Hellraiser (1987)

Psát komentáře na některé filmy je skoro jako svatokráděž. Jsou perfektní a jakýkoli canc odněkud z Čech nemůže nikdy vystihnout jejich dokonalost. Hellraiser je samozřejmě přesně tím případem. Málokterý film tak skvěle funguje jako právě on. Od prvního tónu Youngovi pekelné symfonie až po poslední titulek jde o naprostou dokonalost. Jeden z deseti nejlepších a nejdůležitějších horrorů všech dob.

Hellraiser: Návrat mrtvých (2005) odpad!

Neuveritelne spatna zalezitost. Bohuzel to nefunguje ani jako film a jako Hellraiser uz vubec ne. Jsou popirana pravidla vytvorena v prvnich dilech, cenobite se mihnou na nekolik sekund, aby se predvedli pocitacovymi triky a zas zmizeli. Prakticky tam nejaky Pinhead vubec nemusel byt. Vrchol trapnosti je asi scena, ve ktere se znascne oskliva hlavni hrdinka potaci asi deset minut po koupelne s nozem v zadech a rve. Celkem zabavna je absence scenare, vzdy, kdyz pribeh dospeje do mrtveho bodu a neni se kam hnout tak se hrdinka probudi uplne nekde jinde a zas nasleduje dvacetiminutovy pribeh koncici probuzenim. Na dalsi dily teto, Dimensionem asi nejvic vykurvene serie, uz vazne zvedavej nejsem.

Henry: Portrét masového vraha (1986)

Film, ktery vam spolehlive navodi tu nejhorsi moznou naladu. Vse je v nem bezutesne, hnusne a odporne, tezko hledat neco pozitivniho. Tim ale nechci rict, ze je to spatne, jen na to musi mit clovek nervy. Lehce inspirovan zivotem skutecneho serioveho vraha Henry Lee Lucase, prinasi snimek pohled do hlavy opravdu nechutneho cloveka. Vse je navic natoceno hodne syrove, nezapomenutelna je scena delana domaci videokamerou, kdy Henry s Otisem vyvrazdi triclenou rodinu. Je mi zle, ale bylo to uzasne.

Hlas smrti (2005)

Vyborny ducharsky thriller, postaveny na pomerne originalnim napadu. Prvni tri ctvrtiny filmu vemi pomale buduji temnou atmosferu, ale bohuzel zaver to cele trochu strhava k levnejsim snimkum. Hodne me nadchlo technicke zpracovani - zadne silene cviky s kamerou a ultrarychli strih, ale vse naprosto precizni, s velkym durazem na detail. Poslednim, a velkym, plusem je Michael Keaton v jedne ze svych vubec nejlepsich roli. Rozhodne jeden z nejlepsich snimku, ktery v soucasne ducharske vlne vzniknul.

Hněv duší (2004)

Vynikajici zalezitost, ktera znamena pro rok 2004 to same, co pro 2003 skvely Dead End. Nizky rozpocet je vyvazen zapalenim a talentem tvurcu, kteri film delali opravdu s laskou. Herci, triky, hudba, kamera....to vse se plne podrizuje reziserovu zameru budovat atmosferu a vychazi to skoro na vybornou. Obcasna lekacka je dostatecne ucinna a tak filmu vycitam hlavne hodne pomaly rozjezd a obcasny zmatek v deji. Rozhodne bych k Dead Birds hodne rad videl prequel, protoze pohledy do historie domu jsou na filmu to nejlepsi.

Horizont události (1997)

Kvalitativní vrchol tvorby Paula W. S. Andersona a jedno z nejlepších sci-fi vůbec. Budování atmosféry v první polovině nemá daleko ke slavným duchařinám, brutalita poloviny druhé si zas bere svoje z Hellraisera a jemu podobných. Z nějakého důvodu k sobě obě půle sedí a největší slabinou je tak scénář obsahující několik nepěkných lapsů. Bůh ví, jak by vypadala původní Andersonova verse, o 30 minut brutálních záběrů delší.

Horor v Dunwichi (1970)

Lovecraftovsky horror z produkce slavne spolecnosti AIP zaujme na prvni pohled skvelou hudbou, ustredni tema je opravdu vyborne. Hned pote vas ovane atmosfera rannych sedmdesatych let, maleho primorskeho mestecka Dunwiche, bojiciho se predevsim zahadne rodiny Whateleyovych. A dotretice vas nejprve upoutaji, posleze znechuti a nakonec budou neskutecne stvat barevne filtry, ktere autori s pribyvajici stopazi uzivaji opravdu nezridka. Sice se tak vyhnou uplnemu odhaleni vzhledu prastarych (snad to pisu dobre a lovecraftovci mezi nami mi neuriznou hlavu), ale stale castejsi intenzivni blikani silenych barev, dominuje ruzova a fialova, je silne znechucujici. Film vam sice nedovoli usnout, ale prostredky, kterymi toho dosahne nejsou zrovna idealni. Za zminku urcite jeste stoji uhrancivy Dean Stockwell v hlavni muzske roli. A pak jeste ty blikajici barvy. Samozrejmne.

Hory mají oči (2006)

Aja totalne zklamal. Neuveritelne trapny remake v duchu tech nejhorsich z poslednich let. :( Jsem smutny.

Hory mají oči (1977)

Tobemu to vyslo, zmaknu to taky.....Bohuzel, ne kazdy je Hooper a ne vzdy staci skupinka kanibalu na skvely film. Hills Have Eyes maji pomerne slusnou atmosferu, ale az na uchylneho Michaela Berrymana jim chybi vyraznejsi herec nebo scena, kterou byste si opravdu pamatovali. Myslim neco jako vecere v TCM, to tady proste chybi a nezachrani to ani pekne pretrzena achilovka. Pro me osobne spise zklamani - neni to nuda, ale doufal jsem, ze to bude mnohem lepsi.

Hory zalité krví (2009)

Ale jo, coby buranská vyvražďovačka to funguje minimálně průměrně, ale okořenění filmařským tématem tomu dodává, hlavně v první polovině, dost koření. Herci na porážku jsou až zbytečně nevýrazní, ale tento fakt je spolehlivě vyvážený jejich zabijáckými protějšky. Tlusté hovado s maskou panenky by nejnovějšího Jasona Voorheese zabilo pouhým pohledem. Slušná podívaná.