Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Menší průšvih, než jsem se obával. A to i přesto, že hlavní roli hraje extrémně otravný a trapný neherec Chris Rock, identita pachatele vás nijak nepřekvapí, protože vám dojde nejdéle v polovině (ale spíš mnohem, mnohem dříve), že ani SLJ nemá co hrát, že horor to není a detektivka to sice je, ale kvůli výše zmíněnému, spíš průměrná. Na jakýkoliv předešlý díl série se to nechytá, ale všechny nové pasti jsou veskrze příjemné a nápadité. Film navíc netrvá ani hodinu a půl, takže ani nestíhá nudit, což je určitě fajn, ačkoliv osobních linek hlavního hrdiny bylo možná zbytečně moc. Závěrečný twist kvalit předešlých také nedosahuje. Staré známé tóny byly sice příjemné, ale šokující pointa tomuto filmu prostě chybí, na rozdíl od otevřeného konce. Shrnutí: bylo to fajn, bavil jsem se, ale víckrát to opravdu vidět nemusím a stejně tak není potřeba jakékoliv další pokračování. Bez Tobina Bella to není ono, není to ono ani s Chrisem Rockem, ale ačkoliv film stále spadá do průměru, je to rozhodně průměr, za který se nemusí stydět. 60%.

Chaplin jako nápadník (1914)

V rámci Chaplinovy (a Mabeliny) filmografie poměrně standard, nic extra originálního se zde nekoná, ale je to fajn jednohubka a rozhodně jde o nadprůměrnou grotesku, kterou ovšem stačí vidět pouze jednou. 70%.

AZ-kvíz speciál TSB60 (2021) (pořad)

Zábavnější než obvykle, skvělý výběr soutěžících, oba moderátoři, speciální otázky, takhle má prostě vypadat speciál!

AZ-kvíz (1997) (pořad)

Jednou za čas je to fajn, některý otázky jsou navíc fakt hardcore. Rozhodně jedna z těch lepších televizních soutěží, která ani po čtvrt století ze svých kvalit prakticky neztrácí. Lepší je rozhodně Aleš Zbořil.

The Way We Live Now (2001) (seriál)

Další zajímavá adaptace velice zajímavého historického románu (ságy) patrně velice zajímavého autora. Rozdíl je tentokrát v tom, že u nás není známá ani předloha, ani tato adaptace. A je to veliká, veliká škoda. Děj je neskutečně zajímavý, výprava, kostýmy i dobová atmosféra jsou standardně špičkové a herci (jedna hvězda vedlé druhé, ačkoliv několik z nich bylo tenkrát pouhými začátečníky) jsou naprosto famózní, v čele s naprosto neuvěřitelným Davidem Suchetem, jehož ztvárnění Melmotta je naprosto geniální. Naprosto bez debat se jedná o jednu z jeho vůbec nejlepších rolí - patrně hned druhou po Poirotovi. A naprosto bez debat je tohle špičková podívaná, dramatická, dojemná, zábavná a příjemná zároveň. A ta zápletka je prostě luxusní. Navíc se jedná jen o čtyři díly, které nejsou nijak dlouhé (divák se nudit opravdu nebude), a tak to prostě má vypadat. Vynikající záležitost, kterou si v budoucnu velmi rád zopakuji. Na tomhle prostě nebylo co zkazit (protože BBC) a k ničemu takovému ani nedošlo. Předloha mě zajímá - tak snad někdy. 85%.

Znamení čtyř (1983) (TV film)

První ze dvou adaptací Holmesových případů s Ianem RIchardsonem v hlavní roli. Po mnoha letech se mi konečně poštěstilo a já tak můžu ohodnotit i Znamení čtyř. Zatímco známější Pes baskervillský ze stejného roku je tou vůbec nejlepší adaptací tohoto románu, Znamení čtyř (mj. s jiným doktorem Watsonem) je naopak adaptací nejslabší. A přitom ani nedokážu pořádně vystihnout, co mi na ní vadilo, ty další jsou prostě lepší :) Richardson je naprosto fantastický (na Bretta a Rathbonea se ale samozřejmě nechytá) a je velká škoda, že se v načaté sérii už dál nepokračovalo. Tradičně úžasně vystihnutý viktoriánský Londýn s pořádnou mlhou a příznačnou atmosférou, případ věrný předloze... Jen pachatel je nám tentokrát známý od začátku (takže divák ví všechno dřív, než Holmes) a na následujícího Psa se to prostě nechytá. I přesto je to výborný film, ke kterému se rozhodně budu rád vracet. Výtečný český dabing. 75%.

Revizor (1933)

Skvělá adaptace, navíc přizpůsobená Burianovu herectví a s příjemnou stopáží lehce nad hodinu, s perfektními herci, z nichž se uplatní naprosto všichni (což v burianovkách není pravidlem) a naprosto výtečným závěrem, takže v zásadě není co vytknout. Tuhle komedii naše televize moc nevysílají, což je veliká škoda. Jednak je to kvalitní film a jednak je to klasika světové literatury. Tedy ideální kombinace! 80%.

Zlaté dno (1942)

Výborná komedie a rozhodně jeden z vůbec nejlepších filmů Vlasty Buriana. Není to úplná taškařice jako jiné jeho komedie, ale to rozhodně není na škodu. Právě naopak. Zlaté dno místy hraje na trochu vážnější notu, přehlídka gagů ustupuje zajímavějšímu ději a velmi příjemně se na to kouká. Jen mě trochu iritovala mluva všech těch dětí, ale to je detail. Etuda s žehlícím prknem je naprosto geniální. 85%.

To neznáte Hadimršku (německá verze) (1931)

Stejně dobré a povedené jako verze česká, jen o pár minut kratší. Česká verze má navíc rozkošnější herečky v čele s úžasnou Světlou Svozilovou, tedy prvky, které jsem v této verzi trochu postrádal. Jinak je to ale rovnaké, a tedy rovnako kvalitní a zábavné. 75%.

Maigret - Maigret a přístav v mlze (1996) (epizoda)

Po delší době zase jedna trošku slabší epizoda, ale v rámci celého cyklu si stále udržuje standard, takže není co řešit. Bruno Cremer je tradičně vynikající, atmosféra a prostředí úžasné, i samotný případ se řadí k těm lepším, jen adaptace se na předlohu a zpracování s Rudolfem Hrušínským tentokrát nechytá. Přesto je to pořád krásně odpočinkové potěšení. 75%.