Muž, který spadl na Zemi (1976)

Výtečný Bowie, výtečná režie, výtečné všechno ostatní. Ale je to neskutečně dlouhé. Pomalé, neúnosné a vyvolává to pocit, že místy natahované až zbytečně. Takže kolem a kolem vzato, průměr, víc fakt dát nemůžu. Navíc v porovnání s úžasnou knihou, která je lepší, mnohem údernější a působivější. Ale ta Bowieho postupná proměna z totálního mimoně na člověka je i tady zachycená výtečně. 60%.

Belfast (2021)

Třetí nejlepší film roku 2021 (po Posledním souboji a Spideym). A já nějak nechápu, co se na něm lidem nelíbí. Belfast totiž má srdce. Je to krásná stylová dobovka s neopakovatelnou atmosférou, má skvělou kameru, fantastický soundtrack, umí být vtipný, je nádherný, dojemný a něžný, ale zároveň také nehezký a drsný, protože to téma, o kterém pojednává, opravdu veselé není. Ale to podání je prostě úžasné. Kenneth Branagh do toho ze svého režijního umu dal opravdu všechno, a herci jsou také skvělí - Judi Dench je pak vyloženě báječná a úžasný nový objev Jude Hill pak vyloženě boží. Takový krásně typický svěrákovský film, jen je to drama. Už dlouho jsem nelitoval, že je nějaký film tak krátký. Belfast je ale zároveň dlouhý úplně akorát. 95%.

Maigret - Maigret a otevřené okno (2001) (epizoda)

Klasický maigretovský standart. Nadprůměrná detektivka s příjemnou zápletkou, milou atmosférou, báječnými herci a tradičně výtečným Cremerem, nejlepším Maigretem vůbec. 70%.

Equilibrium (2002)

Naprosto super atmosféra, naprosto fantastické akční scény a neskutečně cool výsledek. V první polovině jsem uvažoval sice chvíli o třech hvězdách, ale brutální druhá půlka byla fakt luxusní. Výtečný vizuál, famózní obsazení (jedna z nejlepších rolí Christiana Balea), námět je sice vykraden z Bradburyho a Orwellla a výtvarná stránka jako by z oka vypadla Matrixu, ale ten výsledek je fakt nezapomenutelný. Nehorázně jsem si to užil, naprosto boží film, který musí potěšit každého fanouška pořádně akčních sci-fi. 80%.

Agatha Christie: 100 let s Herculem Poirotem a slečnou Marplovou (2020) (TV film)

Skvělý dokument, ale fanouškům Agathy nejspíš nic nového nepřinese. Jde ovšem o velmi příjemný průřez jejím dílem od Stylesu po Styles, zaměřený hlavně na její nejvýznamější romány, vše samozřejmě podpořeno filmovými ukázkami. Velmi mě potěšila účast Philipa Jacksona a Hugha Frasera. Tvrzení, že bez Deseti malých černoušků by nevznikla Noční můra v Elm Street ani Halloween mě vskutku velmi pobavilo.

Expanze (2015) (seriál)

Opět musím s politováním napsat, že ani v případě Expanze nemám srovnání s předlohou (a také v tomto případě to doufám v budoucnu změním). A zrovna tenhle seriál se tváří, že by jako adaptace opravdu mohl být dobrý! Mně se každopádně líbil od začátku do konce (ačkoliv závěrečnou šestou sérii jsem ještě sledovat nezačal). Dlouho před Expanzí tady nebyla space opera, která by byla podobně kvalitní a po jejím konci se nějaká nová nejspíš také jen tak neobjeví. Opravdu vizuálně strhující, dějově zajímavá, narvaná zajímavými zvraty a vůbec v ničem nepřipomínající jakýkoliv produkt SyFy, na kterém začínala. Jasně, občas je sice trochu utahaná, ale to nebyla moderní seriál, kdyby taková nebyla. Jako fanouškovi sci-fi mi tenhle seriál opravdu udělal radost. Podobně dobré vesmírné seriály jsou potřeba jako sůl. 7,5/10.

