96 hodin: Odplata (2012)

V porovnani s jednotkou by sa mal druhy diel volat 96 hodin: Odpad. Ano, nielenze Besson spolu s jeho komplicom Megatonom urobili z tejto serie po technickej stranke hnusny brak, ale dokonca uz aj s Bryana urobili volakeho trapaka, co uz nevie nikoho ani poriadne zmlatit. Staci si spomenut na finalny suboj v ktorom Bryanovi trva dobre ze nie pol hodinu spacifikovat tucneho albanca, a vobec uz z neho robia volakeho deda co uz pomali ani nestiha proti teplakovym amaterom. Rozum mi hovoril aby som nedaval Bessonvi prachy, ale predsa len som na to isiel, no uz po par minutach som to velmi olutoval. Strih zaroven spolu s reziserom sa rovna hnusu, no tomu trapnemu scenaru co je este doplneny trapnym soundtrackom vykradajucim Drive, sa naozaj uz nic nevyrovna. Naozaj velke mnozstvo WTF momentov nad ktorymi sa netreba zastavovat. Trva to hodinu a pol, a z toho pol hodinu sa riesia rodine problemy, a zbytok co sa tyka akcnej stranky je iba roztraseny a pateticky strih. Neviem preco davam take vysoke hodnotenie, takze asi iba preto ze Liam sa snazil, ale inak naivna predstava ze s Megatonom to dopadne dobre je teraz uz naozaj iba na zasmiatie. Zhliadnute v kine. 2.5/10

Skyfall (2012)

Novy Bond je pre mna synonymum oldschoolu, a to aj ked je paradoxne netradicny v tom, ze ma bombasticky zaciatok a westernovo ˇnizkorozpoctoveˇ finale. Ako som uz spomenul, uvod je bombasticka sesthviezdickova akcia, ktora je zaroven demonstraciou toho ze Sam Mendes vie aj taketo destruktivne sceny (doteraz som tomu neveril). Mendes ma vsetko pevne pod kontrolou, takze co sa tyka technickej stranky (od hudby a lokacie az po strih) tak ta je neprekvapujuco na najvysej urovni, a popri dlhej stopazi potesi hlane fakt ze Skyfall nenudi ani na chvilu, pretoze jednoducho neobsahuje zbytocne dialogy, respektive zbytocne sceny. Co sa tyka inspiracie Nolanovym Jokerom, tak ta je viditelna, ale nie je otravna, a uz vobec ju nepovazujem za vykradanie Temneho rytiera uz len z toho dovodu ze Silva sa jednoducho nachadza v inom, realnejsom svete. Takisto ako Sam, tak aj Javier ma vsetko pod kontrolou, a tentokrat je vidiet ze ide celej MI6 naozaj o krk, kedze uz aj ˇstara Emmaˇ je nutena spolu s novym Ralphom siahnut po zbrani. Cakal som menej priestoru pre M, naopak trochu viacej pre Ralpha, kazdopadne vsetci herci vratane ˇQ-hoˇ to zvladli solidne, a navyse ich postavy maju aj svoje vlastne zazemie, takze co sa tyka prace scenaristov tak tam neni moc co vytknut, aj ked predsa len sa jedna o Bonda, a to znamena ze by to chcelo trocha viacej akcie, pretoze to je dovod preco ho maju ludia radi. Finalne zkonstatujem iba tolko, ze takisto ako Craig, tak aj Mendes to zvladol vyborne, a dokonca priniesol pre mna necakanu, ale mozem povedat ze aj celkom prijemnu inovaciu ˇmalehoˇ finale (aj tak ale preferujem finalne velke destruktivne sceny), ktore ma tiez svoje specificke caro. Zhliadnute v kine. 8.5/10

