Menu (2022)

Dá sa povedať, že Ralph Fiennes to má tak trochu už vo svojom priezvisku - vnáša do filmu nebývalú "finesu" a popritom všetkom vie byť geniálne "fiendish". Myslím, že stojí za to vidieť tento film už len kvôli nemu. The Menu ma však popravde ohúril ako celok, a to najmä v prvej tretine. Vzdávam úctu Fiennesovmu storytellingu, no i gradácii napätia - totižto, kým fungovala spomínaná gradácia, bolo to priam majstrovské dielo. Potom, čo dej prešiel na okázalo psychopatickú nôtu, začal film strácať svoje kúzlo tajomnej reality. A zrejme ten prechod od počiatočnej reality zahalenej inotajom do neskoršej explicitnej psychopatickej (a tým pádom nedôveryhodnej) nádielky viacerým čsfd kritikom vo výsledku prekážal. Aj tak to však bolo originálne, satirické a dokonca krásne metaforické (skláňam sa pred doslova metafyzickou metaforou o jedle i jeho hodnote). A tak zrejme nielen vďaka chuťovým pohárikom viacerých z nás začínam mať pocit, že sui generis kategória "kuchárskych filmov" (spomeňme Boiling Point či Burnt) sa postupne etabluje na popredných priečkach v obľúbenosti filmov.

Bledé modré oko (2022)

The Pale Blue Eye bol...tak trochu "pale" (angl. pren. chabý), zachraňovať to musel Bale (poet pun intended). Na druhej strane, ide zrejme o jednu z mála, ak nie prvú poeticko-historickú detektívku (alebo teda, aby som bol presnejší, detektívku s prvkami poézie). Chýbalo mi však paradoxne viac poetických scenérií (a teda výraznejšia kamera či hudba, veď to prostredie predsa malo čo ponúknuť), čo je možno dôsledok prílišného dôrazu na dialógy. Taktiež väčšia hĺbka vedľajších postáv (v podstate 90-95% filmu ťahajú dve hlavné postavy) či razantnejšia gradácia deja. Bale však nesklame - nemusí ísť o excelentný film na to, aby to bolo pútavé, pozerateľné a zanechalo dojem patričnej kvality.

Crash (2004)

Film o sile dobra, ale aj o tom, že zlo plodí zlo či o rasizme (slovenský preklad filmu "Rasisti" je však otrasný a nie celkom náležitý - originálny názov "Crash" je totiž metaforou objasnenou v úvode filmu)... Čo tu prekvapí? Predovšetkým príbeh, herecký ensámbl, priam meditačná hudba a minimálne dve strhujúco dojímavé a autenticky podané scény extra-triedy, (minimálne) pre ktoré sa film oplatí vidieť. Tak trochu sa divím, že tento film nezanechal hlbšiu stopu vo svete klasických drám.

Fabelmanovi (2022)

Z inak pomerne jednoduchej (a pre niekoho možno nudnej) dejovej linky dokázal Spielberg (ako inak) zachytiť to najzaujímavejšie, ukázať originalitu a opäť raz dokázať výnimočnosť. Je pritom fajn, že natočil autobiografiu. Kto iný by mu vzdal náležitú poctu? :D... Možno rozlúčke so svetom filmu jedného z najväčších a najvplyvnejších režisérov všetkých čias sa oplatí venovať aspoň jedno veľké ĎAKUJEM.

Zac Efron nohama na Zemi (2020) (seriál)

Príjemný cestopis či dokument o eco-worlde a udržateľnom živote, ktorý spája zábavu s náučnou stránkou a úžasnou gastronómiou. Kto má predsudky o Zacovi Efronovi, po zhliadnutí seriálu ich určite mať nebude.

Divoch (2021)

Poviem to v skratke - priemerný až podpriemerný film, ktorý plynie niekedy snáď až príliš pomaly a ako komédia mi to, s výnimkou úvodu, určite nepríde. 3* za vizuál.

