jitrnic

jitrnic

Jan Klečka

okres Tachov

• 28.3.2010  18:18

První z řady Vorlíčkových opatrných satir založených na dosti prostém humoru. Jessie má oproti Einsteinovi a dalším svým následovníkům body navíc aspoň za komiksy Káji Saudka, pro které mám slabost a za dvě snad nejkrásnější herečky českého filmu - Olgu Schoberovou a Jitku Zelenohorskou.

• 16.3.2010  22:49
    Max Payne (2008)

Jsem asi úplný mimoň, ale nechybělo moc a fláknul bych tomuhle filmu čistých pět hvězd. Podle mě perfektní atmosférická stylovka s dokonalým vizuálem a skvělým Markem Wahlberem. Scénář je ovšem značně zmatený, překombinovaný a částečně i hloupý. I tak je to jeden z nejlepších filmů, který byl podle komksu či videohry (házím to do jednoho pytle, pardon) natočen. Teda asi jenom pro mě, jak se zdá.

• 14.3.2010  23:40

Přihřátí si polívčičky na vietnamském traumatu. Výběr všech možných klišé podobných filmů, nepřesvědčivý Colin Farrell

• 14.3.2010  23:37

Poctivě a velkolepě natočený válečný velkofilm a portrét vojevůdce v jednom, který zaujme hlavně neschematickým ztvárněním dvou soupeřících stran a perfektním vykreslením Pattonovy osobnosti.

• 7.3.2010  22:46

Solidní pokus vypořádat se s válkou v Iráku. Scénář je sice strašně předvídatelný a dost klišovitý (opět zvítězí rodina, źodpovědnost a podobné ryzí hodnoty), na druhou stranu ovšem obsahuje velice slušné dialogy a alespoň pokusy o plastické vidění problému. Herecky film zcela jednoznačně táhne Samuel L. Jackson, ostatní herci jsou bohužel sotva poloviční. Obsazení a herecký výkon Jessicy Bielové je jeden velký úlet. Jak už napsali mnozí přede mnou, úvodní scény z Iráku jsou opravdu vynikající a už kvůli nim a Jacksonově výkonu stojí film za zhlédnutí.

• 7.3.2010  22:36
    Maturitní ples (2008)

Tak tohle je ta nejpitomější vyvražďovačka, kterou znám. Logickými nesmysly by se dal popsat arch papíru, nejvíc pak vadí fakt, že scénárista nepovažoval za důležité vymyslet pro vraha alespoň průměrně pravděpodobný motiv. Vrah je posedlý mladou dívkou a lidi okolo ní vraždí prostě jen tak. Nemáme důvod fandit ani vrahovi, ani nikomu ze studentů, ani nikomu jinému, vraždy jsou všechny na jedno brdo, nelekl jsem se ani jednou, to že přijde potenciální lekačka, víme dlouho dopředu. Provar.

• 6.3.2010  20:43

Tak první, co mě vyděsilo, byl strašný herecký výkon hlavní hrdinky hned od prvního záběru, následovala krvavá jatka (která ovšem vyvolávají spíš úšklebek než zděšení), zcela pitomé chování všech postav v rozhodujících chvílích a nemastné pokusy o jakýsi přesah. Dodávám, že kupříkladu takový Hostel II se mi líbil o dost víc (taky proto, že tam hrály o dost hezčí herečky a některé skoro i hrály, tudíž jsem měl možnost jim aspoň trochu fandit). Jediné, co se mi v H.s. líbilo, že další, kdo tu vždycky zařval, byl ten, o kom jsem si začal myslet, že to nakonec přežije. Hranice smrti je dobrý film k tomu, abyste mohli v hospodě vykládat, jakou jste to zas viděli šílenou pitomost.

• 4.3.2010  23:49
    Sejmi eso (2006)

První půlka je hrozná, plná strašlivě rádobydrsných dialogů, druhá půlka už je lepší - mnoho krve, hodně ujetých postav a spousta akce - a do pointy jsem se nějak zašmodrchal. Celkově slabší průměr.

