Renesance (2006)

Najradšej by som dal 5 hviezdičiek, pretože milujem takéto filmy a lá SIN CITY. Ale dramaturgovia zrejme neboli práve najlepšie platení, čo sa odrazilo na filme v jeho zbytočnej komplikovanosti a nečitateľnosti.

Ichi the Killer (2001)

Prvá polovica filmu bola za 5 * - aj keď nebola úplne dokonalá, celková atmosféra vypovedala presne to, čo bol zámer (zhnusenie, kŕče u divákov,...). Avšak v polovici sa to začalo akosi bortiť - odrazu sa stredobod preniesol na inú postavu/postavy, Kakihara nejak upadol do pozadia. Začína tu prevládať ten ich japonský svojrázny štýl, keď sa režisér snaží zbytočne komplikovať a prinášať nové symboly a motívy. Chýba lepšie vykreslenie postáv. Druhá polovica filmu za 2 *. Celkovo - 3,5 *, skôr sa prikláňať ku trom hviezdičkám...

Kafe a cigára (2003)

No ja si nemozem pomoct, ale toto bol fakt zaujimavy film. Je pravda, ze nemal vlastne ziadnu dejovu liniu, ale to vobec nevadi. Proste podane herecke vykony a az absurdne dialogy nedovolia divakovi odtrhnut sa od filmu. Reziser mal odvahu otestovat nieco nove a postavit sa proti zauzivanym filmovym stereotypom. Vidno, ze Jim Jarmusch je pravy pankac :-D

Modrý samet (1986)

4,5 hviezdicky, hoci to bol super film, ale od lyncha sa mi viac pacia ine

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Príbeh síce nie je najdokonalejší a niekedy zavadia o ucho aj trápne patetické hlášky. Ale to všetko sa môžem zanedbať, pretože film svojou výtvarnou stránkou určite patrí ku skvostom výtvarno-filmového umenia. Poézia v obraze. A k tomu všetkému geniálny soundtrack. Jeden z mála filmov, ktoré dokážem pozerať stále znova a znova.

THX 1138 (1971)

Určite poznáte situáciu, keď sa tešíte na nejaký film, zo všetkých strán počujete, aké je to majstrovské dielo. Potom film pozriete a... WTF? Ten film nebol až tak dobrý, ako ste čakali. No a to isté sa mi stalo, keď som včera videl THX 1138. Teda nie žeby bol film zlý, to vôbec nie! Ja len... čakal som viac. Možno keby som si ho pozrel znova, tak by som objavil jeho vnútornú krásu. Nemá síce na film 1984, možno ani na FAHRENHEIT 451, ale oplatí sa pozrieť.

Mulholland Drive (2001)

Uzasny film! Po jeho skonceni - ako po konci vsetkych jeho filmov - som uplne mimo. Jednotlive useky mi nedavaju zmysel, chaos a zmetok. Potom zacnem premyslat a uvedomujem si niektore suvislosti. Cely film je vlastne akasi "slucka" - hoci dejova linia filmu je skoro stale suvisla a casovo priamociara, koniec filmu (bez tych par zaverecnych scen) je vlastne TO, co je pred zaciatkom. Teda aspon zhruba, nie je tomu celkom tak. Nehovorim, ze som to cele UPLNE pochopil, ale zmysel to urcite ma. Staci si to pustit znova a uvidite, ze odrazu aj usmievavy penzisti davaju zmysel. Ked sme dopozerali film, tak sa medzi nami rozbehla burliva diskusia. A ked ludia po skonceni filmu este dlho do noci o nom rozpravaju, tak je to urcite skvely film!

Krajina přílivu (2005)

Nová Gilliamovská verzia Alice v krajine zazrakov. Málokto dokáže premeniť hnus, špinu a bordel v umelecké dielo - práve v takomto prostredí sa príbeh odohráva. A práve atmosféra ide akosi do nádherného kontrastu s príjemnou hudbou. Asi najlepšie na filme bol herecký výkon malej Jodelle Ferland. Naozaj, už len kvôli nej sa oplatí film vidieť. Je to asi najlepší detský herecký výkon všetkých čias (ak neberem do úvahy Chaplinov KID). Mnoho ľudí píše, že chýba príbeh, alebo je slabý. No... nebol síce najlepší, ale bol postačujúci vzhľadom na to, o čo tam vlastne šlo - poetické podanie nechutnosti.

Svěrací kazajka (2005)

Veľmi zaujímavý príbeh, aj keď trochu pripomína Butterfly Effect. Začiatok filmu bol chaotický, slabo spracovaný. Síce by bol film asi o polhodinu dlhší, keby úvod trochu rozvinuli, ale pôsobilo by to lepšie. Pretože neskôr sa to zlepší a drží diváka pri obrazovke. Herecké výkony boli na niektorých miestach úbohé (navyše to ešte zhoršoval český dabing - určite si to pozrite s originálnou zvukovou stopou). Spracovanie veľmi hollywoodske - kamera, dialógy,... Strih pôsobí na miestach príliš gýčovo a agresívne, tiež mi nesadli časté veľké detaily. Na druhú stranu, je to príjemná zmena oproti ostatnej hollywoodskej tvorbe a odporúčam. Vo mne vyvolal film na konci prijemný pocit (hoci neviem, či to nebolo vďaka krásnej Keiry Knightly... :-)