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Cele je to v ramci beckovych filmov uplne v pohode, akurat ze tento film vynika so svojim smiesnym nazvom, kvoli ktoremu podla mna paradoxne komercne vyhorel, pretoze vacsina ludi co maju v sebe aspon trocha serioznosti si povedali ze na takuto blbost naozaj nebudu minat v kine peniaze. Ako som uz spomenul, hlavny hrdina sa nemusel volat Lincoln, pretoze to iba zosmiesnuje cely film pocnuc scenarom (tvariacim sa seriozne), ktory by som kludne prezil keby tam bol hocijaky lovec John. Po technickej stranke su tam hlavne vizualne efekty do oci bijuce, pretoze vyzeraju priserne (staci si spomenut na stado koni), ale celkovo sivy vizual tomu sekne. Herci nic moc, ale ani na cele s Walkerom prilis nevadia, takze casting je v pohode. Na hudbu si uz ani nespominam, kedze sa jedna iba o cisty priemer, ak nie o podpriemer. Co este dodat, to ze Timur je blazon som uz vedel davno predtym, takze iba tolko ze Abraham aspon nenudi, a to je jeho velkym plusom. Este treba dodat ze je aj ovela zabavnejsi ako napriklad taka Chata v horach. 2.6/10

Barbar (2009)

Neviem aku motivaciu mali tvorcovia tohto filmu, ale mne jeho vznik naozaj nedava zmysel. Barbar je jednoducho totalne nudne video v ktorom sa nic nedeje, akurat tam je celkom pekne prostredie a zopar brutalnych zaberov s digitalnou krvou, a k tomu este jednooky (a asi aj s vyrezanym jazykom) Mikkelsen ktory nepovie pocas celeho filmu ani jedno jedine slovo. Asi v priebehu 15 minut sa striedaju polia pocas celeho filmu (s vynimkou lode), a pocas tychto scen sa nielenze nic nedeje, ale dokonca skoro ani nehovori. Az teraz chapem preco je v Drive Gosling taky ´zhovorcivy´. Vacsina ludi ktory film uvidia (pretrpia) a zbadaju na konci meno rezisera si asi iba zanadavaju. Nakoniec nemozem este nechat bez povsimnutia ten plagat na ktorom sa tvorcovia s Refnom na cele musia poriadne zabavat. 1/10

Fontána (2006)

Velmi pekny pribeh, ktory sprevadza este krajsia hudba pocas celej stopaze. Herecke vykony su velmi dobre, hlavne Jackman ma prekvapil. Co sa tyka emocii, tak tie su tiez pritomne, avsak obcas podla mna nie vhodne doplnene vizualnymi trikmi ktore su ale celkom slusne, a k teme decentne ladene. Scenar mohol byt predsa len lepsi, myslim ze by bolo lepsie mat trochu viacej dejovych linek ktore sa tak tri krat pretnu, ako ked su tam len tri pribehy ktore sa stale striedaju, pretoze finalne je to potom trochu zlozito prekombinovane. Este stoji za zmienku spomenut vybornu kratku a tichu scenu, kde vedca popri prechadzke skoro zrazi auto. V tejto scene sa dej vyborne odtrhne od filmu, a zaroven pri znovuozvuceni divaka priam hodi do centra diania. Film ako celok funguje a je aj zrucne natoceny, takze sa jednoznacne jedna o nadpriemerny pocin. 7/10

Ghost Recon: Alpha (2012)

Tak toto bola naozaj akcna jazda ako sa patri. Na kratkometrazny film je to nevidane, ale netreba sa cudovat kedze na to dohliadal Ridley Scott, a spolocne na tom pracoval s ludmi, ako je napriklad jeho dlhorocny strihac Pietro Scalia. Zaujimalo by ma aky to malo rozpocet, pretoze tie vizualne efekty a vobec spracovanie je na velmi dobrej urovni. Pravdepodobne ide Ubisoftu o snahu sa prezentovat ako potencialny novy hrac medzi hollywoodskymi studiami, a pokial pojde takouto cestou tak sa uz velmi tesim na celovecerny film z ich dielne. Doporucujem kazdemu, komu chyba dobra akcia castejsie. 6.8/10

Až vyjde měsíc (2012)

Čarovný film so svojou veľmi zvláštnou atmosférou. Režisér má veľmi zvlášty, respektíve iný štýl, ktorý niekomu sadne a niekomu zase nie. Každopádne TENTO FILM JE PRE MNA DEFINÍCIOU PRESNEJ RÉŽIE, čo sa týka kompozície obrazu, takže za to mu tlieskam. 8.5/10

Agent na útěku (2012)

