Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Tento film doplatil na stereotypnosť, nijak inak nemôžem nazvať takmer jeden a pol hodinové pozeranie na jednú udalosť. Kolesá sa točia, údery sa rozdávajú a všade dookola streľba a stále neprichádza nič čo by pochovalo tuctovú všednosť. Tato jediná vec veľmi poškodila vysoký potenciál tohto snímku. Úprimne poviem som sklamaný čo som videl. Čakal som vyrovnanejšie a detailnejšie súboje (napr. keď Max odrovnal posádku slepého lovca), lepšie zapojenie ostatných postáv (napr. úplne nevýrazný tučný ľudožrút, dúfal som, že sa do niekoho aspoň zakusí) a nakoniec mi chýbal nejaký nový trik, či nápad v predvedenej akcii. Vďaka účasti mojich obľúbených hercov som sa priklonil k 80% inak by som hodnotil ešte nižšie.

John Wick (2014)

Bol som zvedavý čo ponúkne ostrieľaný Neo z Metrixu (K.Reeves) tak som siahol po tomto akčnom snímku. Podobne ako vo filme Street Kings ponúka spomínaný herec uspokojivé predstavenie, ale akčný kolotoč zjavne poškodila hrdza. Nedá sa prehľadnúť nedostatočné spestrenie deja aj keď v akčných filmoch to zvykne byť voľnejšie tu je to za hranicou únosnosti. Spomeniem len napríklad hotel Continental, kde sa vybavovanie záležitostí prísne trestá a keď mladá killerka poruší toto pravidlo nič sa neudeje. Tam som čakal, že nabehnú ozajstný gangstri a v tu chvíľu jej ukážu kto je tam pánom. To že ju o pár hodín rýchlo popravia je slabá náplasť. Film má spád aj akciu, ale nemá formu a premyslenosť, nemá poriadne zauzlenie a tak mi neostáva nič iné len dať 60%.

Chappie (2015)

Nech si každý urobí vlastný obraz o tomto filme, ale u mňa tu nefunguje viacero vecí. Celkovo to pôsobí ako práca s dobrou myšlienkou, ale odvedená veľmi na rýchlo. Je fajn ako je podaná postava hlavného aktéra Chappieho, keď s pribúdajúcimi minútami nadchne asi každého a začne byť človeku až ľúto čo mu osud nadelil, ale čo z toho keď o pár minút začne kradnúť a zabíjať. Výber jeho alternatívnej rodiny je veľmi mizerný. Ďalej lacný výzor robotov a viac menej happy end ochudobňuje bez tak nie najlepší scénar. Priemerný film 50% ani percento viac.

Železná srdce (2014)

Začnem Shia LaBeoufom konečne mladík dozrel v muža a s fúzmi som takmer nespoznal. S ostrieľaným Brad Pittom slušne vytvárali dojem vojakov odhodlaných bojovať a znášať všetky nepríjemnosti čo vojna ponúka. Prvá z vecí, ktorá mi prišla podozrivá bolo amatérske obliehanie nemeckého mesta, keď ľahko vážne kráčali pešiaci popri tanku a tak sa stali ľahkým cieľom pre ukrytých nemčúrov, druhá bola neprimeraný časový rozdiel medzi tým ako mladý vojak s prezývkou Mašina dobehol varovať osadenstvo pokazeného tanku a príchodom nemeckého oddielu. Tiež súhlasím s gogom76 za priveľmi prifarbený a ťažko reálny koniec. Napriek tomu celkom slušná dávka vojenskej akcie sa nenechala zahanbiť a celkom dobre brnke občas aj človeku na city za čo dávam 80%.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Už v prvej časti Avengers som apeloval na isté nedostatky a v tomto pokračovaní ich bohužiaľ pribudlo ešte viac. Na čo narážam? Na nezmyselný vzájomný boj medzi medzi Hulkom a Iron Manom, na ich intrigy páchajúce za chrbtom ďalších avengers a úplne nevhodný, umelo ponúknutý návrat Furyho, ktorý sa už v minulej časti rozlúčil. Ďalej stroskotal aj dej a takmer ani v kúsku filmu som nenašiel nič inovatívne, nič čo by už nebolo v predošlej časti či v sólových projektoch jednotlivých hrdinov. Začínam mať pocit že režisér Joss Whedon mal šťastie len prvým výstrelom a ďalej triafa úplne vedľa. Napriek tomu za obľúbené postavy dávam 60%, ale nie som si istý či v budúcnosti ešte siahnem po ďalšej časti.

