Nevědomí (2013)

Triky, kulisy, kostýmy, no jednoducho spracovanie je výborné, lenže na svoju stopáž je to skoro až trestuhodne neakčné a tým pádom to pôsobí občas až veľmi sucho. Klasický Kosinski čo stavá na dizajne dronov, ale film ako celok si bez drajvu dá len ťažko dokopy. Oblivionu chýba ten drajv čo z tematicky podobného terminátora Salvation urobilo prinajmenšom akčnú udalosť. Nad priemer ho vyťahuje už len klasicky dobrý Cruise s výborným soundtrackom. 5/10

Jen Bůh odpouští (2013)

Uspávanka, ktorú z odpadu zachránila len výborná Kristin Scott Thomas. No a ešte tam je jedna hypnotizujúca skladba (tá z traileru). 1.5/10

Trans (2013)

Zlátanina parazitujúca na Inception. Okrem dobrých hercov a dvoch celkom intenzívnych momentov Boyle nič iné ako mizerne vyrozprávanú nudu neponúka. 2.5/10

Lesní duch (2013)

Potenciál s atmosférou by to aj malo, ale to množstvo zbytočných úchylností, to najviac na hororoch neznášam. Film kde si divák vybuduje aký-taký vzťah len k jednej z piatich hlavných postáv, a kde nie je žiadne mrazenie nepovažujem za kvalitný horor. 2.5/10

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Del Toro je borec, a evidentne toto leto najväčší. Kde sa na túto trikovú monštruóznosť chytá Zackov Superman. Tu sa už skromne pozerajú aj deštruktori ako Michael či Roland (a tí už niečo za tie roky zbúrali). Takto si predstavujem doladené vizuálne efekty, a vôbec ťažko hľadám slová pretože som to ešte nerozchodil. Potreba druhého zhliadnutia na veľkom plátne prišla hneď´ so záverečnými titulkami. Možno trochu ubrať z vedecko-komediálnej stránky, ináč nadhladová hudba spolu s epickými bitkami (Hong Kong ťažko vládnúci) robia z Pacific Rimu jeden z top filmov žánru. S nadšením zhliadnuté 2x v kine. 8.7/10 + podtitulková scéna nemá chybu.

Osamělý jezdec (2013)

Scenár, čiže to čo bolo u tretích Pirátov Karibiku na neprežitie, tu tvorí celkom príjemne kompaktný dej. V tomto ohľade sa Verbinski poučil, pribral na palubu Haythea (autor Núdzového východu a Snitcha), a výsledkom je 150 minútový film ktorý ma nenudil. Áno, je pravda že občas sa zadrháva, a že by to predsa len chcelo skrátiť aspoň o tých 20 minút. Kašlať ale na to, pretože Gore ide na plný plyn, a servíruje perfektne zručno natočenú vtipnú komédiu (tým nemyslím tie prihlúple hollywoodske zvratky posledných rokov), s opulentnou akciou ktorá je doprevádzaná Zimmerovým orchestrom. Ked´ k tomu pridám ešte fakt že Lone Ranger je jasný kandidát za najlepšie vizuálne efekty roka, výsledok je asi taký, že radšej jeden osamelý jazdec ako celá pirátska sága. Zhliadnuté v kine. 7.7/10

Star Trek: Do temnoty (2013)

Jednoznačne lepšie finále, kvalitnejší záporák, a hlavne celý film je výpravnejší vďaka vysokému rozpočtu, ktorý Abrams využíva naozaj naplno. Scenár sa síce snaží tváriť chytrejšie ako konkurencia, ale tie lacné scenáristické finty mu dosť podrážajú nohy, kedže ich jediná charakteristika sa nazýva výlučne: Orci + Kurtzman. Cumberbatch samozrejme vládne, ale vysvetlenie jeho pôvodu ako aj motivácii nebolo tiež najšťastnejšie zdôvodnené. Giacchinov soundtrack sa počúva až prekvapujúco dobre, no a ešte treba zmieniť 3D, ktoré je opäť po dlhšom čase dosť podarené. Zhliadnutá v kine 3D verzia. 6.4/10

Světová válka Z (2013)

Konečne vysnívaný, obrí zombie blockbuster, ktorý hravo dokazuje že aj v tomto svete sa dá bez problémov fungovať s ratingom PG-13. Forster znovu pod silím dohľadom producentov kočíruje veľkoprodukciu, ktorá nie je len tupou veľkou letnou zábavou, ale hlavne silne atmosférickou záležitosťou s veľkolepými scénami. Najviac dominuje maltská unit, v ktorej tisícky cgi zombíkov s výborným drajvom vyobrazujú všadeprítomný chaos. Solídne triky doplňujú výborné lakačky a pocity hlavných postáv. Jediná výhrada je krátka stopáž, ktorá mohla byť ešte natiahnutá a špičkovo zakončená pretočeným tretím aktom, ktorého sa už asi nikdy nedočkáme. WWZ je excelentný katastrofický film, ktorý sa dosť podobá takej Spielbergovej Vojne svetov, ktorá ale v celku rozhodne nezanechá takýto dobrý dojem. Zhliadnuté v kine. 8.8/10 P.S. Samozrejme, unrated verzia ešte viac pridáva filmu na hodnote...

Muž z oceli (2013)

Po prehnaných očakávaniach predsa len mierne sklamanie. Teraz mi je jasné že po vizuálnej a technickej stránke sa jedná výlučne o projekt Zacka Snydera. Nolan mu dodal akurát výborný scenár s jeho typickými prvkami spolu so Zimmerom. A tieto dve veci sú to najlepšie z celého filmu. Hans síce mohol pridať ešte aspoň jeden motív, ale nevadí pretože to čo ide do epických výšin je hlavne jeho hudba. Kryptonské interiéry vyzerajú ako z Promethea, a celkovo táto časť je mierne neprehľadná. Potom nastupuje flashbackovo-realistická časť ktorá je podla mňa najlepšia z celého filmu. Utrhnutý z reťaze Snyder v závere servíruje megadeštrukcie ako v Avengers, ktoré sú ale trikovo nie úplne dotiahnuté. Sem tam sa objaví horší trik, kedže post-produkcia by potrebovala ešte viac času. V čom vidím ale hlavný problém sú niektoré prehnané akcie ktoré idú do protikladu s ´realistickou´ prvou polovicou. Emocíe nejdú do hĺbky, ale aspoň sú občas cítiť. Casting je samozrejme super, obzvlášť Cavill sa do svojej role hodí. Box medzi mrakodrapmi bol pôsobivý, ale Zod by si zaslúžil predsa len trochu vygradovanejší súboj. MoS síce není bezchybný, ale aj tak je to inteligentný a epický príbeh s dobrou deštrukciou, vedľa ktorého jednotliví avengeri vyzerajú ako nejaký béčkový chudáci (tretí Iron man je minimálne o dve triedy horší film). Samozrejme temný Batman, kráľ komiksov zostáva naďalej neprekonaný. Zhliadnuté v kine. 8.5/10

Hořící keř (2013) (TV film)

Po niekoľkých mesiacoch písania mojej dizertačnej práce ktorá sa z veľkej časti skladá z udalostí okolo normalizácie, musím konštatovať že vyobrazenie tejto doby je až s pôsobivými detailami veľmi realistické a zaslúži si pochvalu. Asi ťažko by to takto natočil a zobrazil niekto, kto nezažil komunizmus... Prvá a druhá časť: 75%, tretia je citeľne slabšia: 60%. 7/10