Měsíční hory (1990)

Pro mně až doteď naprosto neznámý film. V životě jsem o něm neslyšel, a absolutně nechápu proč. A právě takovéhle filmy jsou ve výsledku vlastně těmi nejlepšími, a o tomhle to rozhodně platí víc, než o jiných. Naprosto skvělý, čistokrevný dobrodružný film se zajímavou zápletkou, skvělým obsazením, nádherným prostředím, fantastickou kamerou (Roger Deakins!) a špičkovou režií a skvostnou dobovou atmosférou. Je to zajímavé, je to působivé a jakkoliv jsem čekal, že to bude nuda (a čekal jsem to hodně), výsledek není nudný ani trochu, ba právě naopak! Vynikající snímek, který má úplně všechno. Romantiku, drsnou akci, skvělou hudbu. Měsíční hory jsou neuvěřitelně realistické a vlastně téměř dokonalé. Veliký skvost. 83%.

Klid noci (1982)

Výtečná Meryl. Výtečný Roy Schneider. Vynikající (původní) český dabing. Výborně natočená věc s hodně solidní, opravdu až "hitchovskou" atmosférou. Navíc je to celé zamotanější mnohem víc, než to na začátku vypadá. Velice solidní thriller. 75%.

Enola Holmesová (2020)

Trochu jsem se obával, jak to dopadne. Bude to dobré? Bude to peklo? Inu, peklo to nebylo, zato dobrý je tenhle film víc, než dost. Samozřejmě, stopáž je brutálně přepálená, řeší se tam patnáct zápletek a ani jedna pořádně, na konci se to prostě nějak všechno spojí (a něco ne) a vyřeší, women power je tady level 100, ale přes to všechno jsem byl poměrně snadno ochtný se přenést, inu přenesl jsem se a výsledek je tedy v mých očích dobrý. Henry Caviil je fajn (ale nevím, jestli by jako Holmes utáhl celý film), ale Sam Claflin jako Mycroft je ještě mnohem lepší. A úplně nejlepší, je Millie. Tu holku absolutně žeru. Čím dál víc. Obsazení je hvězdné (HBC, Fiona Shaw, Frances), atmosféra je naprosto luxusně dobová, anglická a taky zatraceně potterovská, je to veselé a vlastně jsem se u toho od ucha k uchu usmíval radostí od začátku do konce. Jistě, holmesovský kánon to prasí jako máloco, ale to je jedno. Výtečná Pyramida hrůzy (geniální!) to rozhodně není, tohle je Enola. A Enola je sympaťačka. A já se budu těšit na další setkání. 70%. Kdyby to bylo o půl hodiny kratší, nebo kdyby to mělo lepší scénář, nejspíš bych dal víc.

Vraždy podle Jidáše (1999)

Další thriller, který se svezl na tehdy módní vlně geniálního Sedm. Tohle není geniální ani zdaleka. Vlastně je to docela nuda a místy se to dost vleče. Přitom zápletka není hloupá - to rozhodně ne - a na patříčných místech umí tvůrci navodit i napětí, ale když odhalíte hlavní pointu v polovině, v zásadě tím film rázem ztratí na zajímavosti. Christopher Lambert je opravdu poměrně dost dobrý herec. Už nikdy v životě se na to nepodívám, ale na jedno podívání je to dobré. Nic víc, nic míň. 60%.

Před svatbou ne! (2001)

Překrásná, rozkošná, megasexy Jennifer Love Hewitt, geniální Gene Hackman v miniroli (ale v jedné ze svých nejlepších), výtečná Sigourney Weaver, parádní obsazení všech ostatních, skvělý český dabing, vynikající vtipy, fungující humor, fungující romantická zápletka, a ačkoliv tahle boží komedie trvá dvě hodiny, rozhodně nepůsobí natahovaně, protože se v ní pořád něco děje a hrozně příjemně se na to kouká. Super. Doufal jsem, že by to mohlo být dobré, ale že mně to bude bavit tak hrozně moc, to jsem rozhodně nečekal. A už jsem mluvil o Jennifer Love Hewitt?

Star Trek: Lower Decks (2020) (seriál)

Já nějak nevím... Je to TNG (font, titulky, zasazení, atmosféra), je to Star Trek, ale... první díl mně ještě docela dost bavilo a jak jich přibývalo, bylo mi to vlastně čím dál víc jedno. Humor je stupidní, tenhle typ humoru prostě rád nemám a do Star Treku mi to absolutně nesedí. Navíc mi teda přijde, že to vzniklo jenom proto, aby tvůrci měli do čeho dát tu strašlivou hromadu easter eggů, odkazů a narážek. Postavy jsou jenom kopie jiných postav z jiných Star Trek seriálů a ani jedna není v podstatě ničím zajímavá. První série je tak pro mně těžkým zklamáním. Lower Decks je vlastně ještě horší, než Discovery, a to je co říct, přitom to mohl být takový sympatický projekt. Ale abych jenom nekritizoval: První, pátá (!), sedmá (!!) a desátá (!!!) epizoda super. Finále naprosto luxusní a všechna camea starých známých postav byla naprosto boží. A stejně tak všechny ty odkazy (závěrečné titulky devátého dílu) a je sympatické, že to aspoň zapadá do kánonu minimálně 24. století. Ale jinak je to teda těžký průměr, který mně kolikrát ani moc nebavil. 60% za všechna ta pozitiva, co jsem vyjmenoval výše.

Tresty v Čechách (2020) (seriál)

Jeden z nejzajímavějších dokumentárních pořadů, který se na České televizi v posledních letech objevil. Neuvěřitelně zajímavá historie vražd v českých zemích s vynikajícím Igorem Chmelou v roli průvodce. O několika případech jsem neměl ani tušení, navíc je tady všechno je podáno nádherně a do hloubky, zejména pak případy Ludvíka Loreckého ze Skrouše a Šimona Abelese rozhodně stojí za pozornost. A kromě Olgy Hepnarové se tady řeší třeba i čarodějnictví, takže informarčně je to skutečně nesmírně bohaté. Skvost a nejlepší nový pořad letošního podzimu. 90%.

Vesmírná loď Galactica - Krev a chrom (2012)

Byl jsem dost překvapen, jak dobré to bylo. Je z toho samozřejmě na první pohled vidět, že je to websérie, ale jako celovečerní film je to fakt dobré. Akce je parádní, atmosféra je místy poměrně dost temná, vizuálně to prostě vypadá parádně, děj není nijak béčkový a herci jsou také více než slušní. Ano, hnidopiši jistě budou namítat něco o hnusných efektech, ale o tom žádné filmy nikdy nebyly. Zásadní je příběh, a ten je super a celou mytologii velice slušně rozšiřuje, i když na druhou stranu zase nejde o nic zas až tak objevného. Pro fanoušky BSG rozhodně povinnost, ti, kteří BSG zatím neznají, ať se na to podívají taky - ale radši až po seriálu. 70%.

Televizní písničky a songy (2005) (pořad)

Písničky z pořadu Kam zmizel ten starý song v nezkrácené verzi? Co chtít víc? Vlastně není důvod nedat pět hvězdiček, ale přesto je nedám. Ale je to těsně. 85%. TOP díl: Zdeněk Svěrák.

Kam zmizel ten starý song (2004) (pořad)

Fajný pořad. Lasica je skvělej, rozhovory stejně tak, s nejednou zajímavostí. 75%.