• Mysteriózní

Taxikář (1976)

Dlouho jsem Taxikáře opomíjel, sám vlastně nevím proč, nejspíš to bude datem vzniku. Nezklamal, ale ani kulervoucky nenadchnul ... Scorsesemu se podařilo umně vystihnout spinavou atmosféru New Yorku po vietnamském propadáku, měl za kamerou kouzelníka Chapmana a temné notičky Hermanna, ale především Roberta, který si se svým : "You talking to me?!", pro sebe ukradnul jednu hvězdu - výborný frustrovaný výkon Menší role začínající Jodie a ještě neokoukaného Harveyho jsou milým zpestřením. U mě první velký film Martyho a já jsem byl spokojen - no dabing nutnost ! - 80 %

Čelisti (1975)

Čelisti jsou klasika jedna z mých srdečních záležitotí i proto, že mě žraloci odjakživa fascinovali. Máti říkala, že když byla v 6 měsící, viděl jsem je taky v kině, je možný, že ta fascinace pochází ještě z pupíku:-) Krásně budované napětí tušeného dravce, dobře zahrané postavy v čele se Shawem, legendární Williamsova hudba a poctivá Stevenova režie dali dohromady mrazivou podívanou. Benchleyho knihu jsem přelouskal taky mockrát, doporučuju, je tam spousta zajímavých věcí, které se do filmu nedostaly - 90 %

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Prazvláštní černý (někdy) humor této skupiny Létajících cirkusáků je mi někdy tak blízký, že mi nejde přestat se smát, ale někdy je to zase křeč, která nudí, vadí a nebaví - ale je dost možné, že jen dostatečně nepobírám podstatu jejich sdělení - 60 %

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Rozhodně nejlepší Milošův snímek, kde se sešlo všechno, jak mělo od příběhu k skvělým hercům, výborné atmosféře až k mrazivému zakončení. Nad vším ale ční výborný výkon Jack, který se tímto životným výkonem nesmazatelně zapsal do historie. Není moc co dodat - 95 %.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Klasika Smoljaka se Svěrákem, kteří udělali s obsazením koktavého, popleteného Soboty terno a vytvořili tímto nezapomenutelnou českou komedii se snad největším počtem zlidovělých hlášek, které bez poskrvnky přežili až do dnešního dne - nesmrtelná česká klasika, o které si můžou dnešní tvůrci jen bláhově nechat zdát - Přéčenó bela chebná elektronka É-třenáct - nemůžu jinak - 100%

Muž se zlatou zbraní (1974)

Bond a trojbradavkový Lee si to rozdávají v Pouťovém Bludišti, nevím jak to a proč si tam režisér rozhodl obsadit toho debila šerifa z minula, protože scény s ním, to je vrchol nevkusu a trapnosti. Nicméně Holky tentokrát fajnový, příběh se taky trošku polepšil, ale na víc než na nejprůměrnější průměr to nestačí, takže Thunderball pořád v luxusním vedení. Moore je jakožto Bond v pohodě, akorát má smůu, že scénáře zatím stojí za starou bačkoru. Za loping s autem ale palec nahoru - 50%

Tři mušketýři 2 (1974)

Bezkonkurenčně nejlepší Dumasova adaptace mušketýrského kvarteta. Výborné kostýmy a výprava, šermířské souboje skvěle zvládnuté výborné herci sedící do svých rolí jak klaďáci v čele s drsňákem Oliverem, tak záporáci, kterým vládne důstojný pán Heston - i přes různé jiné adaptace z moderní doby, Lesterova verze dodneška nepřekonaná - Jeden za všechny, všichni za jednoho ! - 85 %

Drak přichází (1973)

No co si budeme povídat Bruce herectvím nikdy moc neoplýval a jeho filmy jsou dějem jednoduché až naivní, přesto se stal legendou díky neskutečné pohyblivosti a atraktivitě boje vypadající tak jednoduše, jak já mrkal na ty jeho namakaný předloktí. Návrat Draka je podle mě ten nejlepší kus z Leeova repertoáru s legendární zrzadlovou scénou a taky první, kde jsem zaregistroval monstrózního Bolouše s neuvěřitelně obrovskejma kozama :-) - 75 % s nostalgií a obdivem

Motýlek (1973)

Jak velká je touha po svobodě a co všechno je pro ni člověk schopen obětovat, i když už téměř není naděje, ukazuje filmový přepis osudů doživotně odsouzeného Henrho Chrriéra v bahně a potu věznice ve francouzské Guyaně, kde zůstat naživu nezaručuje život. Motýlek se mi dostal hodně pod kůži, nejen tím jak Steve s Dustinem hráli, ale tím jak realisticky byl natočený, se vší tou špínou, bezmocí, vůli a živelností. Ke knižní předloze jsem se dostal až o pár let později, nicméně, nemyslím si, že film byl ve srovnání s ní horší - naopak hodnotím stejně, už jen kvůli té atmosféře, kterou jsem cítil u obou, těch 40 let není vůbec znát - 90 %.

Tři mušketýři (1973)