Dítě číslo 44 (2015)

Prečo tento film? Lebo tam hrá Tom Hardy. Je to ozaj môj obľúbenec a nepotrebuje mi už dokazovať svoje kvality, jednoducho siahnem po každom filme v ktorom hrá. Ja som ten film vnímal v prvom rade ako detektívny thriller, pretože sa hlavné postavy snažia dopátrať k úchylnému vrahovi. Všetko ostatné ako voľba vtedajšej vlády a spôsob života pôsobili druhorado, ale zároveň dej dobre dopĺňali. Koniec mi prišiel trocha vypustený, dosť ľahko bol popravený vrah bezmocných detí a navyše sa neobjasnilo na čo mu boli tie orgány, ktoré im amputoval. V konečnom dôsledku film hodnotím na 80%.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Neviem či to nazvať sklamaním, túto druhú časť komiksovej tvorby pána Rodrigueza, ale určite som čakal viac. Zatiaľ čo v jednotke sin city boli príbehy takmer vyrovnané tu dominoval jedine osud "fotografa" Dwighta. Samozrejme nesmiem zabudnúť na postavu Marva, ktorému priam už z pohľadu plynie rešpekt a túžba niekomu rozbiť hubu. Táto postava ozaj hájila symboly akčnosti, na čo bolo radosť pozerať. Herecké výkony úplne zanikli, keďže to bolo komiksové prevedenie a tak sa prikláňam k 50%.

Temné kouty (2015)

Dôvod prečo som sa rozhodol pre tento film bola Charlize Theron , herečka ktorá ma stále čo ponúknuť(aspoň podľa mňa). Napriek tomu som nečakal do filmu žiadnu exkluzivitu, no nakoniec som sa vôbec nenudil. Po obsadení spomenutej Charlize , dobre vyznel stále viac zavádzajúci dejový uzol. Od začiatku som bol zvedaví kde sa skrýva pravda, ale s tým anjelom smrti ma to teda riadne prekvapilo. Rozhodoval som sa medzi 60 a 70 percentami, no nakoniec dávam 70%.

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Severania - Vikingovia je moja obľúbená tematika, kde sa dá toho veľa pokaziť, ale v tomto prípade som to celkom hladko skúsol. Samozrejme nemá ten film oscarových hercov ani prepracovanú dejovú líniu, ale má nenáročnú a pohodovú jednoduchosť, ktorá mi tento krát padla vhod. Za ponúknutú akčnú stránku sa tiež nemusí hanbiť, škoda len nie práve najlepších momentov ako napríklad to, že skupina vlčích bojovníkov bola podstatne menšia ako skupina vojakov v úvodnej bitke a napriek tomu sa jej nedokázali postaviť hneď od začiatku, alebo stratégia s odseknutou hlavou vikinga. Tak dávam 60%.

The Pack (2015)

Takže za mňa poctivých 50%, pretože keď si zvolíte pozerať tento film neskoro večer pri zhasnutom svetle určite vo Vás vzbudí záujem. Nie že by som sa nejak triasol od strachu, ale občas som ostal v hlbokom očakávaní, čo bude nasledovať. Osobne mám tento typ hororov radšej ako fantasy - duchariny. Tiež som docenil vystupovanie zvierat reálnym spôsobom a nie počítačovou technikou. Na druhej strane vlkov - nazval by som ich radšej čiernych psov bolo na obrazovke dosť málo a tiež ich akcia útoku veľmi minimalizovaná, čo mi teda chýbalo. Takže hororové krvi prelievanie dosť krachlo. A nakoniec úplne zlyhanie dorazilo vyskočením vlka cez zavreté okno a odfláknutým koncom.