí: Dlouho jsem tento film vyhlížel a stále odkládal až možná přestal být aktuální. Původně jsem chtěl vidět své oblíbené herce, ale film dokáže dobře vtáhnout do děje a má své dramatické vrcholy/// Celkem 67%///

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// PLUS: z prince a princezny je celkem sympatická dvojice, zápletka je moje oblíbená a její provedení je trochu odlišné, prostředí je pěkné, efekty jsou ok MÍNUS: působí to docela levným dojmem, je to taková levnější varianta Princezny zakleté v čase, ze zápletky se dalo vytřískat daleko víc. Shrnutí: Nebyla to ta nejlepší pohádka co jsem na Štědrý den viděl, ale špatná také nebyla. Zaostává za Jánákovou pohádkou Korunní princ, kterou dávali krátce před touto. Rukopis tam je podobný, ale zde to občas jaksi drhlo a nemělo to tah na branku. Asi ji znovu vidět nepotřebuji, už by mě ničím nepřekvapila, třeba že námět a zápletka patří mezi mé nejoblíbenější a trojice sudiček (Janžurka, Kolářová, Konvalinka) jsou super./// Celkem 61%///

Poslední souboj (2021)

KINO Art/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Kamera 9/10/// PLUS: realistický středověk, tři pohledy tří postav na jednu dějovou linii, které postavě věřit?, perfektní kamera snímá krásnou výpravu, kvalitní režie a moc pěkná historická (středověká) hudba MÍNUS: občas rázný (rychlý) střih a přesto je to místy pomalejší a také trochu zdlouhavé, být to svižnější a být kladen větší důraz na bitvy (zde jsou pouze načrtnuté a vlastně nepodstatné) tak by to byl ještě lepší filmový zážitek, jako drama to také nepůsobí tak silně, jak by mohlo/// Shrnutí: Kvalitní film po všech stránkách u něhož je škoda, že komerčně propadl a kvůli tomu se bude Ridleymu možná hůře točit další filmy, ale tak snad o svých kvalitách přesvědčil tolikrát, že mu to nezabrání nám přinést další filmy. Zajímavé je také to, že se tu opět sešla dvojice Damon a Affleck a je pěkné je sledovat ve svěřených rolích. Neokoukaná Jodie Comer se mi také líbila, ale především její postava je zajímavá a zaslouží pozornost./// Celkem 83%///

U pokladny stál... (1939)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Prostředí 10/10/// PLUS: co vypíchnout jako první?, herecký koncert Buriana s Marvanem, perfektně naplánované gagy, dokonale využití prostředí MÍNUS: závěrečná scéna dlouho vypadá, že nemá pointu a je nadbytečná (mýlil jsem se), Adina Mandlová tu má méně prostoru, než by se možná dalo očekávat/// Shrnutí: Já to fakt myslím viděl poprvé a fakticky jsem se u toho hodně moc bavil a nasmál. Ten film funguje i dnes a asi ještě dalších sto let fungovat bude. Snímek jsem si užil na dovolené v hotelu a z televizního programu jsem si nemohl vybrat lépe./// Celkem 89%///