LEGO® příběh (2014)

Vezmite obrovský hrnec plný filmov z dielne Warner Bros, dobre to pomiešajte a ako hlavnú indgredienciu použite najlepšiu hračku akú kedy ľudstvo vyrobilo. Výsledkom bude obrovský kolos, ktorý zarába tvorcom peniaze a Vám nezostane nič iné len pritakať ich hre...Lego bola vždy moja oblúbená hračka, dokázal som s ňou stráviť hodiny a keď sa rozhodli tvorcovia vytvoriť animovaný film dosť ma to aj potešilo. Lenže nie je to také ako samotné lego. Nezabaví to ani na 20% tak ako origoš lego. Animácie nie sú až tak dobre zvládnuté a prevedené, ako by si táto dánska legenda zaslúžila. Príbeh ešte zo začiatku je v pohode a dosť ma to prvých 15-20 minút bavilo, ale potom útrum. Koniec je vážne nedôstojný a dosť sa mi hnusil....

Naboř a ujeď (2012)

Veľmi zábavná road movie, ktorá neublíži. Dax Shepard vytvoril zábavne zamotanú a našťastie nie extrémne romantickú oddychovku. Po prvý krát som ho videl konečne v normálnej roly, kde nevypadal divne. Rovnako potešila negatívna postava Bradleyho Coopera. Našťastie nehráva v kuse len sladučké, kladné charaktery. Pre mňa, ale najvtipnejší bol super detektív Tom Arnold. Práve vďaka nemu som pocítil také to humorné šteklenie. Jeho eskapády a situácie, do ktorých sa dostal boli vcelku vtipné. Je jasné, že film sa ku koncu mení na romancu v štýle USA - všetko dobre dopadne, ale mňa to fakt bavilo.

Trabantem až na konec světa (2014)

Zo začiatku, keď som si prečítal o tomto projekte som si myslel, že to bude možno hovadina. Ale potom narastalo hodnotenie na CSFD ako aj počet nadšených komentárov. Keď som uvidel v júnovej ponuke kina aj tento dokument, tak som neváhal. Už zo začiatku to je miesené česko-slovensko-poľským humorom. Hlavne dvojica poliakov ma totálne bavila. Sú to taký pohodový chalani, ktorí si z ničoho nerobili ťažkú hlavu. Ako sa príbeh rozbiehal tak som si pomaly začal obľubovať každú postavu. Sú to totálne odlišné charaktery, ktoré sa dokonale skĺbili, aby dosiahli svoj cieľ. Navyše je všetko podporené výborným komentárom a extrémne nádhernými zábermi, o ktoré sa postarala trojica kameramanov. Veľmi pekný dokument, mne trošku pripomínajú špeciály Top Gearu a tie zbožňujem.

Ospalá díra (1999)

Keď niečo spraví Tim Burton tak je to fresh a bomba ako čerstvo vytlačený pomarančový džús s kvalitnou vodkou. Jeho filmy sú plné neskutočnej atomosféry, výbornej hudby, tak zvláštne potemnelé, ale príbeho veľmi pútavé a zaujímavé. Burton spolu s Deppom opäť aj v Sleepy Hollow dokázali to, že keď sa oni do niečoho pustia, hudbu im spraví Elfaman je z toho zlatá baňa. Je užasné ako sa dokáže hrať tento majster režisér s farbami. Vnúti divákovy doslova precítiť atmosféru miesta, kde sa odohráva dej a príbehovo ho vtiahne do vnútra ako štofer si v púšťa do žíl heroín. Sleepy Hollow ani tak nie je strašidelný, to som necítil ani z jedného Burtonovho filmu, ale zato strašne zaujímavý. Hneď na úvod nám svoje klasické umenie predvedie Johnny Depp. Človek sa aj musí trošku pousmiať nad tou jeho hereckou kreáciou. Prípad mrazivých vrážd musí vyriešiť práve on. Strážnik Ichabod Crane, ktorý na svoje pátranie využíva aj neortodoxné metódy. Je vyslaný do Sleepy Hollow, zaprášenej dediny, kde vyčíňa bezhlavý jazdec. Práve tu sa začína príbeh, ktorý svojim dejom sa snaží diváka poriadne zmiasť. Netreba zabúdať, že producentom filmu je samotný veľký F.F. Coppola.

