Zmizení (2013)

Old school thriller snažiaci sa zaparkovať medzi také stálice žánru ako Seven ci Zodiac. A zo začiatku sa mu to aj dari, kedže má dobre gradujúcu atmosféru v kombinácii s kvalitným príbehom a výbornými hereckými výkonmi (Hugh si zrejme pôjde po nomináciu). Ale cele je to až obludne naťahované a pre mňa nedostatočne dotiahnuté. Rozuzlenie som vytušil už polhodinu pred koncom a cele to finále bolo akési bez napätia. Aj tak ale solídny filmík ktorý ale neohúri, ani nešokuje. 6.4/10

Konzultant (2013)

Ridley takto nevalil od Body of lies a u mňa prakticky niet slabín. Perfektná réžia, zručná akcia, skvelí herci (porovnávať Diaz a Sandru z Gravity je nedôstojné), Cormacov scenár vynaliezavo chytrí a výborne pracujúci s postavami (dobre možno by nezaškodilo ubrať trochu z tých sexistickích rečí), hudba energicky dobre načasovaná no a dôjde aj na filozofiu s nejakými tými emóciami. K tomu to má ešte najpamätnejšiu sex scénu histórie filmu (a to tieto časti ani moc nemusím), perfektne štýlovú naháňačku a suverénne jednu z najdesivejších smrtí za dosť dlhú dobu. Toto všetko v svižnom snímku ktorý ako jeden z mála vyobrazuje tak vierohodne niektoré reality dnešného sveta. Zhliadnuté 2x v kine. 9/10

Gravitace (2013)

Po všetkých tých oslavujúcich reakciách som dúfal že ma bude Cuarón aspoň po tretinu filmu bombardovať všetkými tými vesmírnymi úlomkami, no nestalo sa tak. Má to bravúrne spracovanie (Oscar za kameru a strih nevyhnutný), ale aj nedostatok logiky. K tomu aj ten happy-end; no nebola to až taká nadľudská pecka. Na moje prekvapenie som sa medzi akčnými scénami nenudil, a navyše sú tam aj nejaké tie emócie s celkom stráviteľnou Sandrou, ktorá ale podáva úplne priemerný výkon. Efekty až na ten digitálny oheň boli tiež špičkové a hudba dobre podporovala slabšie pasáže. Napriek tomuto všetkému hlavnou výhrou Gravitácie nie je survival atmosféra, ale krátka a svižná stopáž nedávajúca priestor nude. Pre mňa osobne ju nad priemer vyťahuje už-až naozaj revolučný strih, ktorému musím zatlieskať. Ked´ k tomu pridám ešte veľmi vydarený tretí rozmer, tak ten zážitok sa naozaj dostaví. Netvrdím ale, že aj rýchlo nevyprchá.. Zhliadnuté v kine. 7/10

Thor: Temný svět (2013)

Ja to zas až tak ružovo nevidím... No tak nám teda dorazil druý thor, respektíve presná definícia marvelovskej politiky, ktorá spočíva v uspokojený tej najvačšej možnej masy za kažú možnú cenu, čiže preložené v producentskom jazyku nahrabat čo najviac prachov na úkor filmovej kvality… Čím začať? Asi tým že ten kto bude prekvapený z konca poslednej scény asi nikdy nevidel film s na mílu predvídatelným zvratom… Vlastne každý akokoľvek zásadny zvrat nemá absolutne žiadnu hodnotu, kedže priemerne pozorný divák sa akurát tak zasmeje lebo už 5 min dopredu vie že s pomocou nejakej ´chytrej´ scenáristickej finty bude všetko po starom (asi spojlerujem). Branaghova jednotka aj napriek velkému množstvu nedostatkov, mala aspon nejaký osobitný štýl, taký ten prijemný feeling dobrodružnej fantasy. Tuto to však bol vyložene guláš všétkeho možného (prometheus meets hnev titanov meets lotr meets niečo ako král artuš), navyše hrajúci na vyložene blbé náhody s doslova prehnaným počtom totálne zbytočných vtípkov (niektore sa naozaj vydarili, obzvlašť ten s Capom) z ktorých bolo smiešnych tak 30%… Postava Thora ako takého tu doslova hrá len druhe husle pretože kedykoľvek sa na scéne objavý Loki, tak Thor je ale že totálne zatienený (Tom si doslova pýta vlastnú sériu). Treba ale uznať že prva polka bola relatívne dobrá, taká velkolepejšia s vačším priestorom pre tie ostatné svety, no ale potom sa už veselo začne prehánať s mágiou a už so spomenutými formi. Vrcholom je finále ktoré pôsobý velmi zle kedže nemá žiadne vyvrcholenie vdaka tomu akože cool, respektíve katastrofálnemu prelínaniu (už aj Wolverine mal lepší záver) ktoré zabilo akúkoľvek dynamiku akcie; navyše do toho tie vtipy, no des. Marvelovské triky sú známe tým že oscara pre vizuálne efekty asi nikdy nezískajú, lenže tu boli ešte horšie ako obyčajne pretože snád´ v žiadnom inom filme nie je viac vidno kontrast medzi kulisou a zeleným pozadím ako v druhom thorovi, doslova to tu bije do očí a malo by sa to premietať na filmových školách. Vlastne až po zhliadnutí dvojky ocenujem kvality jednotky. Loki druhého thora vyťahuje o jednu hviezdičku nahor, no a to radšej ešte nebudem spomínať hudbu ktorá hrala nevkusne. Samozrejme aj tu sa nájdu celkom solídne momenty hlavne v prvej polke, lenže ten celkový dojem kompaktnosti jednotky nedokážu vytvoriť. Pre mna sú to slabšie tri hviezdy. Zhliadnuté v kine. 4.5/10 + netreba čakať na podtitulkovú scénu: Del Toro tam vyzerá smiešne a okrem celkovo zbytočnej príbehovej debility ešte celá scéna vyzerá ako nechcená kulisa z faunovho labyrintu.

