Kameňák 2 (2004) odpad!

Já vím, že by se film měl hodnotit až po jeho celém shlédnutí, ale tohle se prostě nedalo. I těch deset minut trapnosti, které jsem vydržel, budu muset kompenzovat nejméně třiceti dobrými filmy. Zdravím pana "režiséra" Trošku.

Junior (1994) odpad!

Tohle snad může vzniknout jenom v Hollywoodu. Škoda Emmy Thompson, kterou jsem považoval za chytrou herečku pečlivě si vybírající scénáře. Tenhle film by měli zakázat.

L. A. - Přísně tajné (1997)

James Ellroy napsal knihu o třech policistech, jejichž osudy se protnou jako cesty sbíhající se v křižovatku. Napsal mimojiné také knihu o zkorumpovaných zlatých letech Hollywoodu, o politické mašinérii a lesku města snů, které za svou fasádou skrývalo temné podtóny. Hanson a Helgeland poté natočili film, který vybral to nejdůležitější a společně tak daly vzniknout filmu, který se jako jediný může považovat za novodobý NOIR. L.A. má atmosféru, jakou se daří filmovému objektivu zachytit jan zřídka -- Kim Basinger si užívá roli Femme Fatale -- a tři hlavní protagonisté jsou ztvárněny hereckými esy s takovou dávkou charismatu, že by rozsvítila celé město andělů.

24 hodin (2001) (seriál)

První série skončila, nastal čas hodnotit. Příběh sice není nijak objevný, ale je vyprávěn strhujícím tempem. Kiefer Sutherland dokazuje (zvlášť ve vypjatých scénách), že je nejpodceňovanějším hercem současnosti. Zbytek hereckého kolektivu je bez debat taktéž výborný. Za plus lze považovat také to, že tvůrci necouvli před smrtí jedné z hlavních postav a všechno dotáhli až do konce. Přestřelka v závěru je rychlá a divák netrpí žádným soubojem "Muž proti muži". Pokud lze něco vyčítat, pak epizodka s Teri a její ztrátou paměti. To byl opravdu nešťastný tah. Jinak jedna z nejlepších seriálových sérií.

Závrať (1958)

Hitchcocka považuji za Davida Lynche let minulých. Jeho filmy jsou vizuálně úžasné, ale nejsou tím, čím se v prvním plánu zdají být (až na pár výjimek). Nejlepším případem je toto mistrovské dílo, které nám nabízí zvláštní detektivku a v druhém pohledu úvahu o životě a smrti s nejasnými scénami, za které by se nestyděl ani výše jmenovaný mistr.

xXx (2002)

Vždycky mě udivovalo, kolik kladných recenzí bylo na tento film napsáno. Přitom jde o mizerný, ale opravdu mizerný film se strašlivým Dieselem (kterého jsem v Černočerné tmě obdivoval) a topornou režií, kterou Cohen dokázal, že je naprosto bez talentu. Tu jednu hvězdičku jsem filmu dal za matičku Prahu a velehory, kterých jsem si nikdy nevšiml.

Výstřel (1981)

Obrovská pocta filmovému řemeslu, kterou režijní bůh De Palma pojal jako thriller s politickou zápletkou -- thriller, který v sobě ale snoubí touhu po zachycení okamžiku a brilatní scény (úvod, ohňostroj), jež vrcholí hořkosladkým závěrem. De Palma už nikdy nenatočil lepší film a Travolta si v lepším (a ani tak dobře) nezahrál.

21 gramů (2003)

Dokonalý filmový zážitek, i přesto, že se v něm divák ze začátku neorientuje. Po dlouhé době film, jehož herecké výkony jsou vyrovnané a bezchybné. Přes zdánlivě depresivní téma, jsem byl po filmu optimisticky naladěn. Jsem upřímně zvědavý, co natočí Iñárritu příště, protože už teď mi připadá jako jeden z nejlepších režisérů současnosti.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Některou klasiku nejde ani komentovat, protože o ní bylo řečeno naprosto vše. 100%-ní kult, který se svižně skládá v puzzle, jež si budete chtít skládat znovu a znovu. Willis, Travolta, Jackson, Thurman (a spousta těch dalších) + našlapaný soundtrack + dialogy s razancí kulometu a Tarantino na začátku (a přesto ve vrcholné formě) své režijní kariéry.