Pěna dní (2013)

Pena dní v skratke je proste strašná haluz. Boris Vian vytvoril svet, ktorý je dá sa povedať rovnaký ako náš, ale pritom tak neskutočne odlišný. Krásny, zaujímavý. Príbeh sa skvelo dopĺňa s prostredím a ak si ku tomu človek priráta, že na plátne ho potešia v scénach taký borci francúzskeho filmu ako Tautou, Duris, Omar Sy a Elmaleh je právom mať z tohto filmu radosť. Akurát pár vecí som nepochopil, čo sa ale pri tomto diele dá ťažko vystvetlovať, tu si to každý musí v hlave rozložiť a pochopiť sám. Je to strašný až abstraktný absurdizmus a v tom je jeho krása.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Bože ja som taký trulo občas. Vyše štyroch rokov som tento film sušil u seba na disku. Čo sa týka jeho amerického brata tak ma akosi vôbec nazaujímal a láska ku severskej kinematografií ma predurčuje tomu, že si tak skoro nepozrem. Milujem tento štýl, prostredie, napätie a ja čakám viac ako 4 roky, aby som si to pozrel??? Blázon!!! Vynikajúci výkon oboch hlavných protagonistov. Dokonale ma ich práca na plátne vtiahla do deja a užíval som si napätie a tú nezameniteľnú atmosféru. Strašne dlho mi nešlo do hlavy (prvých cca 45 minút) prečo má tento film takýto názov. Ale čím ďalej sa film rysoval tým mi to bolo jasnejšie. Len podľa komentárov trocha ľutujem, že som si najskôr neprečítal knihu. Ale vždy je čas to napraviť :-).

Enderova hra (2013)

Enderova hra je abnormálna zlátanina, ktorej chýba čo len štipka logiky. Prečo všetky postavy, ktorých sa boj netýka majú cez 60 rokov a vojaci tak max. do 15? Samotný Ender, chlapec čo si myslí, že to medzi nohami má len na cikanie a o dve letá sa možno začne aj holiť je absolútne pridrbaný. V štýlu Sparty sa chlapci a aj dievčatá už od mala venujú tréningu. Enderov ciel a sen je stať sa veliteľom ako jeho veľký vzor. Ktorý, ale na rozdiel od Endera ako bojújúci člen jednotky bol aspoň dospelý. Náš kamoš má šéfovať elitnému komandu, ktorého a teraz pozor priemerný vek je asi 14 rokov. Dumbledore a celý Rokfort by bol nadšený z myšlienky ľudstva, že do vojny posielame deti. Podobne sme to už spravili počas križiackych výprav a tu vidíme, že história sa fakt opakuje. Vrcholom všetkého je šéfka resp. pilotka najpopiči zbrane ľudstva molekulárneho destabilizátora - zrejme ešte ani nemala menzes, ale to armáde nebráni, aby ju posadili za tento zničujúci stroj. Prisahám bohu viac ako tento film ma dokáže zaujať aj stretnutie 4. ligy juhozápad v stolnom tenise.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Po tom minuloročnom nezmyselnom výlete Wolverina do Japonska sa príbeh o zmutovaných jedincoch (ktorým úprimne závidím ich schopnosti) vracia tam kam patrí. Opäť sa predvedie celá svorka a tento krát všetci držia spolu. Ich úhlavným nepriateľom sú roboty-Sentinely vytvorené ľuďmi. Ich tvorcom nie je nik iný ako Lanister-Peter Dinklage. Na tak malého človiečika pravidelne vo svojich scénach dokáže nasrať kopu ľudí :-). Príbehovo je film výborný, teda hlavne prvá polovica. Dokonca som myslel, že prekoná aj Batmanovsku trilógiu a stane sa tým naj. čo som videl vytvorené z komixov. Lenže slabšia záverečná pasáž filmu ublíža a tak sa nedostal do dokonalosti v mojom vnímaní. Singer vymáčkol maximum z hercov a hlavne James McAvoy je perfektný. Kto chce vidieť profáka Xaviera chlastať, tak neváhajte a pustite si to. Trošku chladný mi prišiel Fassbender. To vážne musí byť Magneto taký nesympoš??? Myslím rolou resp. postavou, nie ako herec. Potešila prítomnosť Omara Sy, ktorý sa začína etablovať na hereckej scéne a človek ho má možnosť vídať stále pravidelnejšie.Čo sa efektov týka, nie je to tak vymakané ako Spíďo 2, ale nesklamalo ma to...

tWINs (2011) (studentský film)

Tento animák od Petra Budinského mi vôbec nesadol, ani príbehovo ani vizuálne. Možno je moje hodnotenie príliš kritické, ale osobne som z toho nemal dobrý emočný pocit.

Pandy (2013) (studentský film)

Veľmi zaujímavo zobrazená ľudská spoločnosť v dnešnom storočí. Autor si za predlohu vzal pandu, ktorej dával klasické ľudské vlastnosti. V animmovanom príbehu nájdeme rôzne synonymá a metafory zodpovedajúce súčastnej dobe. Určite najlepší slovenský animovaný študenský film, ktorý som videl.