Chicagský tribunál (2020)

Rozhodně nejlepší film, který šel letos na Oscary a rozhodně jeden z nejlepších filmů loňského roku, ve kterém by navíc s naprostým přehledem vyniknul i v případě, že by se jednalo o rok normální. Strhující a extrémně zajímavé soudní drama (navíc podle skutečné události), plné famózních hereckých výkonů a opravdu silných dialogů, protože i v tomto případě jde o dialogy především. Film nikam nespěchá, a to je taky moc dobře, dozvíme se tak všechno o případu i o jednotlivých postavách, což je velmi potěšující, protože jich vůbec není málo. Vše je prostě přesně tak, jak má u tohoto typu filmů být. Že je Sorkin výborný scenárista to se ví, ale jako režisér je možná ještě lepší. Vynikající záležitost, která sice na pět hvězd úplně není, ale má k nim rozhodně velice blízko. 80%.

Rosemary má děťátko (1968)

Ta stopáž je prostě přepálená. Nebavila mě ani knižní předloha, a trochu jsem doufal, že člověk jako Roman Polanski na tom něco změní. Inu, nezměnil. Ten příběh prostě není zas tak dobrý. Film je natočen samozřejmě výborně, ale po té psychologické stránce to na mě zas tak nezapůsobilo, snad až na úplném konci, který je ale ve výsledku přepálený úplně stejně, jako ta stopáž. Mia Farrow je skvělá, šílení důchodci jsou krásně zvrhlí, atmosféra taktéž dobrá.... ale mě to prostě nenadchlo. Rozhodně nadprůměr, ale jak v kariéře pana režiséra, tak i v rámci žánru existují mnohem lepší a zajímavější filmy. 75%, zhruba stejně, jako předloha, takže tady problém není.

Rebeka (2020)

Hitchova původní verze je samozřejmě naprosto famózní a mám ji v paměti dodnes, tato nejnovější verze Netflixu ani z poloviny (a ještě více) nedosahuje jejích kvalit, ať režijních, hereckých či samozřejmě těch vyprávěcích, zejména co se atmosféry týče. Přesto je však dobrá. V tomto případě jsem ovšem nečekal dobrý film, byl jsem přesvědčen, že to bude nudné a pomalé, ale výsledek není ani trochu špatný. Lily James je samozřejmě naprosto úžasná a i herecké obsazení je v rámci možností dobré. Vypadá to hezky, změny v příběhu tam nejsou, jen je to dlouhé, ale ne zas tak, aby to stihlo začít nudit a je to barevné, což není negativum, jen ta černobílá tomu příběhu prostě sluší mnohem víc. Na to, jak strašně zbytečný film tahle nové Rebecca je, je to velice dobré. Povedený remake, který toho ducha předlohy prostě má. 75%.

Pahorek (1965)

Existují lepší vězeňské a trestanecké filmy a Pahorek není ani zdaleka tak úderný, jak může z popisu děje působit. Je nepochybně výborně natočený, pekelná výheň neuvěřitelně funkční, herecky je to samozřejmě taktéž skvělé (Sean Connery exceluje, jak jinak), ale přišlo mi to trochu dlouhé a ke konci také unavené. A kromě toho jsem se celou dobu nemohl zbavit pocitu, že v barvě by byl tenhle film o dost lepší. Nicméně i tak se jedná o velmi kvalitní dílo, ale dávám přednost jiným podobně laděným. 80%.

Ukradená vzducholoď (1966)

Jak už přede mnou psali někteří kolegové, ve druhé polovině se to už trošku vleče. Ale je to úplně, úplně jedno. Je to totiž film Karla Zemana a to se prostě snad ani nedá hodnotit jinak. Ukradená vzducholoď se navíc řadí k jeho povedenějším počinům, ale nechtějte, abych vám vysvětloval, v čem spočívá rozdíl s těmi méně povedenými... asi v příběhu, který tady má co nabídnout, jen je prostě roztahaný. Ale triky a vizuální a výtvarná stránka je opět naprosto špičková a nepřekonatelná, herci jsou fantastičtí, a je na nich vidět, že si to užívali. Naprostá filmová magie. 90%, která (pevně věřím a doufám), že nikdy nezestárne. Zatím to stále platí.