Poslední souboj (2021)

Vizuální paráda. Drsný, realistický středověk, famózní herecké výkony a co se týče Ridleyho Scotta, je Poslední souboj nejen jeden z jeho nejlepších filmů za poslední dobu, ale taky za celou jeho režijní kariéru. Film s nádherně pomalým tempem, který ale díky podmanivým a fantastickým dialogům v žádném případě nenudí. Poslední duel mi připomněl ty nejlepší britské hisotrické filmy převážně ze 60. let, kdyby byl natočen tehdy, vypadal by nejspíš téměř úplně stejně. Jedinou větší akcí je tady opravdu až závěrečný souboj, a ten je také natočen a zvládnut zcela prvotřídním způsobem. Ridley je fakt frajer. Nejspíš nejlepší film roku 2021 a já můžu litovat jen toho. že jsem ho neviděl v kině. Tenhle film je totiž magie ve všech směrech. Dokonalost. 100%.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Ještě lepší, než Endgame? Dost pravděpodobně, protože lepší kinozážitek jsem opravdu ještě nikdy nezažil. Projekce plná emocí, nadšení a tleskání, film servíruje jeden naprosto boží a nezapomenutelný moment za druhým a závěrečná hodina je pak už opravdu něco naprosto neuvěřitelného a neskutečně krásného. Celé je to neskutečně funkční, kromě famózní Hollandovy trilogie to naprosto špičkovým způsobem uzavírá také trilogie Tobeyho a Andrewa, je to plné emocí, humoru, funkční akce, báječných herců a prvotřídního fanservisu, který ovšem rozhodně není hlavním důvodem, proč tenhle film vznikl. Z herců si vlastní zmínku rozhodně zaslouží Willem Dafoe, který je prostě famózní a jako Goblin/Norman snad ještě lepší, než před dvaceti lety. A když pak všechny navrátilce vidíte v jedné scéně hezky pohromadě, je to něco, na co fakt nelze zapomenout. Nádherná podívaná a nejlepší (nejen) MCU film. Jestli je teda to slovo nejen pořád ještě na místě.... Takhle vypadá dokonalost. Tom Holland je naprosto neskutečnej. 100%.

K zemi hleď! (2021)

Rozhodně jeden z nejlepších filmů uplynulého roku. Báječná satira, která mě bavila od začátku do konce. Super vtipy, skvěle napsané postavy a hlavně famózní obsazení a na hercích je vidět, že si to fakt užívali. A já se jim nedivím, neboť tento film je vážně báječný materiál. První polovina je krásně ujetá, druhá trochu zvážní a také trochu ubere na tempu, což má za následek, že je taky nepatrně slabší, ale vzhledem k tomu, co se ve filmu děje, se rozhodně nejedná o nic nečekaného. Co nečekané je, jsou mezititulková a potitulková scéna, které jsem skutečným vrcholem celé dvouhodinové podívané a patří k tomu nejlepšímu, co v této kategorii lze nalézt. Na tomto stylu satiry neshledávám vůbec nic špatného. Zcela jednoznačně jeden z nejlepších filmů pravděpodobně všech zúčastněných. Na vládu ing. Bureše jsem si ve scénách s Meryl a její povedenou "zkušenou" vládou vzpomněl hned několikrát. No, očividně je to všude stejné. Závěr vlastně fajn. 80%.

Šarlatán (2020)

Další působivý film o komunistickém šmejdu s perfektně zobrazenou nehezkou dobovou atmosférou. A je to film hezký - rozuměj opravdu kvalitní. Oba Trojanové naprosto fantastičtí, zbytek osazenstva taktéž. Trošku jsem se obával, že bych se u toho možná i mohl začít nudit, ale na podobné pocity jsem neměl ani pomyšlení, děj je zajímavý od začátku do konce. Sice trošku předvídatelný, pravda, ale to fakt vůbec nevadilo. Podobných filmů jako by sice u nás vznikalo mraky, ale málokterý je fakt takhle moc dobrý. Navíc Mikolášek je fakt zajímavá osobnost a nejspíš nejsem sám, kdo o něm před tímhle filmem nejen že nic nevěděl. ale ani o něm neslyšel. I díky němu stojí tenhle film za pozornost. Snad jen těch nahých zadků tam bylo trochu moc. 8,5/10.