• Krátkometrážní

Black Button (2007)

""God will not suffer you to be tempted above that ye are able, but will with the temptation also make a way to escape." I Corinthians, 10:13." Pěkně natočené, pointa očekávaná a trošku zapeklitosti na závěr. Pokud bych se do této situace dostal já, nejspíš bych ono černé tlačítko nezmáčkl. Alespoň bych mohl "žít" s myšlenkou, že jsem udělal něco dobře.

Tong (2009) (studentský film)

"Co to ten blbec zase vyvedl?" Tong je ve svých vynálezech trochu napřed, vždycky o krok dál, než má být. Dobrá, vtipná pointa a závěrečný dotaz, zda by Tong nechtěl pracovat pro vládu, mě dokonale odrovnal. Francouzi se v krátkometrážní práci docela vyžívají.

Nula (2010)

"How can nothing... be something?" Tohle se mi hodně líbilo, panáčci z bavlnek vypadali roztomile. Ale opravdu jen vypadali, dobré jádro mělo pramálo z nich. Hodně to připomíná moderní svět (což byl nejspíš záměr). Ale i nula může v životě něco dokázat a může být o mnoho plodnější, než osmičky a devítky. Krásný kraťas.

Kolo (2003)

"Podívej se na to. Co to tam zas vyvádějí?" Fakt jsem to nepobral a nehodlám se k tomu vůbec vracet. Některé věci mi prostě nejsou dány k pochopení. Vůbec nic mi to nedalo (jen další zářez v kolonce "Hodnocení". A tenhle film může být rád za jednu hvězdu, strávil jsem dalších 8 minut svého času tím, že jsem se z něj snažil najít kloudný citát. Marně!

Zmizelá (2014)

"When two people love each other and they can't make that work, that's the real tragedy." Komentář může obsahovat spoilery. Fincher točí dobré filmy, ale málokdy se odvážím dát mu plný počet hvězd. Nevím proč, něco mu ve filmu vždycky schází. Snad konečné uzavření děje, které v jiných filmech sice možná nepotřebuji, ale u Finchera by se zrovna hodilo. Nicméně tenhle snímek je dobře natočený a zaslouží si mimořádnou pochvalu. Líbila se mi první část filmu, kdy Amy zmizela a Nick byl vyšetřován. Vše bylo zdařile natočeno, prohledávání společných míst, rozhovory s příbuznými, konference. Člověku zmizí někdo jemu milovaný a začínají napovrch vycházet pochybnosti o tom, zda se pár měl opravdu tak v lásce, jak naznačuje jeden z nich. Objevují se nesrovnalosti, mimomanželský vztah s holkou, s kterou bych taky klidně zahnul takové šílené masochistce (čtěte Amy). Druhá část byla zajímavá jen díky druhému pohledu na věc, celou dobu jsem však fandil Nickovi. Jenže Amy měla vše tak dokonale vymyšlené, že to k dobrému konci nemohlo nikdy dojít. Nick je spoután v řetězech, které se mu už nepodaří zničit. Líbilo se mi provedení všech pastí a vodítek, které Amy nastražila, co všechno dokázala vymyslet, aby lidé věřili její verzi. Líbil se mi Desi, Neil Patrick Harris ho zahrál skvěle. Líbila se mi Emily Ratajkowski, která filmu dodala patřičnou pikantní šťávu. Ale to nejlepší byla Rosamund Pike, její role byla fantasticky vymyšlená a zahraná. Díky tomuhle filmu si dám velmi dobře záležet na tom, s kým se budu seznamovat, po pěti letech může vztah hodně, hodně zdivočet.

Na vlásku (2010)

"Something brought you here, Flynn Rider. Call it what you will - fate, destiny..." - "A horse." Komentář může obsahovat spoilery. Docela pěkná pohádka, která ve mě opět probudila skrytou dětskou duši. Děj jasný jako facka, očekával jsem zajímavější průběh a více překvapení. Ale dobře jsem se bavil a pohádka se mi líbila. Oblíbil jsem si scénku na loďce, společně s písní I See the Light. Princezna je krásná a protože se mi líbí, když má žena dlouhé vlasy, tak jsem si ji ihned zamiloval. Postavy Pascal a Maximus mě nijak nezaujaly, neměly snad žádný zapamatovatelný moment, byly jen do počtu. A Mandy Moore zpívá vážně nádherně. To je vše, co jsem chtěl napsat.