Bláznova kronika (1964)

Film, který se mi od Karla Zemana pravděpodobně líbí ze všech nejvíc, a to přitom působí nejméně zajímavě. Není to verneovka, vypadá poměrně realisticky... nenechte se zmást. Ačkoliv se jedná o "historický" film, ruka Karla Zemana je v něm znát a je více než poctivá. Příběh je samozřejmě nesmírně zajímavý, akce, vtip, spád, všechno tu je, navrch ještě výborná dobová atmosféra a obří výprava (a pozor, ne výtvarná!), ačkoliv na klasické efekty také dojde, ale rozhodně ne v takové míře, jako v jiných Zemanových filmech. Opravdový klenot jeho tvorby a je neskutečná škoda, že ze všech jeho celovečerních hraných filmů je známý pravděpodobně nejméně, protože si to ani trochu nezaslouží. 90%.

Tajemství Ocelového města (1978)

Ocelové město se řadí k těm méně zajímavým Verneovkám, myslím, že tohle zpracování, ač doznalo nějakých změn, svou předlohu překonává. Jednak je zde k vidění ohromný herecký koncert všech zúčastněných (a Josef Vinklář naprosto exceluje) a jednak naprosto mimořádný vizuál, který moje představy z knihy naprosto přebil, a jednak také poměrně temná atmosféra. Netroufám si ani hádat, jak by to dopadlo, kdyby tuto látku natočil Karel Zeman (jistě také skvěle, ale úplně jiným způsobem), ale lépe to natočit asi nešlo. Jeden z nejzajímavějších českých filmů. 75%.

Noví mutanti (2020)

Jasně, je to blbost. Ale blbost, která je krátká (na stopáž si skutečně nelze stěžovat), která mě bavila a která je lepší a zábavnější, než poslední díly regulérních X-Menů. Je jasné, že horor to není a že je to béčko, ale co na tom? Vůbec by mi nevadilo, kdyby si to za deset let někdo rozmyslel a ohlásil dvojku. A s ohledem na to, jak dlouho ten film vznikal, kolikrát se přetáčel a kolikrát byl odkládán, je ten výsledek skutečně dobrý - to, že za ty roky čekání nestojí, je sice taky pravda, ale to je jedno. Atmosféra se docela zadařila, postavy jsou zajímavé, herci nejsou špatní, Anya Taylor-Joy je opět megaluxusní a já na ten film mám prostě dobré vzpomínky. Není to nic úžasného z jakéhokoliv směru a úhlu pohledu, ale je to fajn. Naprosto poctivých 70%.

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

(Zdaleka nejen) finále série je esencí těch poctivých, pravých Star Wars, Od doby, co značku převzal Disney se naprosto bez výhrad povedl jen Rogue One, který to v sobě taky měl. Ale Mandalorian, ten v sobě má hlavně tu neopakovatelnou atmosféru původní trilogie. A to se cení! A celá druhá řada je navíc minimálně o stupeň lepší, než ta první. Zajímavější příběhy, děj se konečně někam posouvá, více akce, návrat spousty starých známých, naprosto neskutečná atmosféra, perfektní vizuál, úžasná hudba, dokonale rozkošný Grogu... Tady to prostě je. Takhle měla vypadat trilogie! Alespoň na seriálovém poli se ale Stae Wars daří, pokud takhle budou vypadat všechny připravované seriály (nebo alespoň většina), vůbec bych se nebránil tomu, kdyby žádné filmy už nikdy nebyly. Tohle je ten správný způsob! Pecka. 95%.

Klaus (2019)

Nejkrásnější animák pravděpodobně ze všech, marně z hlavy lovím nějaký povedenější. A naprosto jednoznačně také jeden z nejlepších vánočních filmů všech dob. Překrásná animace, jedinečný vizuál i atmosféra, překrásný příběh a skutečně MAGICKÁ záležitost, která vás v závěru naprosto spolehlivě rozbrečí. A ani v tomto případě se za to vůbec nestydím. Nádhera. Vtipné, neskutečně dojemné, s nádhernou hudbou, postavami i dabingem. Kdo nedal pět, nemá srdce. 100%. Moje nová každoroční tradice. Bez Klause Vánoce už prostě nebudou. Nikdy bych nevěřil, že toto někdy vypustím z klávesnice, ale je to tak. Podívejte se a uvidíte sami.