Králova řeč (2010)

Dlouho jsem se musel nutit, abych si tento všemi vychvalovaný film pustil - královská rodina mě vůbec nelákala. Ale svého rozhodnutí jsem nelitoval - film je od začátku velmi vtipný, svižný a zajímavý. A královská rodina byla jen jako kulisa - místo budoucího krále mohlo jít o ředitele firmy, mluvčího, starostu či jiného "obyčejnějšího" člověka. Ale to by pak chyběla výborná scéna s trůnem, která filmu sedla naprosto dokonale.

Machete (2010)

Je to kravina, ale dost vtipná, i když brutální.

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Třetí díl trilogie zase trochu zvedl úroveň, ale na úroveň úvodní části filmu se nedostal. I když bylo zajímavé sledovat, která ze dvou skupin nakonec zvítězí, jednalo se spíše o klasickou detektivku, kde divák nemůže ani přemýšlet či spekulovat o tom, jak to dopadne, protože karty jsou rozdané hned od začátku.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Tomu, kdo chce vidět celou trilogii filmů, bych doporučil, aby tento prostřední díl přeskočil a vystačil si s popiskem k filmu a krátkých sestřihem v úvodu třetího dílu. Jinak se bude 2 hodiny nudit a přemýšlet, jak je možné, že se někdo, koho zasáhnou tři rány z pistole, vyhrabe z hrobu, kde by se každý normální člověk udusil. Navíc tento díl, na rozdíl od prvního, postrádá jakékoliv tajemno, není to ani detektivka a chybí napětí (když nepočítám přestřelky) - člověk přemýšlí, proč to má vidět, a neví, proč by měl chtít vědět, kdo a proč vraždí.

Dvojí hra (2009)

Dlouhé, částečně zmatené. Možná kdybych se víc soustředil, tak pochopím přesně všechny souvislosti - toto opravdu není oddechový film. Ale závěr je velmi překvapující.

Mikulášovy patálie (2009)

Ne, že by se člověk řezal smíchy, ale i tak je film velmi zábavný. Kluci objednávající únos dosud nenarozeného bratříčka jednoho z nich, aby ho rodiče neodvedli do lesa, je prostě velmi vtipný. A scéna, kdy se ministr školství snaží třídu, která má pokyn od učitelky se chovat vážně, rozesmát, je prostě skvělá, stejně jako večer a humři...

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

První a nejlepší část trilogie. Americká předělávka z roku 2011 je na stejné úrovni, avšak u této originální verze mi trochu dělalo potíže se vyznat ve švédských jménech. Slušná a originální zápletka - škoda jen, že pokračování série neudrželo tak vysokou laťku.

Pátek třináctého (2009)

Nechci film porovnávat s originálem. Nicméně tento film má jednu "příjemnou" věc - žádné nudné dlouhé scény, kdy se do místa, kde mají být vyvražděni, sjíždějí "děti" - prostě masakr začně vlastně hned na začátku filmu, za 20 minut skončí, a pokračuje druhé dějství. Drsné, hrubé, založeno na strachu ze zabíjení, nikoliv atmosféře. Ale občas takové filmy prostě jsou...

Prci, prci, prcičky: Kniha lásky (2009)

Až na dva vtipné záběry se jedná o naprosto nudný film, který může mladistvé zaujmout snad jen množstvím pohledů na ženská poprsí. Jinak ztráta času.

Single Man (2009)

Konečně jeden film, který nekončí dobře. Nebo končí? Ono vlastně rozhodnout, co je a co není dobrý konec, není jednoduché. Každopádně je o čem přemýšlet. A vidět Colina Firtha se líbat s jiným chlapem (zejména po jeho roli ve Valmontu) je velice, velice zvláštní.