Hvězda (2012)

Dokument ukazuje život veľkého fanúšika filmu a divadla Jána Slováka. Ide o prostého človeka, ku ktorému nebol osud príliš priateľský. Aj navzdory týmto svojim osobným problém je láska ku filmu a divadlu pre Jána ako droga. V 20 minútach nám film predstaví hlavného hrdinu divadelnej hry Plán B z vesmíru, kde Ján stvárnil svoju prvú postavu. Jeho manželka opisuje ich život počas dní, keď bol Ján na cestách po Slovensku kvôli predstaveniam. Rozpráva o citovej väzbe syna na otca, ako otec chýba synovi, ako sa o rodinu stará a také tie bežné problémy, ktoré zažíva takmer každý človek. Dokument je výpovednou hodnotou o tom, že keď človek má cieľ a sen dá sa to dosiahnuť sebaobetovaním a poctivou drinou.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Spiderman sa u mňa v popularite nemôže porovnávať napr. s batmanom, nemám ho až tak v láske. Evidentne ale Marvel chce z tohto príbehu vytrieskať asi čo najviac aj na úkor príbehu. Pokračovanie nového reštartu Spider-Mana si dodržuje ten istý šat ako predchádzajúci diel. Príbehovo je to viac menej určené mladšiemu publiku, aj keď film oproti jedničke je o niečo vážnejší a príbeh nie je tak vláčny. Pre serióznejšieho diváka to nie je bohvie čo, ale mne hlavne pri návšteve tohto filmu išlo hlavne o efekty. Vizuálne je to bombové, ale inak slabší odvar story. Opäť je Garfield pre mňa príjemnejší spiderman ako Maguire. Potešila prítomnosť Foxxa, len škoda, že po čase sa zmení na modré individum, ktoré by potešilo hlavne Nicolu Tesla. Colm Feore mi opäť potvrdil, že je z neho výborný vedlajší herec. Tento krát síce stvárnil negatívnu postavu, ale bolo to fajn. Inak neviem prečo väčšina marvelovských hrdinov musí mať románik. Podľa mňa to filmu ubližuje, potom premýšlajú hrdinovia nad slabosťou lásky a nedávajú do toho 100%. Však ani jeden anti-tvor nemá vzťah, ale kladný sú ako puberťáci pred ziskom občianskeho. Zbytočné....

Snadný prachy (2010)

Švédsko, krajina kde sa zdá všetko funguje perfektne. V tomto prostredí výbornej ekonomiky vyrastá aj JW. Má bohatých kamošov, pravidelne chlastajú drahé koňaky a fúkajú linky koksu. Lenže chudák JW je bohatý len svojimi šatami, živí sa ako taxikár a čo zarobí to vráža do výšky, ktorú študuje alebo do posledných módnych doplnkov, aby bol IN. Každému je jasné, že takto sa proste nedá žiť na vysokej nohe. Tak sa mladý JW dostane do gangu, však keď jeho srdce piští po bohatých čubkách, luxusných doplnkoch a cool autách čo iné mu zostáva??? Espinosa odokryl trošku inú tvár škandinávskej krajiny, kde je ten bežný život úplne identický ako hoc kde na svete. Vytvoril film s multikultúrnou spoločnosťou, kde vlastne ani jedna postava nie je domáca-Švéd. Je to mix Arabov, juhoameričanov a bývalých jugošov čo sa rozliezli prakticky po celom svete. Práve v tomto je sila príbehu, balkánci sú horkokrvní, Arabi ziskuchtivý a chudák JW tupý. Hlavne jugoši sú hustý. Fakt klasa obchodníci. Film mal len tú smolu, že trošku je pridlhý. Takýto akčno-gangstersko-koksový film je tým pádom zbytočne naťahovaný a potom stráca dynamičnosť. Na záver je ale vidieť ako JW zbesnel a už sa teraz teším na dvojku, kde dúfam nebude uplakaný Matikár...

Ledové království (2013)

Príliš mnoho spevu na mňa. Muzikály ja vôbec nemusím s výnimkou Holiča s Fleet ST. a to je rozhodne ten prípad, keď sa spieva viac ako 80% a dej utiekol niekde ďaleko za kráľovský prístav.

