Wallace a Gromit: Cesta na Měsíc (1989)

Animace, či plastanimace (kdo ví), je opravdu vytříbená, ale abych přiznal pravdu, tak je ten anglický humor na mě až moc suchý a na tváři mi vyloudil jenom lehce potutelný úsměv. S vyšším hodnocením budu muset počkat až na další pokračování.

Tombstone (1993)

Jeden z klasických novějších westernů, u kterých alespoň podle mě, jenom čekáte až se příběh ocitne v té fázi, kdy dojde na konečné zúčtování a přestřelky. A ty jsou víc než povedené a brutální, především v podání Kurta Russella, Vala Kilmera a Michaela Biehna. Celkově je Tombstone živější a napínavější než Wyatt Earp s Kevinem Costnerem. "S kovboji je konec, rozumíš? Když uvidim chlápka s červenym šátkem, tak ho odprásknu. Já jsem tu zákon. Vyřiď ostatním sr***m, že se mnou přichází peklo."

Hranice zlomu (2003)

Konečně se někdo pokusil zpracovat tak závažné téma o zaostalosti rozvojového světa, i když slibný odkaz, tak silně emocionálně načrtnutý v úvodní půlhodince se v závěru utápí v patosu romantického klišé, který pohřbívá celý film do šedi průměru. Bohužel, pokud budou rozvojové země vydávat 20x více financí na zbrojení než činí veškerá zahraniční rozvojová pomoc, jak se nyní děje, tak se asi ze své zaostalosti jen tak nevyhrabou. Ve filmu nastíněná krátkodobá pomoc ve formě dodávek potravin je pouze neefektivním a dočasným řešením potravinového problému. Vlivem této neefektivnosti a také díky vnímání terorismu ze strany rozvinutých států se rozvojová pomoc stále zmenšuje. Jednoznačným vrcholem filmu se tedy stává počáteční půlhodinka a výkon Angeliny Jolie, která se i ve skutečnosti angažuje v rozvojové pomoci jako velvyslankyně dobré vůle při OSN.

Doom (2005)

Jako jiní hráči, jsem se i já moc těšil na tenhle filmeček. A přesně jako ti ostatní jsem byl víc než zklamán. Nevím, kolik tvůrci investovali do triků, ale příšery vypadali jako gumídci z plastiku. Jediné, co stojí za pozornost, je závěrečný souboj, FPS sekvence (možná až příliš humorná) a samozřejmě hlášky a odkazy na legendárního Dooma. To je vše! Nebýt počítačové předlohy, tak film nestojí ani za zlámanou grešli.

Noční hlídka (2004)

Neuvěřitelně chaotické, ale skvělé. Problém je v tom, že se tvůrci nemohli rozhodnout, který motiv z knihy mají přesně vykreslit a vznikl z toho dortík pejska a kočičky, který ale chutná výtečně a na závěr má pro vás opravdovou třešničku, díky které se budete těšit na další díl dortu.

Jak se krotí krokodýli (2006)

Jenom díky Postráneckému jsem se vydržel dívat do konce (a možná taky díky přítelkyni, se kterou jsem na to musel jít). Jinak je to pouhá snaha o zopakování úspěchu dvou skvělých komedií s Tomášem Holým a ač se Maruška snažila seč mohla, tak jí tohle nevyšlo. Holt jim nemůže přičarovat ten nostalgický nádech, díky kterým se nám obě zmíněné komedie tolik líbili. A namísto obtěžující linie s klučinou, kterého zanedbávají rodiče, mohla režisérka vystřihnout celou jeho povedenou zpívající rodinku a dát ještě nějaký ten prostor Vaškovi Postráneckýmu. Ale zas tak špatný to není - vemte na to přítelkyně. :-)

Eurotrip (2004)

Musím říct, že jsem se skvěle bavil. Celý snímek příjemně plyne a pořád je čemu se smát. Teda, pokud rádi přistoupíte na takovýto typ zábavy. Úžasný výlet po Evropě je navíc tak trochu výletem po celé Praze (alespoň po jejích lepších koutech). Ale ruku na srdce, film je česko-americký a mě by velice zajímalo, kdo se více zasadil o to, aby Slovensko vypadalo tak, jak vypadalo. Čtvrtá * je za Vinnieho Jonese a písničku, kterou si střihne Matt Damon.

Columbo - Columbo jde pod gilotinu (1989) (epizoda)

Jeden z těch lepších dílů Columba, který tentokrát zavítá do prostředí "telepatů". Navíc by z Columba mohl být skvělý kouzelník, protože vždycky přijde na všechny triky.

Země policajtů (1997)

Vskutku zajímavě nezajímavý film aneb příručka jak se stát režijním a scénáristickým diletantem. Normálního člověka by nenapadlo, že se film s tolika hvězdami stříbrného plátna dá natočit tak špatným způsobem. Bylo úžasné sledovat, jak Mangold staví do záběru Roberta de Nira společně s Harvey Keitelem a Stallonem (!) tak nudným způsobem, že se divíte, že mu z filmu při pár prvních záběrech neutekli či si neservali všechny vlasy. Scénáristicky neskutečně protáhlé a rozvleklé a velice nudné. Jedno pozitivum ale má – neustále vás totiž nutí přemýšlet, jak vy byste danou scénu natočili mnohem lépe. A to je vcelku poučné a bohužel zábavnější než celý film. Ale co, každý někde začínat musel a Mangoldovi nakonec kariéra vyšla, ale s jedním ošklivým chlupem (ano, je to Země policajtů), za který by se měl stydět…