• Krátkometrážní

Děti rozvodu (1927)

Ten film má jediný problém, že neobsahuje žiadnu vatu. Je to skrátka rada za sebou idúcich, dôležitých udalostí, v období niekoľko desiatok rokov. Preto nie úplne fungujú emócie - takýto film by mal trvať dve hodiny. Herci sú fajn, Esther Ralston je snaď ešte sympatickejšia jak Clara. Má to dobre napísané postavy, smutný príbeh, skvelú kameru. A je to nádherne natočené.

Wings (1927)

Prvý film, čo kedy dostal oscara za najlepší film. A Clara Bow bola pri tom. Rozkošná od prvého momentu. Ja vojnu až tak moc nemusím, pričom akčných scén je z dve a pol hodinovej stopáže čistého času snaď tretina; perfektne natočených, to muselo stáť strašné peniaze. A tak som si užil hlavne Claru. Pri scéne s bublinkami som sa smial nahlas dobrých 10 minút. A ten záver, to je tá najčistejšia a najkrajšia esencia hollywoodskeho veľkofilmu. Wings by mal vidieť každý, kto má rád filmy.

Mantrap (1926)

Film priemerný, ale Clara Bow bola neskutočne prirodzená a príjemná herečka. Aj s tým strapatým účesom, srať na Pickfordovú. Keby som sa narodil pred 120 rokmi, bydleli bychom s Clarou na Sachsenbergu v domě u žida Kohna, nejhezčí ze všech těšínských šperků byla by ona. 🎶

Křižník Potěmkin (1925)

89 rokov ubehlo od natočenia Potemkina. A ruský národ stále nepochopil, že to kvôli sebe samému nebude nikdy slobodný.

My Lady of Whims (1925)

“Prudence Severn, whose brown eyes could turn an old soldier into a boy scout.” Názov je presný; Rozmarná dáma, príbeh strašne jednoduchý; partia chlapov sa bije o Claru, je to groteska. Jej postava jak keby predchodkyňa zlatokopky, ktorú hrala v Mantrape, alebo v It. V citovanej scéne je v detaile na tie krútiace sa oči a je, samozrejme, úžasná. Bavili ma niektoré nápady: tanečné celky z klubov, step, rana, ktorá než dopadne sčerná obraz. Škoda strašnej kvality obrazu (verzia na YouTube, prehratá pravdepodobne z videokazety). A hudba, neviem či pôvodná, ale je skvelá; normálne s vami zvádza súboj. Nohy do rytmu celý čas lietajú.

Häxan: Čarodějnictví v průběhu věků (1922)

Pozeral som SEčko, oproti pôvodnej verzii skrátené o nejakých 18 minút a celý film si hovorím, že by to znieslo ešte vystrihnúť minimálne celý úvod, aby v závere (vcelku sofistikovane) dostál ďalšieho významu. Problém mám iba s formou dokumentu s popiskami. Oni vlastne opakovane zosmiešňovali samých seba, keď dookola omielali stredovekú naivitu, pričom scény majúce v svojej strašidelnosti slušnú atmosféru, kostýmy a dobré herecké výkony, tým strácali na pôsobivosti. Ignorovať som to dokázal pri fantasy vložkách s diablom, na metlách, na cintoríne..., a pri týraných (súdny proces), či deformovaných (záver) starenách. To bolo značne nepríjemné. Zážitkovo medzi troma a štyrma hviezdami, historicky bezpochyby významné a odvážne dielo. A keby nič, aspoň zistíte, že koniec po švédsky sa povie slut :)

Upír Nosferatu (1922)

Nosferatu som videl v roku 2005, pri otvorení bratislavského Kina Pod hviezdami, za doprovodu živej hudby v podaní kapely DG307. Môj najsilnejší kino zážitok

The Wonderful Wizard of Oz (1910)

To neustále snímanie celkov mi v starých filmoch vždycky vadilo. Taká je moja výčitka, ale tie zvieratá! Hlavne lev a ešte kôň s výzorom kengury. Kam sa hrabe Andy Serkis :)

The Cricket on the Hearth (1909)

Ťažko hodnotiť adaptáciu z roku 1909, keď neboli možnosti ani ukázať cvrčka a zázraky, keď som sa musel najprv zorientovať, kto je vlastne kto. A najviac tomu chýbajú práve slová. Každopádne, Cvrček na kozube je strašne pekná knižka a je naozaj škoda, že na text na sfilmovanie tak vďačný (vianočný!) si popri desiatkách Vianočných kolied a Veľkých očakávaní, nenašiel čas snaď nikto, dokonca ani Disney. Tento kraťas je hodne málo, ale aspoň niečo.

Alice in Wonderland (1903)

Hoodne divná úchyláčina. Asi jak Kruh zostrihaný do videoklipu Smashing Pumpkins. Chýbal len rotujúci rebrík.