Čtyři lvi (2010)

Pohľad na islamistických teroristov trošku iným pohľadom. Je to taká trpko smutná komédia. Hlavní hrdinovia sú posadnutý svätou vojnou proti imperialistickému svetu, ale ich plány sú strašne neinteligentné. Už na začiatok filmu pobaví tréning dvojice našich hrdinov v Pakistane. Dosť ma bavil Nigel Lindsay v roly bieleho moslima Barryho. Barry sa fakt snažil o to, aby teroristi vymlátili z Londýna všetko komerčné. Komédia, ktorá dokáže pobaviť, len na konci som cítil z toho všetkého taký divný pocit, že vlastne prečo to vlastne týto ľudia robia?

Zkažená mládež (2007)

Dôkaz, že aj v tak malej krajine ako je Estónsko sa dá natočiť kvalitný film. Respektíve natočiť niečo skutočné, čo sa odohralo na jednej škole. Takých škôl je na svete mnoho a takých hajzlov, akých nám film predviedol čo ničili život dvom chalanom je ešte viac. Uusberg sa do svojej postavy psychycky ničeného Joosefa dokonale dostal. Dokonale ma presvedčil ako je jeho vnútro psychycky zožierané správaním jeho spolužiakov. Na druhej strane Kirs, ako rytier záchranca stvárnil tú sympatickejšiu časť triedy. Dá sa povedať to jediné sympatické. Človeka až zamrazí, že je to skutočné, nie vymyslené. Toto napísal sám život. A na každého hajzla raz dojde ako sa to stalo aj v Estónsku.

Drsňačky (2013)

Čo som čakal tak som to aj v podstate dostal. Jedná sa o klasickú ženskú akčnú komédiu. Očakával som trošku iný charakter postavy Sandie B. Bola strašne úzkoprsá a hrozne dodržiavala také tie príručkovské správanie. Od nej som čakal ten taký drsnejší spôsob a práve v tomto ma prekvapila McCarthy. Mala slovník ako ja počas pracovnej doby :-). Film trochu naráža na podobné, ale také serióznejšie filmy ako napr. Training Day. Volá potom aj tá policajná téma a drogy okolo, ktorých sa točí celý film. V pohode som sa bavil a niektoré scény ma aj solídne rozosmiali, ale nechápem prečo sa tak americký tvorcovia držia pri tomto žánry nalinkovanej predlohy. Tá predvídateľnosť a to, že človek po 10 minútach si vie v pohode predstaviť celý dej tlačí film do priemerného hodnotenia. Jasné, body dolu aj za tú gýčovitosť otrepanú už viac ako 15 rokov pri týchto filmoch. Na ďaždivý nedeľný podvečer film ako stvorený.

Jackpot (2011)

Jo Nesbo opäť prekvapil. Po mrazivom thrillery Lovci hláv je ďalším sfilmovaným, ale tento raz scenáristickým dielom Arme Riddere. Je to, ale úplne iný žáner. Strašne mi to pripomínalo prvotiny Guya Ritchieho. Zápletka, humor,stávkovanie, príbeh. Žeby sa spolu s Magnusom Martensom inšpirovali práve tu??? Príbeh je nápaditý, ani trošku nie nudný a dokonale zábavný. Presne tento druh humoru mi sedí a vyžívam sa v ňom. Dĺžka 86 minút je ku tomuto typu filmov ideálna. Film si tak udžuje dynamiku a je svižný. Vyhýba sa nudným scénam a každá jedna postava je tak milo povedané - drbnutá.

Tom a Jerry: Robin Hood a Veselý Myšák (2012)

Zaujímavé v tom, že sa vlastne stretnú všetky známe postavy, ktoré poznáme od Hannaha a Barbera. Od Droopyho, cez Spike až ku našim dvom malým hrdinom. Ale kvalitou to zaostáva za tým origoš Tom & Jerry.

Těžké váhy (1995)

Prvá spoločná spolupráca medzi Stillerom a Brillom. Komédia vhodná na nedeľné doobedie hlavne pre mladšie ročníky, ale musím priznať, že aj mne sa to celkom páčilo. Je to pohodová rodinná zábava o mladých chalanoch, ktorí potrebujú zhodiť kílá čo majú navyše. Ku tomu im má dopomôcť hlavný inštruktor Tony, ktorého stvárni Ben Stiller. Ten sa ale správa ku deťom ako Stalin a tie zažívajú peklo. Potešila prítomnosť Toma McGowan, ktorého som si oblúbil vo Frasierovy.