• 2.3.2010  00:53
    Iron Man (2008)

Vcelku průměrnou komiksovou sci-fi táhnou nahoru hlavně skvělí herci - ne, že by předváděli nějaké výjimečné výkony - "pouze" svůj vysoký standard - to platí hlavně o Downeym a Bridgesovi. Úplně nejvíc se mi pak líbila Gwyneth Paltrow, která velmi příjemně překvapila. Jednak jí to tu výjimečně sluší a ladí dohromady s Downeym, ale hlavně hraje zcela uvolněně a přirozeně, jako jsem u ní ještě neviděl

• 1.3.2010  21:24

No hrůůůza! Zasmál jsem se u tóho, když dal tatínek synkovi "kladivo" a docela vtipný byl Xerxés. Jinak je to strašná ubohost. Strupaté zadky, stříkající blevajzy, kočičí hovna...

• 28.2.2010  20:16
    VALL-I (2008)

Chudý scénář ("Wall-E!" "Eva!" "Wall-E!" "Eva!" Wall-E!" "Eva!"...), všechna možná klišé animovaných filmů o roztomilých potvůrkách, vynikající animace a vizuální nápady.

• 28.2.2010  20:12

Mohl to být dokonalý filmový zážitek, především díky dvěma hercům - Cate Blanchett, jejíž proměna z nejisté ženy v zodpovědnou panovnici je prostě fantastická (hlavně ta poslední scéna stojí za to) a Geoffreymu Rushovi, který podle mě vytvořil jednu z nejrozporuplnějších postav v žánru historického filmu - já se kloním k tomu, že to je v podstatě kladný (či lépe řečeno státotvorný) charakter. To, co trochu kazí výsledný dojem, jsou některé slabší vedlejší postavy. V první řadě Joseph Fiennes, u kterého mě nenapadalo, proč by pro něj měla mít Alžběta takovou slabost, dále biskup Daniel Craig, jehož místo v ději jsem úplně nepochopil, transvestita Vincent Cassel, který jakoby patřil do úplně jiného filmu a nakonec Eric Cantona, který tu nepodává nějak špatný výkon, ale při nejlepší vůli jsem v něm nebyl schopný vidět historickou postavu, nýbrž pouze Erica Cantonu. I tak je to ovšem výborný film. Blanchett, Rush.

• 28.2.2010  19:57
    Yes Man (2008)

Jima Carreyho mám rád a snesu s ním i některé hodně hloupé komedie, ale tady mi přišel nějaký unavený. Ani tu nějak nefunguje spolupráce s ostatními herci - třeba s Bradleym Cooperem mají být nejlepší kamarádi, to bych ovšem jaksi nepoznal, kdyby to sami neřekli. Scénárista to taky dost odflákl - v podstatě vykradl jiné Carreyho komedie. Divný film.

• 28.2.2010  16:43

Whitaker je skutečně famózní, dobrý je i Harvey Keitel (který nevím, proč není uveden v hercích - nebo to nebyl on???), James McAvoy je tak dobrý, na kolik mu to umožňuje postava mu napsaná - jeho naivní doktůrek je to nejhloupější klišé, které ve filmu najdeme. Dost to kazí výsledný dojem z filmu, který by byl jinak vynikajicí.

• 16.2.2010  12:57
    2012 (2009)

Emmerichovým spektáklům se vyhýbám, takže nejsem s to moc srovnávat, každopádně je tento film výrazně povedenější než 10 000 př. Kr.. A když už jsem u toho srovnávání, napadá mě Avatar. S vizuální stránkolu jsem byl přinejmenším stejně spokojen - není tak revoluční, ovšem mě zkrátka daleko víc baví obří vlny, zatopené Himaláje či zhroucení Kristovy sochy, než jakési poletující medúzy. Problémem obou filmů jsou scénáře, které nejsou ani průměrné a neobsahují zdaleka tolik nápadů, kolik by se slušelo na stopáž obou filmů. Tady je na tom Emmerich ještě o fous hůř, přibližně třetina filmu je vycpaná vata. Samozřejmě je to šíleně patetické a klišovité (a asi i hloupé, naštěstí jsem film sledoval v angličtině, takže jsem všem těm katastrofickým vývodům úplně dobře nerozuměl), ale skoro po celou dobu velmi zábavné. A hlavně tu hraje John Cusack, který podává v rámci žánru velice solidní výkon a jeho postavě lze vcelku bez potíží držet palce. Stejně jako Amandě Peet, které to opět velice sluší a hraje rovněž slušně. Postava Woodyho Harrelsona je úlet, který naštěstí nemá dlouhého trvání, takže ho lze označit za zábavný. Ostatní postavy jsou zanedbatelné. Pokus o komentář k současnému rozložení politických sil ve světě (ne moc povedený) a snaha dopřát snad každé postavě alespoň okamžik, kdy se projeví její lepší stránka, jsou mi celkem sympatické. Líbilo.

