Vraždy v kruhu (2015) (seriál)

Detektivka mezi nebem a zemí. Sama doma dostává na frak první epizodou mystické krimi Sama v osmém domu, které chyběly k dokonalosti jen dvě věci: 1) soundtrack od Vlastíka Plamínka k závěrečně honičce a 2) Hana Vagnerová doporučující Trojanovi čaj na překyselení. Velká Plutovina ve Štíru, tedy laicky řečeno "srač*a".

Tři bratři (2014)

Fajn. A co jako? Jasně, production values to má nesporně lepší než když se s podobným tématem brblal Bohdan Sláma, jenže ty snahy o podrývání stereotypů a tropů jsou buď směšný nebo v případě angažovanosti "Tatínka národa strdím oplývajícím" až strašidelný. Honza je jedinej, kdo se nemusí bát v Čechách riskovat, tak proč ne druhej Kuky a radši tenhle konzervativní guláš?

Noe (2014)

Mel.

Zejtra napořád (2014)

Jako oukej, ale v Karlovarský konkurenci filmů, kde se buď vůbec nemluví nebo se mluví se soplama u huby, nemůže tahle pseudohluboká zpovídačka někoho, komu nestačí blogísek, obstát. A víte co? Ona neobstojí ani ve wide releasu.

Díra u Hanušovic (2014)

"Matěj Chlupáček uvádí Haná". Přísahám, že až někdo v Čechách natočí film se všema scenáristickýma postupama, po minutách rozaktovanej a rozsekvencovanej, bez herců, kteří hrají, protože "mámo podívej, koho ta Vilhelmová hraje", dám tomu pět hvězd z principu.

Všiváci (2014)

"Jsem úspěšný producent a protože můžu, tedy mám konexe a peníze, chci, protože mě obyčejná produkce už nenaplňuje, a taky se koukám na filmy, které mě inspirují, natočím za pomoci kvalitních tvůrců vlastní film. A protože Syd Field říkal ve Scenáristice 101, že flashbacky značí komplikovanost a ambice, nějaké tam budou, až na to, že jsem si je ve Final Draftu neoznačil, takže se to pak bude blbě stříhat." Výcuc z producentského záměru Romana Kašparovského.

Zakázané uvolnění (2014)

Myslím, že můžeme beze strachu hovořit o velkolepém Hřebejkově comebacku na dno české kinematografie. Študáci z FAMU nenalézají uplatnění, takže musí Kolečko vytáhnout svoji osvědčenou hru plnou emancipovaných žen, které by mu záviděl i Mijazaki, a čeká, že mu dám čtvrtou hvězdu? Ono už těch 77 minut včetně titulků vypovídá o jakémsi zvysokém kálení na filmovou formu a absolutní rezignaci na cokoliv, co vytváří základní lidské emoce jinak, než tím hezkým českým hysterčením. Dvě minuty Hřebejkovi za simulování (kinematografie) a Kolečkovi deset plus trest do konce života.

Clona (2014) (seriál)

Řehořek se očividně bojí, aby mu něco neuteklo (třeba expoziční čas), takže radši nechá pro všechny případy (2. oddělení) pořád jezdit kameru, a to i ve chvílích, kdy bych si rád prohlídnul Vicy Vyjímající se Výstřih. Odlesky jako od Pepka Baye a "Picture Enhancing Technology" z Blade Runnera pro případ, že Epstein neví, jak dál. Vnadící potenciál na příští díl v záporných hodnotách. Koukal bych na to jen abych mohl odhalovat jakou náhodou tvůrci posunou jednotlivý zápletky dál, ale mám na tuhle lenost celkem vysoký ISO.

Hany (2014)

Michal "Gaspar Noé" Samir a český gimmick film roku 2014, na který nikdo nepřijde, protože neví, co je to kur*a "Hany". "Matěj Chlupáček uvádí..." je pak takovej zvláštní mix směšnosti, sebevědomí a pousmání nad tím, jak si chce dvacetiletej kluk splnit sen a stát se Lynchem. A tyhle tři věci vlastně celkem výstižně charakterizujou celej film.

Podoba lásky (2013) (studentský film)

Tak tohle mě pořádně vyděsilo. Přesně ten druh filmu, kdy si zaplatíte 30 000 za semestr, ale oni vás tam nenaučí "mít nápady" nebo "sednout si na půl hodiny a vymyslet originální zápletku", takže se jenom "jako inspirujete" a "skláníte pocty". On existuje důvod, proč se tyhle druhy filmů už netočí. Teda zřejmě jenom v okolních státech, protože jak tady něco smrdí nostalgickou zatuchlinou, tak se na to slítnou všichni z TV Barrandov. Balcarovi naštěstí ale ještě očividně stojí, takže to není úplná Menzelovina, ale sakra jak to bylo těsný.