Tísňová linka (2013)

Má to tak trochu amatérske spracovanie, ale aspoň to tempo je svižné, a s pomocou občasných hororových prvkov dokáže udržať divákovú pozornosť. Podobných filmov s touto tématikou tu bolo už veľa a lepších. The Call je film tak na jedno pozretie niekedy v stredu večer medzi prepínaním v televízii. 2.5/10

Jack a obři (2013)

Vykrádačka Návratu kráľa a Kráľovstva nebeského s deravo plytkým scenárom, ktorá nanešťastie zišla z rúk aj oscarového McQuarrieho. Singer iba potvrdzuje post jedeného z najprecenovanejších hollywoodskych tvorcov. Asi nikoho neprekvapí že Hobit sa nachádza nielen po trikovej stránke (hlavne trolovia) o dve triedy vyššie, ale že po remeselnej a taktiež trikovej stránke strčí obrov hravo do vrecka aj Liebesmanov Hnev Titanov som čakal už o niečo menej. Herci ako McGregor, McShane či Tucci hrajú s prehľadom, avšak Hoult napriek tomu že sa snaží je jeden z najnesympatických hercov, a obsadiť ho do hlavnej úlohy nebola dobrá voľba, a to nielen z komerčného hľadiska. Aj napriek tomu že trailery sľubovali dobrodružstvo gigantických rozmerov ktoré nakoniec aj tak toto leto splní až naozaj gigantický del Toro, tak stále sa jedná o príjemnú jednohubku v rozprávkovom svete, v ktorom dnes nanešťastie dominujú katastrofy typu Oz. 5/10

Jedna mezi oči (2012)

Už z traileru bol vidieť prúser. Len o niečo lepšie než dnešné seagalovky. Pre dnešné publikum nezaujímavý film podobný Arnoldovej Konečnej ktorá je ale kvalitatívne na inej úrovni. Hill sa ešte nezobudil z osemdesiatych rokov a natočil akýsi mix Cobry a Zastavte Cartera. Najhoršie na tom je že sa snažil byť moderným a úplne pokazil celý strih... No a Stallone by si mal uvedomiť že v dnešnej dobe ak chce zaujať s akčnákom tak nemôže réžiu prenechať dedkovi ktorý svoj vrchol dosiahol v 88 s Red Heat. 2.3/10

Mocný vládce Oz (2013)

Zdĺhavé a nudné. Že to tie decká v kine vôbec prežili v zdraví. Jediná aspon trochu fungujúca časť filmu je tá čiernobielo kockatá v ´reálnom svete´. Prechod do krajiny Oz je až bolestivo nezaujímavý. Triky sú často horšie od hociktorého lepšieho animáku, a to ostatné je už iba márna snaha okopírovať Burtonovú Alicu. Raimi sa v rozprávkovom svete rozhodne nevie orientovať, iba tu márni talentom. Určite radšej by som ho videl opäť v nejakej marvelovke než v dvojhodinovej sucharine. 1/10

Práskač (2013)

Pecka, ale nečakane obrovská. V hlavnej úlohe tu neni ten klasický ´The Rock´ čo všetkých mláti o sto šesť, ale Dwayne Johnson ktorého môžem po tomto označiť ako pána herca. Nielenže presvedčivo utiahne skoro dvojhodinový dialógový film, ale dokonca s prehľadom podáva silné momenty. Casting výborný, a réžia nie je o nič horšia, dokonca v dynamickom závere ide až do mierne blockbusterových vôd. Ric Waugh rozhodne vie pracovať s postavami a s prehľadom ich zakomponováva do plnohodnotného príbehu, ktorý síce nie je najoriginálnejší, ale aspoň žánrovo poctivý. 7.3/10

Rychle a zběsile 6 (2013)

Expendables mladej generácie v rekapitulačnom diele série. Rozhodne lepšia zápletka ako v päťke, dokonca tu je aspon aký taký dej so solídnimi záporákmi, ktorí nie sú v tieni Dieselovej partie. Lin podáva jednu akčnú scénu za druhou v zručnom, a niekoľkonásobne väčšom prevedení. Mohutný trezor tu nahradzuje ešte mohutnejší tank. Viac bitiek, výbuchov a aut... Tu netreba riešiť fyziku, ale baviť sa nereálnou dvojhodinovou akčnou jazdou. Doslova Kobra 11 na steroidoch s pozitívnymi, ale aj negatívnymi prvkami ako je trebars scenár. Zhliadnuté v kine. 7.4/10

Velký Gatsby (2013)

Pre dnešnú generáciu taký novodobý Titanic. Prvá polovica je tak trochu exhibicionistická, a až muzikálová. Dala by sa porovnať s minuloročnou Annou, ktorá ale pôsobí komornejším dojmom. Druhá už ale funguje výborne, kedže plynulý dej striedajú velmi silné momenty. Nie som znalec predlohy, takže neviem či je to tou knihou, ale scenár je dosť silne fungujúca stránka filmu. Občas síce tempo trochu spomaluje, ale hluché miesta či nudu z Austrálie som tu nezaznamenal určite aj vdaka rozumnejšej stopáži. Luhrmannova réžia je dosť dobrá, aj ked´ z času na čas by to chcelo ukludniť so strihom, a možno aj trochu ubrať z vizuálnych efektov ktoré ale musím uznať že sa celkom hodia k tomu pestrofarebnému vizuálu. DiCaprio už tradične o triedu lepší, Edgerton je tiež výborný a ani Maguire cez ktorého ide celá narácia mi neprekážal. Hudba je takisto výborná, ked´ treba tak filmu pomôže a podrží ho v slabších pasážach. No a záver je po emocionálnej stránke tiež dobre vyzretý. Zhliadnuté v kine. 8/10

Vedlejší účinky (2013)

Chladný thriller s dobrými hercami a lepším scenárom od Burnsa, ktorý ale nie je až v takej dobrej forme ako bol v Nákaze. Pár prekvapujúcich momentov síce poteší, ale prekombinovaný a až moc urýchlený záver pôsobí tak trochu nevyrovnaným dojmom. Typicky priemerný Soderbergh. 4/10

Iron Man 3 (2013)

Ked´ som vyšiel z kina, tak po desiatich minútach, jediné na čo som si ešte spomenul bol akýsi digibordel na konci. Asi najlepší zo série, ale určite to nejde zrorovnávať s Whedonovim velkoflákom . Triky ako zvyčajne u marvelu nič moc, no a osudovosť či označenie epic je od IM3 vzdialené na míle daleko. Downey je samozrejme motorom celého filmu, ale ten humor a celková stavba scenára je už asi tak maximálne pre deti do 16 rokov. Chvílami mi bolo až trapne že som v kine. Favreau, Kingsley, Paltrow sú jedno velké WTF, no a záporáci vykrádjú, resp. stavajú na tom čo v devädesiatych rokoch natáčal Cameron. Aby som nebol úplne kritický tak tá deštrukcia Starkovho sídla je celkom zábavná ako aj to hranie sa na Ethana Hunta pred zoznámením sa Mandarínom. Najlepšia scéna je s Air Force One, a naj. záber je určite Skrtelova 37 v televízii. Pevne verím že k miliarde sa to nepriblíži. Zhliadnuté v kine. 5/10