• 7.2.2010  09:50

Originál neznám, remake patří rozhodně k lepším velkofilmům. Největším kladem je Keanu Reeves, který po dlouhé době dostal roli přesně ušitou na tělo a jako tajemný mimozemšťan je dokonalý. Jennifer Connely tu předvádí běžný žánrový standard, ale zase je opravdu výjimečně krásná. Malý Smith je na zabití. Dále se opravdu povedly triky (hádám, že v nich originál předčí). Horší je to s myšlenkovou rovinou. Že má v úmyslu Zemi vyčistit od lidí a ne lidem pomoci, to je zřejmé snad z první Reevesovy promluvy. Derrickson nám ovšem tento fakt předkládá po dalších cca dvaceti minutách jako velké překvapení. Vzápětí má doktorka přesvědčit mimozemšťana o tom, že nejsme tak špatní, a že se můžeme změnit. Což se jí ve finále samozřejmě povede, lidstvo (NIKOLI OVŠEM ZEMĚ) je zachráněno a mimozemšťané odlétají. A po nás se chce, abychom se radovali ze šťastného konce...

• 7.2.2010  09:29
    Dvanáct (2007)

Srovnání s originálem se zkrátka žádný remake nevyhne. Dvanáct rozhněvaných mužů je filmový klenot, kde každá promluva má svoji logiku a vrhá na případ nové světlo, herci jsou dokonale vybráni, sladěni a dominuje jim charizmatický Fonda. Michalkov promluvy rozmělnil do sáhodlouhých historek ze života, které jsou jednou vypointované celkem slušně, podruhé o dost hůře. Herci předvádějí teatrální výkony, které se s herectvím Fondy, Voskovce a spol. nedají srovnávat (občas se také třeba roztančí, aby film působil dostatečně rázovitě). A zatímco originál nakládá s patosem velice střídmě, Michalkov to řádně přehnal a tklivé klarinety jsou slyšet na konci snad každé promluvy. A je to opravdu neúměrně dlouhé. 30%

• 6.2.2010  14:27

Standardní mafiánský film s dost hrozným hlavním hrdinou (kterému ani náhodou nevěřím, že by měl být nějak chytrý), slušně hrajícími Scottem Caanem a Alecem Baldwinem, a Menou Suvari, která mi čím dál tím víc připomíná Gadgetku z Rychlé roty. Scénář netřeba rozebírat, je to x-tá variace téhož filmu (Mafiáni, Tenkrát v Americe, filmy s Al Pacinem ze 70. let ad.)

• 5.2.2010  07:30

Špičkové kriminálně psychologické drama s prvky antické tragédie, kterému chybí k dokonalosti snad jen o malinko propracovanější scénář. Nejedná se o žádné druhé Fargo, jak jsem se obával při čtení obsahu. Ústřední herecká čtveřice je dokonalá - herci nehrajou sami na sebe ale spolu. Hlavně Hoffman s Hawkem jsou bratři takřka na první pohled.

• 2.2.2010  01:22
    Nestyda (2008)

Pár slušných dialogů, jakž takž herci a spousta povrchnosti a vykrádání. Zakomponování Karla Kryla a Karla Gotta do děje raději bez komentáře.

• 1.2.2010  23:33

Tim Roth tu opravdu předvádí něco strašného a nedovoluje mi film hodnotit lépe. Což by si jinak zasloužil, protože povídky mají chronologicky silně vzestupnou tendenci (od tragické první až po skvělou, báječně vypointovanou poslední).

