V rytmu srdce (2021)

Po dlouhé době prvotřídní doják jako prase a opravdu nádherný, krásný, hluboký film, kterých je tak málo a čím dál méně. Jako drama to funguje na jedničku, ale překvapivě je to taky naprosto výtečná komedie. Naprosto zde excelují moje drahá Emilia Jones (ve všech polohách včetně naprosto úžasného zpěvu je naprosto úchvatná) a herci, kteří hráli její rodiče. Oba mají naprosto výtečný komediální timing, zejména táta je naprosto boží. Nádherný film, který má úplně všechno - vtip, romantiku, úžasné herce, špetku dramatu a který je od začátku do konce neskutečná pohodovka, která chytne za srdce a nedá na sebe zapomenout. Nádhera. 90%. Škoda jen, že oficiálně je to pouze na Apple TV+, tyhle filmy si zaslouží to nejlepší, tedy řádnou kino distribuci!

Benny a Joon (1993)

Vcelku sympatická komedie, která často hraje na dramatičtější notu, příjemná zápletka, fantastický soundtrack (500 miles!), naprosto geniální Johnny Depp a sympatičtí Benny a Joon. Hrozně příjemný feel-good film, který mi nejednou vykouzlil široký úsměv na tváři. Převážně za něj mohl sice Johnny, ale jako celek je to taky super. Neprávem přehlížený (našimi televizemi) film. 80%.

Ve službách papeže (1965)

Výtečné historické drama v tom nejlepším stylu. Nádherně pomalé (a přitom ani jedinou vteřinu nenudící), nádherné, s fantastickými herci, strhujícími dialogy, skvělou hudbou... Prostě jsem viděl další neskutečně působivou záležitost, která mi přinesla jeden z těch vůbec nejlepších filmografických zážitků. Jak nádherné. A navíc historicky věrné. Povinná "četba"! 95%.

Marie Stuartovna, královna skotská (1971)

Další střípek do strhující britské historie a další strhující film, který musím doporučit. Jako podobné "velkofilmy" té doby nabízí i Marie Stuartovna opulentní výpravu, fantastické herecké výkony, strhující dialogy, nádherné skotské exteriéry i interiéry, výtečnou hudbu i atmosféru (samozřejmě nejen dobovou, ale taky dějovou) a zážitek, které nabízejí právě jen podobné filmy z britské výroby. Jaké nádherné divadlo! Rozhodně jeden z nejlepších filmů žánrů a neskonale lepší, než nová verze s Margot, Saoirse a Tennantem. Pusťte si tuhle. 85%.

Becket (1964)

Překvapilo mě (a z toho jsem naprosto nadšen!) jak parádně na to navazuje Lev v zimě. Ano, z historického hlediska to samozřejmě dává perfektní smysl, ale jedná se o dvě různé hry od dvou rozdílných autorů, a přitom je to jedna z nejlepších dvojprojekcí, jaké jsem kdy zažil, protože tohle je opravdu první část Lva v zimě. A Peter O'Toole, který si právě tam zopakoval roli Jindřicha II. je tak jen třešničkou na povedeném dortu. Becket nabízí to, na co jsme zvyklí. Strhující dialogy, úchvatné herecké koncerty zejména ústřední dvojice, ale i všech zúčastněných. Nádhernou výpravu (převážně exteriérovou, ale to opravdu nevadí, tím více vyniknou perfektní dialogy) a neskutečný zážitek, na který dlouho nezapomenete. A jedinečný český dabing plný velmistrů, snad jeden z nejlepších vůbec. Úžasné po všech stranách. 85%.

Tisíc dnů s Annou (1969)

Lahůdka, jak jinak. Naprosto fantastická hlavní dvojice (a prakticky všichni ostatní, jak je ostatně u podobných filmů dobrým zvykem). Výpravné. dramatické, strhující a přitom nijak extrémně velkolepé. Prostě prvotřídní exkurze do jednoho z nejzajímavějších období britských dějin, tak, jak to umí jen Angličané. Tedy nejlépe. Strhující, vtahující, dokonalé. A uteče to jako voda. Vynikající záležitost. 95%.

Případ Roubal (2021) (seriál)

Rozmazlen prvním dílem jsem očekával, že zbylé dva díly budou minimálně stejně tak dobré, jako výtečná úvodní hodina, nebo ji naopak ještě předčí (jak to u podobných věcí často bývá), ale bohužel, celá minisérie má sestupnou kvalitativní tendenci a ve výsledku to o Roubalovi vlastně ani úplně není. Hlavní tady je začínající právnička, která řeší morální dilema (dejme tomu) a vztah s otcem (zbytečné), přičemž z toho druhého se na konci prakticky stane hlavní zápletka. Čermák je výbornej, ale má málo prostoru, Čenský je výtečný (ale v Ochráncovi byl ještě o chlup lepší), ostatní herci byli fajn. Na Novu dobrý, ale být na to víc času, nebo to dělat ČT, mohla to být fakt lahůdka. Takhle dostáváme jen rutinní minisérii, která je sice furt dobře natočená, zajímavá a dobře odsýpá, ale napětí postrádá úplně (a přitom by bylo na místě) a je na ní vidět, jak je celá prostě nedodělaná. Roubal si lepší zpracování opravdu "zasloužil" a s takovým tvůrčím týmem obzvlášť. 1.část 80%, 2.část 65%, 3.část 60%. Celkem 65%.

Lakomec (2003) (TV film)

Trošku mě překvapil výrazně pozměněný konec (který ale je minimálně stejně funkční a originálu rozhodně nedělá ostudu), ale jinak si nemám na co stěžovat. Herecké výkony mě nijak nerušili u nikoho, ale Viktor Preiss je navíc ještě naprosto geniální (jako vždy), Bohdalka je taky skvělá a Andrejka Elsnerová zase roztomilá. Velmi příjemná a rozhodně kvalitní televizní inscenace, z českých Lakomců po Filipovského ztvárnění rozhodně ten nejlepší. Zelenka je prostě sázka na jistotu. 80%.

Bláznivá dobrodružství Louise de Funese (2020) (TV film)

Nádherný dokument, skutečně nabitý zajímavými informacemi od začátku do konce, hezky chronologicky. Četl jsem o Louisovi dvě knihy, takže jsem toho už věděl docela dost, ale například skutečný důvod sporu Gabina a Funése při Tetovaném mi zůstával záhadou až dosud. A navrch hromada neskutečně zajímavých záběrů z práce (přebírání čestného Césara, divadelní Oscar!!!) i ze soukromí. Věc pro fajnšmekry a nejen pro ně. 100%.

Ulice strachu – 3. část: 1666 (2021)

Propletené je to hezky, to nemůžu říct, ale jinak... jako dobová záležitost je to narozdíl od minulých dílů nuda. Nemá to vůbec žádnou atmosféru. Neexistuje tam ani snaha o budování napětí. Je to příšerně dlouhé. A kdyby se celý díl odehrával JEN v roce 1666 (i když je jasné, že by prostě nemohl), bylo by to o trochu lepší. Herci fajn, soundtrack super, mytologie hezká. Jinak ani v tomto případě nic moc. A je to fakt, fakt škoda. 55%.