No tak tento film vyzera presne ako drahsy film z televiznej produkcie. Aaron sa sice snazi, a aj tie fighty mu pristanu, ale je ich extremne malo a tiez nestoja za vela, takze prirovnavat to k Taken naozaj nema cenu. Reziser je naozaj uplny rutiner bez uplne hocijakeho osobitneho rukopisu. Pribeh sa snazi na nieco hrat, na volaku vysoku hru, ale je to akurat tak beckova zapletka. Naozaj som sa dost nudil, ale hlavne co mi vadilo je ze na tych miestach kde sa ten film tocil sa dali spravit naozaj dobre sceny, pretoze na vacsine tych miest som osobne bol, a to je asi jedine co ma z tohto filmu zaujalo. Ci uz je to ta dcera, alebo Kurylenko obidve nehraju nic, kedze ani nevedia, takze konstatujem asi tolko ze su tam uplne zbytocne tak isto ako aj ta hudba ktora sem tam zaznie a pri tom pripomina mixi uz davno znamych soundtrackov. 2.1/10

Sněhurka a lovec (2012)

A je tu vitazna tohtorocna Snehulienka. Sanders z toho urobil mix Scottovho Robina Hooda a Jacksonovych prstenov, ale treba povedat ze na to ze je to jeho prvy film to v pohode a zrucne zvladol. Pomaha mu v tom dobre zvladnuty casting a vyborne triky, ktore doplnuje priemerny, avsak k filmu ladiaci soundtrack. Z hercov jednoznacne vynika Theron, ktora v prvej polhodine nahodi dost temnu atmosferu, lenze potom uz kvality filmu rapidne klesaju. V strede film strati akukolvek dynamiku, a do zaverecnej bitky ponukne iba premarneny potencial. Nudne reci, respektive prechadzky, netradicny trpaslikovia (cudujem sa Winstoneovi a McShaneovi ze do toho isli) a zbytocne vizualne efekty v scenach kde ich vobec netreba (akurat navysuju rozpocet), to vsetko je sucast takmer hodiny doslova otravneho deju, ktory vyplnuje priestor do zaverecneho finale. Okrem toho ze je stopaz prepalena a scenar nestoji za vela, je skoda pritomnosti predvidatelnych scen ako su napriklad tie chatrce na vode, ktore som iba zbadal a hned som vedel ze zhoria. Kazdopadne zaverecna bitka vynahradi to cakanie, kedze je dobre zvladnuta a kazdeho kto ma rad historicke boje aj prijemne potesi (aj ked vyzera ako finale Robina Hooda cez kopirak). Tento film je jednorazovy cisty priemer. 5/10

Prometheus (2012)

Je to jeden z najlepsich filmov tohto roku, a za tym si stojim. Kazdy asi okrem mna ocakaval ze to bude novy votrelec, ale to sa nastastie pre mna nestalo kedze tuto seriu nemam moc rad. Ridley sa vracia do sci-fi zanru, a priniesol so sebou vizualnu perlu, ktora nema zatial tento rok v zanri konkurenciu. Atmosfera tomuto filmu rozhodne nechyba, kedze je tu skoro stale pritomny strach z neznama, ktory je navyse skvelo doplneny Streitenfeldovou hudbou. Napriklad ten porod, tak to je naozaj len pre silne zaludky. Prvych dvadsat minut som chcel z tej neuveritelne presnej rezie az tlieskat, avsak potom sa dostavily aj slabiny. Tim mam na mysli za prve scenar, ktory vobec neni taky nelogicky a hlupi ako vsetci tvrdia, ale su tam naozaj aj cudne momenty ako napriklad to skumanie hlavy ktore ani trochu nezaujima vedca Hollowaya ktory sa radsej venuje chlastu. Za druhe je pravda ze strih naozaj zlihal pri bitke s plamenometmi, a to explozivne finale mohlo byt predsa len trochu dlhsie. Kazdopadne to nic nemeni na tom ze Prometheus obsahuje az neuveritlne natocene sceny (pristatie, burka, koncova zrazka), ktore by si mali niektory dnesny reziseri premietat a analyzovat, aby sa nieco priucili. Herecke vykony boli presne, a to dokonca aj s menej znamymi hercami, ktory uplne v pohode asistovali takemu Fassbenderovi, ktory opat vynikal. Taka vyborna kombinacia kulis a digitalnych trikov sa dnes len tak lahko nevidi. Za presnu reziu treba Scotta pochvalit, a dufam ze dvojka bude tiez pod jeho dohladom. 2D verzia bola opat ovela lepsia ako nevyrazne 3D. Zhliadnute 2x v 2D a raz v 3D verzii. 8/10