• 1.2.2010  00:37
    Gran Torino (2008)

Vcelku prvoplánová moralitka o rasismu, vlastenectví, pomstě a víře v Boha. Clint Eastwood jí natočil a tentokrát i zahrál tak, že mě zkrátka dostal. Gran Torino je jako pohádka, kterou už jste stokrát slyšeli, ale tentokrát vám jí někdo vypráví tak zajímavě, že jste znovu dětmi a ani nedýcháte. A pokud jste tak jako já před sledováním o filmu prakticky nic nevěděli, budete pointou celého příběhu možná příjemně překvapeni a dojati. Jednou za čas snad je možno se nechat schopným tvůrcem pořádně zmanipulovat...

• 30.1.2010  23:04

Jimu Carreymu nemám co vytknout. Je to naprosto fenomenální komik a první půlka, kdy má ke svým exhibicím dostatek prostoru, je naprosto špičková. Výborně ho doplňuje Morgan Freeman (hůř už Jennifer Aniston, která už zůstane navždy Rachel a Steve Carell, který byl velice vtipný ve filmu 40 let panic, ve všech ostatních komediíích je kdovíproč velice průměrný). To, že se film ve druhé půlce zvrhne v morální apel s dárcovskou pointou, to není Carreyho chyba.

• 30.1.2010  22:53
    Šňup (2002)

Asi není moc normální ani morální točit filmy o pohodových vysmátých cool feťácích. Začalo to Trainspottingem, pokračovalo to všelijakými těmi Human Traffic, Go či Acid House. Pro mě jsou jeden jako druhý a Šňup není o nic lepší, ale ani horší. Děj by se dal shrnout do dvou tří vět, vizuální hračičky se mi celkem líbily, na víkendové odpoledne ucházející zábava.

• 30.1.2010  22:43

Prostý adrenalinový nářez nezatížený jakýmikoli vyššími ambicemi, v podstatě mu není co vytknout.

• 30.1.2010  21:19
    Constantine (2005)

Film, který by mohl být klasikou či přesněji kultem, ovšem od všeho mu trochu chybí - není ani dost temný, ani vtipný, ani atmosférický, ani filozofický a hlavně není dobře zahraný. Od všeho jsou tu k vidění pouhé letmé náznaky. Oceňuju střídmou romantickou linku a pár povedených triků.

• 27.1.2010  13:13
    Kráska dne (1967)

Ale no tak já teda taky přidám svůj výklad, když už se do toho pustili všichni ostatní. Mám dojem, že se tímto filmem Buňuel výrazně zastal žen. Na jedné straně je popsal jako bytosti s plným právem na svobodný sexuální život, který není nikdo další oprávněn soudit, na druhé straně znázornil směšně pyšné a panovačné chování mužů, kteří si ženy kupují. Muži jsou zde do jednoho směšní.

• 26.1.2010  01:29
    Casablanca (1942)

Mám s tim filmem dva problémy - herecký výraz Humpreyho Bogarta mi přišel dost směšný a ještě větší problém tkví v nepatrném emocionálním dopadu. Copak se stalo v té Paříži tak úžasného, že tam vznikla tak strašně osudová láska? Celkem nic, proto mi bylo zbytek filmu celkem fuk, kdo s kým kde skončí.

• 25.1.2010  01:18

Film kazí předvídatelný scénář, občas malinko šroubované dialogy, nezvládnuté scény velkých emocí a nepřesvědčivý výkon Gabriela Manna. Škoda, protože režijní styl Wima Wenderse mám moc rád (jen ty vypjaté scény mu tedy moc nejdou) a Sam Shepard, Jessica Lange a především Sarah Polley hrají famózně. Perlou je scéna z natáčeného westernu.

• 25.1.2010  01:03

Po výtečné úvodní dvacetiminutovce následuje poměrně bídný dojezd. Největší vadou je absurdní scénář. Od chvíle, kdy se objeví leopard už scénárista jako by nevěděl, co by ještě vymýšlel a tak nechá leoparda ztratit, pak se objeví pejsek, taky se ztratí, tak je hledají, při tom srandovně padají... Je to škoda, protože Grantovi s Hepburnovou to dohromady ladilo náramně a ten začátek je opravdu vynikající (hlavně scéna společného odchodu z hotelu)