Stillwater (2021)

Dlouhá, ale kvalitní podívaná. Taková klasická soušl looser americká indie, akorát odehrávající se v Marseille. Kdo tomuhle žánru/subžánru neholduje, tomu to asi nic moc neřekne. Life is brutal

Země (2021)

Až moc průhledná story, navíc to celý nepůsobí úplně přesvědčivě a chybí tam nějaká hlubší myšlenka. Varovat by vás měla už úvodní titulková ukolébavka... Přesto jsem věřil, že se z toho vyklube něco trochu dospělejšího. Vše plyne, tak jak byste čekali, Edee si najde opuštěnej srub a jak by se dalo čekat, trochu to nezvládá a bojuje o přežití. Doplňují to parádní scenérie a dobrá kamera - to je jeden z mála důvodů, proč je film koukatelnej. V týhle fázi vlastně nevím kde je problém, úplně nemyslím, že by to R. Wright nedokázala uhrát, ale něco tam prostě nehraje, není to dostatečně přirozený a film se podivně táhne. Jak by se dalo čekat, film rozpůlí samaritán Miguel, který Edee naučí pár tipů, triků k přežití. Od příchodu Miguela jde sice kvalita nahoru, ale stále je to těžce průměrná podívaná, která nakonec končí tak trochu kýčovitě.

Tenet (2020)

Za mě jasná záležitost. Tohle je ten důvod proč fungují kina - v kině totiž Tenet povyšuje klasický sledování filmu na zážitek, který rozhodně není možný zažít u každýho filmu - dnes je tu cca 3 - 5 tvůrců, kteří jsou schopni být tu a tam na stejný technický úrovni a současně nabídnout progresivní přístup ala Nolan. Už jen proto je jasných 5*. Tenet je vizionářský dílo a přesně ten typ filmu, který posouvá celý filmový průmysl zase o kus dál (stejně tak jako ve svý době třeba Blade Runner, Matrix, Inception apod.). Jednoduše to co máte možnost vidět v Tenetu, jste bezpochyby nemohli vidět nikde jinde. Pochopitelně se tu dá najít a zpochybnit 100 + 1 věcí, který nemusí 100% sedět, nebo fungují čistě účelově, ale to je vlastně naprosto nepodstatný, jelikož jako celek vše funguje a hlavně si to na nic nehraje - už jsem několikrát slyšel, četl, jak se Tenet snaží působit chytřeji, než doopravdy je, což tak ve skutečnosti vůbec není - naopak Tenet je přesně tím, čím chtěl být a Nolan předkládá naprosto přesnou a precizní podívanou, která je naplánovaná do nejmenšího detailu, tak aby na konci krásně zaklapla. Myslím, že víceméně všichni jsou z Tenetu trochu u vytržení, ať už pozitivně, či negativně a je to právě proto, že bohužel v tuto chvíli je opravdu málo tvůrců, kteří by dokázali navodit takovýto zážitek. Viděno 2x v kině, z toho jednou IMAX a můžu říct, že pokud se to v budoucnu vrátí do kin, tak IMAX si dám mile rád ještě jednou. 5*

International (2009)

Rozhodně ne akční, ale spíše postaru natočenej a hezky pomalu plynoucí špionážní thriller. Tak trochu nedivácký a člověk asi musí být při sledování na stejný vlně. Je tu snad jediná akční scéna, která do děje vůbec nezapadá, ale je natočena tak dobře, že je to vlastně jedno. Nebýt konce, který tak nějak vyšumí do ztracena, tak by to bylo za plnou palbu. 4-5*

Dámský gambit (2020) (seriál)

Moc se mi líbila první epizoda, která je natočená tak nějak hezky po staru a celý to působí velmi origo a velmi zajímavě, navíc to vypadá, že to bude vážně o šachách a šachy mám rád - tudíž po první epizodě, velká očekávání. Další dvě epizody jsou ještě víceméně v pořádku, ačkoli už se to ubírá trochu jiným směrem a hlavně stylem, než bych si byl přál. Bohužel následně se ta přirozenost, která byla v ep.1 vytrácí úplně a jediný co zůstává je jasnej kalkul. Celá story totiž nějak ubíhá a více a více to působí, že ty herci jsou vlastně jen figurky na šachovnici a že mají předem nalajnovaný každý další tah - což tak u filmů většinou bývá, ale pointa je v přirozenosti, v tom, nevšimnout si, že to tak je. To mi tady strašně chybí a nakonec i to vychvalovaný herectví Taylor-Joy působí mnohdy strašně strojeně. A to vůbec nemluvím o tom, že o šachách to vlastně není vůbec, tudíž žádná šance mít přehled o tom jak partie probíhá a jaký tah bude následovat a proč. Chápu, že většina publika bude vědět o šachách velký kulový, ale přeci jenom, tváří se to jakože je to o šachách, tudíž tvůrci měli myslet i na lidi, kteří o tom alespoň něco málo ví. Celý to vrcholí poslední epizodou, která je takovou třešničkou patosu a kýče na závěr. Ten kontrast mezi první a poslední epizodou, nebo mezi první polovinou série a tou druhou je vážně too much. Přesto všechno se na The Queen's Gambit relativně dobře kouká a potenciál tam je, ehm byl. Ale na to jak moc dobrý to - dle ohlasů - mělo být, je to pro mě velký zklamání.