S láskou, Rosie (2014)

"... Because I've realised that no matter where you are or what you're doing, or who you're with, I will always, honestly, truly, completely love you." Komentář může obsahovat spoilery. Já se na tenhle film tak těšil a když jsem měl konečně možnost ho zhlédnout, byl jsem tak omámen, že to snad vyjádřit nelze. A po třech zhlédnutích se mi film líbí ještě víc. V posledních letech přichází hrozně málo dobrých romantických filmů, ale v tom málu se objeví i takové klenoty jako například About Time a nyní Love, Rosie. Těším se, co přijde příště, pojďme k příběhu. Klasická zápletka "mohou být přátelé opačného pohlaví něčím víc?" je provedená báječně. Chválím výběr herců, Lily miluji už dlouho a teď si mě získala sladkou rolí Rosie. A překvapil mě Sam Claflin, dlouho jsem neviděl sympatičtějšího mladého herce, jeho postava taktéž neměla chybu. Příběh směřuje k docela jasnému konci, ale důležitá je cesta, skrz kterou kráčí. Rosie a Alex se míjejí strašně dlouho, když je jeden volný, druhý je zadaný a naopak a znova naopak. Přesto je děj stále zajímavý, doplněný o neohrané komické situace (kondom, Rosie přivázaná k posteli, večeře u Alexe a jeho přítelkyně a nakonec ten známý postarší pán, který si na konci přijde pronajmout pokoj). Mnohé scény ve mně probudily dlouho skryté emoce, které jsem neměl v poslední době kde projevit. Rozhodování Rosie, zda si má Katie nechat, jakmile bylo řečeno jméno, bylo vše jasné a záběry na ni a miminko mě činily šťastným. Nebo když se Alex snažil Rosie tajit, že na dítě nebyl připravený, i když měl celý pokoj vybavený dětskými hračkami. Nebo když začala hrát hudba a kamera se zaobírala opět na Rosie, která seděla skoro v úplné tmě a plakala, když nevěděla, co má v životě dělat dál. Chválím, že byla Lily na scéně skoro pořád, filmu to hrozně pomohlo a já se chvíli co chvíli radoval, že opět něco říká. Ještě bych rád rozebral ostatní postavy, jen velmi stručně. Ke všem říkám na rovinu, že neměly chybu, ať už byly kladné nebo záporné, do filmu výborně pasovaly. Alex je milý, správný a romantický kluk, který se nevzdává naděje. Bethany poněkud proradná coura, ale celkem se mi i líbila (jenže Rosie je o několik lig výš). Greg prostě kretén, který by si v životě nezasloužil ani aby o něj Rosie zakopla (po zjištění, že ji podvádí, mu klidně mohla naložit víc). Vedlejší a skvělé doplňující postavy Ruby a Phil, zejména Ruby vše zachraňovala trefnými poznámkami. A nakonec tatínek Rosie, příjemnějšího chlapíka pro tuhle roli najít nemohli. Minimálně je to jedna z pěti nejlepších slaďáren, co jsem kdy viděl a lituji, že nemám místo v TOP 10 filmech. Ale kdoví, třeba se to změní. Protože jak už jsem psal výše, tenhle film se mi s každým dalším zhlédnutím dostává pod kůži a zamilovávám se do něj znovu a znovu a znovu.

Team America: Světovej policajt (2004)

"We're dicks! We're reckless, arrogant, stupid dicks. And the Film Actors Guild are pussies. And Kim Jong Il is an asshole. Pussies don't like dicks, because pussies get fucked by dicks. But dicks also fuck assholes: assholes that just want to shit on everything. Pussies may think they can deal with assholes their way. But the only thing that can fuck an asshole is a dick, with some balls. The problem with dicks is: they fuck too much or fuck when it isn't appropriate - and it takes a pussy to show them that. But sometimes, pussies can be so full of shit that they become assholes themselves... because pussies are an inch and half away from ass holes. I don't know much about this crazy, crazy world, but I do know this: If you don't let us fuck this asshole, we're going to have our dicks and pussies all covered in shit!" Komentář může obsahovat spoilery. Dalo se na to podívat, podobně jako u filmového South Parku nejde moc o děj, ale spíš o hlášky. Garyho závěrečný proslov je prostě nejlepší. Protože když se nad těmi sprosťárnami zamyslíte, tak to fakt dává smysl. Jen je to podané poněkud hruběji, což je o to geniálnější. Taky chválím scénu v hospodě, kde se říkalo vlastně úplně to samé jako na závěrečné konferenci, a následných několik minut Garyho zvracení (bože, myslel jsem, že to neskončí, ale s každým nadechnutím a následným zvracením jsem se začal nehorázně smát). A Kim Jong Ir byl taky super, skvělý dabing.

Útěk (2009)

"I can't be around them anymore." Tohle se stává, že si dítě myslí jak mu rodiče ničí život a nechápou vůbec nic. Jenže já nechápu mindráky, které má holka v tomhle filmu. Rodiče možná byli přísní, přesto milující a chtěli vychovat soběstačnou a schopnou dceru. Když už, tak by měl člověk z domu utíkat za horší zacházení, tohle je slabý odvar. Hold ta rozmazlená dnešní mládež, která je na nervy, že musí umýt nádobí. Fuj na ně.

Lovefield (2008)

"It's a boy!" Překvapivé, nepředvídatelné, alespoň pro mě. Ze začátku kvalitní horor a pak se vše tak krásně vyjasní, až je mi z toho dobře. Pěkný kraťas.