Na nože (2019)

It all seems like a donut hole. Super podívaná! Až se mi nechce věřit, že to má na svědomí ten Johnson, který domrvil Star Wars nadoraz. To jsem si odplivl na profilu filmu, který s tím vůbec nesouvisí a teď už jen k věci. Vážně skvěle napsaná komediální krimi hříčka, která uznává olschool principy starých detektivek, ale zároveň je natočená moderně a lehce, a to až tak, že má člověk chuť si to dát po shlédnutí ještě jednou. Tohle smrdí Oscarem za scénář. Zároveň to ale stojí na skvělých hereckých výkonech všech zúčastněných, kterým kraluje Daniel Craig. Jediný co mi nedá spát, je to, že jsme se nedozvěděli odkaď že to pochází Marta a její rodina.

Králíček Jojo (2019)

Silný 3*. Druhá polovina o parník lepší, než polovina první. Trochu paradoxně je mnohem zábavnější vážná linka, než ta komediální - ta sice nabídne pár opravdu dobrých fórů, ale většinu času mi přišlo, že to trochu láme přes koleno. Každopádně skvělá hudba a vynikající!!! Sam Rockwell, kamerka taky, ale až moc mi to připomíná filmy Wese Andersona.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

MOŽNÉ SPOILERY Abrams dostal za úkol napravit maglajz kterej vytvořil Johnson v ep. 8 a nemyslím, že se to úplně podařilo. Nevýraznou a hekticky sestříhanou první polovinu/třetinu - na kterou si už hodinu po projekci horko těžko rozpomínám - se nakonec povede trochu rozpohybovat a film se dostane do tempa. Abrams ukáže i pár dobrých scén, ale obecně se film utápí v přílišný překombinovanosti a komplikovanosti, zároveň všechno musí být za každou cenu velkolepý a přehnaný, takže člověk dostane pocit, že některý scény tu jsou jenom pro efekt. Filmu tak často chybí nějaké kvalitnější dialogy - tohle paradoxně zachraňují roboti - a dál je tu spousta nelogičností a nedostatečné vysvětlení některých událostí. Třeba celá story okolo Palpatina, úplně zbytečně přehnaná flotila křižníků, umírání, oživování, umírání a oživování atd. atd. atd. Nejednou jsem taky vnímal jak film hasí požáry z minulý epizody a spíše se snaží navázat na ep. 7 a ep. 8 jakoby vůbec nepotřeboval. Hodnocení trilogie: Epizodu 7 mám nakonec docela rád a přesto, že se jedná o kopírku ep. 4 to byl po letech docela fresh závan a mohl to být fajn základ pro rozvinutí celý story. Epizoda 8 všechen ten potenciál vzala a spláchla do hajzlíku. Vcelku jasnej kandidát na nejzbytečnější a nejhorší epizodu celý ságy. Navrátivšímu Abramsovi tak připadl náročnej úkol celou trilogii nějak rozumně uzavřít. Samotná epizoda 9 by i přes nějaké excesy mohla ještě relativně fungovat, ale doplácí na nesourodost celý trilogie. Celý vyznění je za mě takový, že je mi to vlastně úplně fuk. S radostí se vracím k původní trilogii, ale pro další shlédnutí epizod 7,8, a 9 dle mě moc důvodů není.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Perfektní zakončení, přesně ve stylu Breaking Bad - tedy velmi decentní a velmi civilní. Má to jen jednu vadu, a to tu, že je to vážně pure fan záležitost, to znamená, že pokud je pro vás Breaking Bad jen další seriál v řadě, tak vás to do kolen asi nepoloží. Já jsem dostal přesně to, co jsem si přál a jsem maximálně spokojený. Mimochodem, jedná se o první Vincův "celovečerák", ale znát to není ani trochu. Gilligan má neskutečnej smysl pro detail, díky kterýmu se některý scény stávají opravdu geniální, ale mnohdy to vše secvakne až na další shlédnutí.

Joker (2019)

Poměrně přehajpovaná záležitost, což automaticky budí zdání, že se jedná o něco fakt vyjímečnýho. Za mě tomu ale k dokonalosti něco chybělo. Film definuje především Oscarovej výkon Joaquina Phoenixe, výborná je taky hudba + pár opravdu dobrých scén, ale krom toho to vlastně nepřináší nic extra netradičního.

Ad Astra (2019)

Úplně bez náboje. První polovina ještě jakžtakž, ale konec tomu zlomí páteř nadobro. Tohle ani Piťák nemohl spasit. Jinak, ve srovnání s Ad Astra opět vyplouvají na povrch kvality Interstellaru, který totálně válcuje veškerou minulou i současnou sci-fi tvorbu.

Nabarvené ptáče (2019)

Myslím, že pokud by to nebyl film od českého režiséra, tak by to česká kina minulo velkým obloukem. A není se co divit, kromě kamery, snímek nenabízí nic, kvůli čemu by stál zato vidět znovu. Bohužel Marhoulovy se nepovedlo film udržet pohromadě a už po cca hodině začíná být značně monotóní. Od začátku do konce je film prošpikovanej bizarnostma a násilnostma, a tím, že film trvá téměř tři hodiny Vás to spolehlivě ubije. Co je ale nejhorší je to, že se tomu nedá ani trochu věřit, což je škoda, jelikož jednotlivý scény/kapitoly jsou samy o sobě odvyprávěny dobře, ale je jich až příliš a nespojuje je žádnej nosnej příběh, který by tomu dodal autentičnost. Na druhou stranu je fajn, že se do toho Venda pustil, a že celý projekt dotáhl do konce. Takhle ambiciózní projekty český film potřebuje jako sůl. Nejvíc oceňuju, že se povedlo do filmu nahnat světové herce a tím film dostat na mezinárodní festivaly, boj o Oscary atd.

Mrtví neumírají (2019)

Zdaleka to není takový průser, který spousta lidí avizovala. Bohužel je to přespříiš pomalý, a to především na startu, kdy na jeden dobrý fór připadají 3 fóry, který vyzní do ztracena. Což se na konci zase otočí a je z toho opět "na chvíli" cítit starý Jarmusch. Nejvíc se asi můžu stotožnit s komentářem uživatele Matty.

Nepřátelé (2017)

Komorní road western, který má atmo. Bohužel některý scény mi přišly až moc přetažený.