Drsný město (2020)

Velmi solidní krimi z Francie. Sem tam už možná trochu přes čáru, ale je to tak dobře zahraný a zrežírovaný, že vlastně nemám výtky. Jediná kaňka je za mě konec, který je přes čáru už opravdu dost, ačkoli se takový zakončení dalo předpokládat, tak mi tam nesedí úplně 100%.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Tohle je tak moc jinde, než celý zbytek TV shows scény, že to působí až trochu neuvěřitelně. Vincek Gilligan je momentálně nejoriginálnější tvůrce co se týká seriálový tvorby - opravdu jen velmi těžko budete hledat osobitější a vypiplanější záležitost. Celý BCS v podstatě plyne ve stejných šlépějích jako Breaking Bad, opět je potřeba "přetrpět" první 1-2 série (Ne že by byly špatný, pořád platí to, že je to jasnej nadprůměr, ale na první shlédnutí je to prostě too slow. Jejich hodnotu doceníte až zpětně - stejně jako u BB). Následně od 2/3 série už jsme na kvalitě, která je minimálně na stejný úrovni jako BB - zpětně viděno mi dokonce Saul sedí v určitých momentech více než BB. Těžko se dají v komentáři vyzdvihnout všechny pozitiva - nejvíce mě baví smysl pro detail, propracovanost naprosto všeho na co koukáte, od barev, úhlů kamery a dalších podobných technikálí. Neskutečná práce se opět odvedla u castingu, kdy i vedlejší a méně podstatné postavy hrajou jako o život - naprosto všichni hrajou jako o život! Největší odklon od BB je v tempu v jakým se celý příběh odehrává. Better call Saul je mnohem pomalejší, což někdy oceníte a někdy zase ne. Skrze tempo mohli dostat větší prostor právě herecký výkony, na druhou stranu chápu, že pro diváka, který není úplně na vlně Gilligana můžou být některý scény až příliš táhlý. A při tom všem je to ještě neskutečná pro fans záležitost, kdy vám tvůrci servírují jeden odkaz na BB za druhým, prohlubují charaktery postav z BB, objasňují spousty záležitostí, atd. atd. 5* ani nemrkneš a těším se na 6. sérii!

Palm Springs (2020)

Tohle téma je samozřejmě velmi vděčný, což filmu dost umetá cestičku k úspěchu u diváků. Každopádně se dalo jít mnohem více do hloubky a vytěžit z danýho námětu mnohem víc. Je tu spoustu věcí, která funguje opravdu dobře - herecký obsazení, dobře zvolený prostředí, pár opravdu silných komediálních momentů a o to víc zamrzí, že to všechnoh tak nějak jen klouže po povrchu. Ve druhé polovině začíná být více evidentní, že tvůrci nemají odvahu přijít s něčím "víc" a můj zájem tak těžce upadal.

Greyhound (2020)

Skvělá filmařina, leč chápu, že ten kdo očekával další velkolepý dílo z 2. světový musí být asi zklamanej. Já o tom předem nevěděl zhola nic, takže u mě převládá spokojenost. Je totiž evidentní, že tvůrci věděli co chtějí natočit, to taky natočili a natočili to velmi dobře.

Papírový dům (Netflix verze) - Série 3 (2019) (série)

Logika a scénář dostali ve třetí sérii slušně na prdel. Ono to začalo už ve druhý sérii, ale tady to tvůrci dosrali na doraz. Jedinej rozumnej argument proč se na to teda pořád dívat je, že se stále jedná o poměrně vděčný téma (heist prostě lidi baví), což je vzhledem k tomu, co dokázala nabídnout první série velká škoda. Čtvrtou sérii si tedy dám už jen v takovým guilty pleasure módu. Brát vážně už to moc nejde.