Specialita šéfkuchaře (1999) (TV film)

Šedesátiletá povídka Stanleyho Ellina patří ke klasice horrorové literatury a její televizní adaptace je na tom kvalitativně prakticky stejně. Příběh návštěvníků velmi specifické restaurace U Sbirra zůstal prakticky nezměněn a co je zásadní, režisérce se podařilo udržet i atmosféru. Ta staví především na hereckých výkonech, ze kterých nutně musím vyzdvihnout Jiřího Lábuse v jeho životní roli Lafflera. Mlhavé záběry interiéru restaurace, podobizna E.A.Poa, všudypřítomná černá kočka....to vše vám navždy zůstane pod kůží. Osobně tuhle adaptaci řadím mezi pět nejlepších českých filmových horrorů.

Srbský film (2010) odpad!

Je bez diskuze, že Srpski film posouvá hranice viděného zase o kousek dál, ale já budu mezi horrorovými fandy patřit k menšině, která o takové posouvání opravdu nestojí. Vždy mi bude mnohem bližší pomalu se valící mlha na blatech, vrzající vchodové dveře starého sídla a vzdálené vytí vlkodlaků, než explicitní znásilňování novorozenců. Nadšená hodnocení chápu, ale odmítám je. Více netřeba dodávat.

Stíny z lesa (2005)

Pomineme-li zápletku a vysvětlení původu zombie, vedle kterého je jakýkoli meteorit nesoucí nebezpečný virus dokonalým vědeckým vysvětlením, je Severed překvapivě živoucí zářez do oblíbeného subžánru. Postavy jsou příjemně reálné a jejich chování, stejně jako vzhled a žravost zombie, v sobě mají lecos z Romera. Gore je slušně oldschoolové, bohužel se uatoři snažily nízký rozpočet schovat za kameramanovu třesavku, která sráží hodnocení někam na průměr. Tak jako tak jsem byl příjemně překvapený, v rámci poloamatérských zombiáren je Severed rozhodně tím lepším.

Stmívání (2008) odpad!

Dlouho jsem bojoval s tím, dát Twilightu alespoň jeden celý bodík za povedenou kameru, ale prostě nemůžu. Něco tak neskutečně nudného, hloupého a odpudivého jsem už dlouho neviděl. Být čtrnáctiletá holka tak pravděpodobně chrochtám blahem nad tím, jak se ti dva mají rádi a jak upír na sluníčku svítí jako diamanty (proboha), ale já jí naštěstí nejsem a tak zvracím hnusem nad scénami ve kterých se oba hlavní, a silně nesympatičtí, představitelé tváří, jakože se zamilovávájí. Projevuje se to tím, že se neustále zadrhávají v řeči a trhají hlavama, což je sice inovátorské, ale sere to asi stejně jako uchopení upírů coby přiteplalých modelů. Pro současnou emo gotickou generaci dětí to je zřejmě ideální film, který však našemu žánru podráží nohy a bohužel přivede na svět řadu napodobenin a pokračování. Abych jen nehanil, jak už jsem říkal, kamera je slušná, ale trochu jí schazují nepovedené triky jako z nějaké staré české pohádky (myslím to běhání a skákání), pochvalu zaslouží ještě lidsky a uvěřitelně (jako jediný!) zahraný otec hlavní hrdinky. Jinak ruce pryč!!!

Storm Warning (2007)

Příběh sice postrádá jakýkoli nápad, ale tvůrci si to vynahradili na slušně originálních zabitích. Aby taky ne, při tak nízkém počtu protagonistů si mohli s každým pořádně vyhrát a minimálně dvě scény se vám zapíší hluboko do mozku. Jamie Blanks potvrdil pověst schopného horrorového řemeslníka (na Valentine raději zapomeňme) a rozhodně se můžeme těšit na jeho další kousek.

Strach v přímém přenosu (2002)

Horrorová reality show, která se usilovně snaží vypadat jako ambiciózní dílo, ale dojíždí na prkenné neherce a zoufale nedomyšlenou myšlenku (ehm). Narozdíl od ultra nudné a obdobně zpracované Záhady Blair Witch se lekneme vícekrát, ale bát se budeme asi stejně dlouhou dobu, tj. asi tři vteřiny. Amatérská záležitost, kterých obden vznikají tuny.

Strašení (1963)

Dlouho mi tenhle skvost unikal, ale konecne jsem to videl a musim souhlasit s mnoha fanousky - je nejlepsi. V subzanru horroru o strasidelnych domech nema konkurenci a to jsem vpodstate vsechny "dulezite" snimky videl. Nejen, ze jako jeden z mala dokaze vystrasit, a to i po 40 letech. Ale technicke provedeni je proste uzasne. Zbesile najezdy kamery a intenzivni zvukova slozka se vam jiste navzdy zapisou do pameti. Navic je jasne videt, kde bral inspiraci mladicky Sam Raimi, dodat filmu barvu tak mam obcas pocit, ze jsem v male chate kdesi uprostred lesu spolu s Ashem. Samozrejmne, jako v kazde spravne ducharine se pracuje pouze s naznaky a tusenim neceho zleho. Clovek se preci vzdy nejvic boji toho, co nevidi. Naprosta povinnost.

Strašidelný palác (1963)

Roger a Vincent opet nezklamali! Vubec prvni natocena adaptace Lovecraftova dila (konkretne povidky The Case of Charles Dexter Ward) je, jako ostatne vse co spolu natocili, naprosto uzasna. Priceho vykon je opet nezapomenutelny a za zminku jiste stoji i veteran Lon Chaney Jr. v roli Simona. Scena ve ktere se v potemnele chodbe setka s Ann Wardovou patri k vrcholum filmu.

Strážce návěstí (1976) (TV film)

Dickensova povídka patří k absolutní klasice žánru a její televizní zpracování by si zasloužilo to samé. Středometrážní pojetí jednoduchému příběhu vyhovuje, takže neztrácí ten správný tah na bránu a směřuje přímo k nádherně infarktovému závěru. Nejsilnější stránkou je bezesporu atmosféra anglického venkova, v mlze a tmě utopeného polozapomenutého údolíčka a, i přes své umístění, útulného drážního domečku. A že jsou oba herci bezchybní? To je snad samozřejmé...

Střet (2007)

Gordon pokračuje tam, kde skončil s Edmondem a já vlastně nevím, jestli je to dobře. Něpochopte mě špatně, Stuck jednoznačně JE dobrým filmem, který zaujme, vtáhne a pobaví, ale...ALE Stuart Gordon má na mnohem víc a nejsem sám, kdo doufá v jeho návrat na pole čistokrevného horroru. Kritizovat společnost za použití bizarních situací a notné dávky černého humoru mu jde, ale v převádění gotické klasiky do dnešních dob je ještě mnohem lepší.