Rivalové (2013)

Zaujímavý vizuál, zručná réžia a výborní herci (hlavne Bruhl) doprevádzaní energickým zimmerom. K tomu ešte kompaktný dej ktorý udrží pozornosť aj takých formulových ignorantov ako som ja... Historický koniec ma naštval, a tomu filmovému taký Warrior nasadil laťku až príliš vysoko. Scéna so stopom je geniálna. Zhliadnuté v kine. 7.8/10

Pot a krev (2013)

Vidieť som to chcel už len preto že cvičím a že je to Bay. Nemôžem povedať že som sa nebavil, a to aj keď z duše neznášam dementné komédie. Miestami fakt kráľovskú zábavu strieda ten najhrubší primitivizmus, ale našťastie tá zábava dominuje. K tomu to má ešte suverénny klipovo-bayovský vizuál a namakaného Wahlberga s Rockom ktorých doplňuje nezabudnuteľný Monk. Na mňa to pôsobí asi ako nový, lepší Pulp fiction: Historky z posilovne... 5.6/10

Elysium (2013)

District 9 bol dobrý, no toto bolo hm... ultraepické. Z Neilla Blomkampa sa pomaly ale isto stáva jeden z najzručnejších hollywoodskych tvorcov mladšej generácie, no a Elysium je toho dôkazom. Čierny kôň pomaly sa končiacej letnej sezóny hravo schováva do kapsy väčšinu zvučných hitoviek. Epické, atmosferické, a na záver emocionálne vyzreté dielo, ktorému jeho rkovo drsná povaha spolu s humanistickým podtextom pomáhajú ľahko sa odlíšiť od zbytku sci-fi tvorby. Ťažko tomu niečo vyčítať, snáď´ možno len občasnú neprehľadnost v akčných sekvenciach spôsobenú trasľavou kamerou, ktorá niekomu kazí dojmy a iným zase (v tomto konkrétnom prípade) pridáva na autenticite. Ost, efekty, herci, a samozrejme réžia tvoria takmer bezchybný celok v ktorom vyčnieva Blomkampovo nadšenie pre humanizmus, mechanických robotov a Sharltoa Copleyho. A ja mu zato ďakujem. Zhliadnuté v kine. 8.6/10

Útok na Bílý dům (2013)

V porovnaním s Olympusom je to výpravnejšie, veľkolepejšie, trikersky doladenejšie, s lepšími hercami a s reálnejšou zápletkou obsahujúcou tonu nadhladovej zábavy. Čiže starý-dobrý Roland, ktorý tu už začínal vážne chýbať. Keby to bolo o kúsok kratšie a povybuchovalo by to tam ešte trochu viac mohla byť aj plná paľba, takto je z toho ´iba´ solídny blockbusterový nadpriemer. K mávajúcej záverečnej vlajke niet čo dodať, nemala chybu. Zhliadnuté v kine. 8/10

Wolverine (2013)

Zo 70% je to atmosferický komiks s výborným dejom, akciou a prepracovanými postavami, ktorému jeho farební marvelácki kolegovia môžu len ticho závidieť. Záverečných zvyšných tridsať, je už iba trápna producentská snaha napodobniť pre mňa stále nepochopený maso-úspech iron mana. Finále je jedno z tých najhorších, a to ma mrzí, pretože to mohla byť čo sa marvel universe týka najlepšia sólovka vôbec. Mangold má talent, Hugh je v top forme a Beltramiho hudba to všetko podporuje. Rozhodne som naštvaný a sklamaný zo záveru, ale už teraz som zvedavý na director´s cut s ratingom R. Zhliadnuté v kine. 6.9/10 + tak teda unrated verzia je oveľa lepšia, výborne dotvára hlavne akčné sekvencie, aj keď tie dojmy z finálneho súboja nezmení. Tú štvrtú hviezdu si to predsa len zaslúži. 7.4/10