Vrah mé dcery (2022)

Dokument z prostredia justície na tému spravodlivosť vs. právo. Zaujímavý, okrem iného, autentickým opisom zosnovania a realizácie únosu samotného páchateľa či tiež autentickou výpoveďou znásilnenej obete. Silný príbeh, ktorý si zaslúži aj mediálnu pozornosť ex post. Prezumpcia neviny už z povahy veci uchránila mnohých páchateľov pred ich odsúdením. Bolo to tak aj v tomto prípade? To už nebudem spoilerovať :).

Trabantem až na konec světa (2014)

Stratiť počas jednej expedície svoj pas nie jedenkrát, ale rovno dvakrát, to si teda vyžaduje nevídanú dávku pilín v hlave :). Týpka - člena expedície, ktorému sa to podarilo, som mal chuť prizabiť aj spoza obrazovky a v tomto smere patrí môj najväčší obdiv ostatným členom partie za ich trpezlivosť. No možno v tom, že Radka neprizabili, im zabránil len imidž pred kamerou :). Uvažovať nad inteligenciou expedície však bolo možné aj pri iných pasážach, spomeňme, keď takmer prišli o autá kvôli prílivu. Naozaj by som nerád znevažoval vynaloženú snahu partičky. Dokument bol na mnohých miestach zaujímavý či vtipný aj práve vďaka spomínanej "inteligencii" niektorých členov posádky. Na druhej strane, prešli poriadny kus cesty a niekedy namiesto odkrývania potenciálu zaujímavých miest divák sleduje naozaj "nevšedné", i keď nepremyslené prúsery, z ktorých sa posádka musí vyhrabávať, čo ho môže ukracovať o obsažnejší cestopisný zážitok.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Film, ktorý možno vystihnúť genézou - 1. Colin Farrell 2. Johnny Depp 3. Mads Mikklesen... Ohromná nekoncepčnosť... Tým, čím bol Harry Potter pre všetky vekové generácie, to sa tomuto filmu zrejme nikdy nemohlo podariť a ostáva tak filmom v podstate len pre "dospelých" (i keď odchovancov HP). Filmom, ku ktorému sa nie je dôvod vraciať či aspoň vrátiť, pretože nevytvoril to potrebné kúzlo. Vytvoril tak akurát hatlaninu všetkého možného, od imanentných narážok na nebezpečnú politickú propagandu po nevkusne zbabranú atmosféru Rokfortu (pre bratov - Bradavice), ktorá vôbec nefunguje. Po pozitívnych náznakoch prvého dielu série tak ostáva vo výsledku len potvrdená pôvodná skepsa znásobená priblblým politicky (ne)korektným rozhodnutím štúdia vymeniť Johnnyho Deppa po divadle Amber Heard. David Yates z môjho pohľadu tak akurát "pokazil" Harryho Pottera a Fantastické zvery to jasne potvrdzujú. V ostatnom súhlas s mclenin. P.S. hviezdička navyše za Madsa - teda to najlepšie, čo tento film prináša.

Životní trefa (2022)

Asi najlepšia Sandlerovka všetkých čias, ktorá je vysoko pozerateľná, vtipná a čo je unikátne... ústredné postavy (ofc s výnimkou Sandlera) sú skutočné hviezdy NBA, tak ako aj producent LeBron. Vo filme sa dokonca objaví aj youtube hero "The Professor". S dávkou nadsázky možno povedať, že ide o film o NBA od NBA. Má to pár nedostatkov (zopár ošúchaných klišé momentov) a na The Last Dance sa to, samozrejme, nechytá už len z dôvodu žánru a teda koncepcie a produkčného poňatia. Aj tak je to však výborná podívaná, ktorá vôbec nenudí a z môjho pohľadu ju nie je dôvod nezaradiť medzi top športovo ladené inšpiratívne kvalitky.