Dlouhý, Široký a Krátkozraký (1987) (divadelní záznam)

Novější záznam je lepší. Jednak obsazením a jednak Svěrákův úvodní monolog (ve hře) tady nemá takový koule. Ladislav Smoljak zde místo Svěráka v semináři. Jaroslav Vozáb jako Zlatovláska, Weigel jako Vševěd. 95%.

Všechno nejlepší, pane Beane! (2021) (TV film)

Povedený dokument, mnoho zajímavých informací, z nichž překvapivě dost jsem ani já netušil. Zpracování na pohodu, Atkinson je Mistr a i Bean (Mr.) si tuto poctu zaslouží. 85%.

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine (2018)

Nádherná tečka za nejlepším ST seriálem. Ohlédnutí za sedmi sériemi plné zajímavých a mnohdy dosud netušených informací, nástřel celého potencionálního pilotu celé potencionální osmé série (výtečný mimochodem, tedy až na zabití Noga!), představení dějových zápletek, které mohly (či měly) být, full HD ukázka vesmírné bitvy, pár nádherných písní v úvodu i v závěru a jedny z nejzábavnějších závěrečných titulků. Je tady prostě úplně všechno (ačkoliv, jak zazní v závěru, není tady prakticky vůbec nic) a ještě mnohem víc! Pro fanoušky DS9 absolutní povinnost a nádherný dárek. pro fanoušky celkového Star Treku jistě také povinnost. pro všechny ostatní naprostá zbytečnost. Ale pro ty tenhle dokument nevznikl.

Sebevražedný oddíl (2021)

Po stránce akce, humoru, obsazení i děje mnohem, mnohem lepší, než jednička, která je v porovnání s tímto ještě mnohem průměrnější, než byla doposud. Nahláškovaný zábavný úlet plný nápadité akce a nádherných vizuálních nápadů, ve kterém se Gunn projevil naplno. Ale Strážci jsou pořád lepší a ten závěr se Starrem mě nebavil tak, jak jsem očekával. ale jinak je to super film, který na původní verzi dává bez problémů zapomenout, ale zároveň jeho existenci nepopírá. Capaldi byl výbornej. Všichni byli naprosto výborní.  Bavil jsem se. 75%.

Zhoubné zlo (2021)

Tak tohle mi naprosto sedlo. Obrovské překvapení a neskutečná žánrová lahůdka, jeden z nejlepších moderních hororů a dost možná vůbec nejlepší horor Jamese Wana. Perfektně natočená neśmírně zajímavá zápletka (ačkoliv na první pohled velmi jednoduchá, neoriginální a banální) s krásně ujetou pointou, která jen dokazuje, jak velký mistr žánru Wan je, protože ten závěr to je teda skutečně něco. A v tom krásně budovaném a houstnoucím napětí je taky místo na humor a nádherně zvrácenou a ujetou akci. Stopáže jsem se trochu obával, ale nebyl k tomu ani ten nejmenší důvod. Klasa. Mám velkou radost. Škoda, že to nedopadlo. 90%.

Luca (2021)

Moc příjemný feel-good animák s úžasnou atmosférou retro letní Itálie, vtáhne a nepustí. A na konci budete blažení a šťastní, protože Luca je krásný animák. Jasně, zápletka je banální a vůbec, ale vůbec ničím nepřekvapí. ale to podání je prostě úžasné. Nescházejí tu povedené vtipy, sympatické postavy (a stvoření) a dostanete od toho přesně to, co čekáte. Nic víc a ani nic míň. A podle mě je to dobře. Jeden z mých nejoblíbenějších animáků, který si užijí ÚPLNĚ všichni od 0 do 100. Je to dobrodružné, zábavné, kouzelné a koneckonců i dojemné (vzpomínka na šťastné dětství). Takže to má všechny ingedience, které od Pixaru očekáváme a opět báječně namíchané. Ovšem rozhodně to není nejlepší Pixar, rozhodně to není ani nejlepší animák, ale je to totálně funkční a nádherná sázka na jistotu, které do těch pěti hvězd ale zas až tak moc nechybí. 80%.

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Skvělá atmosféra, výtečná vizuální stránka, lahůdkové finále. Nádherná bizarnost, která pro děti do šesti let určitě není. Na Burtonovy animáky ani Ukradené Vánoce se Koralína sice nechytá, je i o něco méně poutavá, ale vtip a napětí v ní rozhodně nechybí a pobaví se u ní všechny věkové kategorie. Krásná bizarnost! 80%.

Ochránce (2021) (seriál)

ČT vytvořila další seriálovou lahůdku, ve které je dobře úplně všechno. Výtečné až prvotřídní herecké výkony (některé z nich překvapivě, třeba v případě Jana Čenského), vynikající dramatické zápletky, které nikam nespěchají a prostě si tak klidně plynou (a tím mimořádně vyniknou), skvělý osobní příběh Aleše Pelána prostupující celým seriálem a na konec také touha po pokračování. Aktuální a vynikajícně zpracované výtečné téma, které je navíc jednak originální a jednak podle skutečných událostí. Takhle silný seriál tady dlouho nebyl. Dost možná nikdy. 1. oddělení má pozoruhodnou konkurenci. Pavel Řezníček je herecký Bůh! 95%, slabší mi přišel snad jen jeden díl, konkrétně pátý.

River (2015) (seriál)

Slabší čtyři hvězdy. Zdá se mi to příliš dlouhé a opravdu k uzoufání pomalé, což se mi u britských produkcí příliš často nestává. Herecké obsazení je samozřejmě skvostné, hlavní příběh velmi nosný, ale zas až tak moc mě to nebavilo. Ale úvod, závěr a hromada (nejen) psychologických zvratů mezi tím mě držely v neustálé zvědavosti, jak to dopadne. Takže River nakonec nezklamal a v kariéře Stellana Skarsgarda jde rozhodně o jednu z jeho vůbec nejzajímavějších rolí. Co se mé osoby týče, jedna série úplně stačí a reprízy netřeba. 75%.

Expedice: Džungle (2021)

Poctivej dobrodružňák jak má být. Příjemný mix Indyho a Pirátů s velmi fajn zápletkou a hromadou povedených humorných situací, s navýsost sympatickými herci, vizuálem a tu správnou žánrovou atmosféru to má samozřejmě taky. Ale je to opravdu šíleně dlouhé a v rámci žánru je tenhle film opravdu totálně uprostřed, co se jakýchkoliv kvalit týče. Líbilo se mi to, pobavil jsem se, ale víckrát vidět nemusím. přestože na dvojku jsem zvědav. Asi žádnému filmu tři hvězdičky nesluší více, než právě Expedici. 60%. Na líný den jako dělané.