Control (2022)

Postav kvádrovú miestnosť, zaplať dvoch hercov a decko (stačia dve lizatká a sľub, že bude v telke) a môžeš točiť. No OK, tak ešte pár CGI efektov, lanko, pláž a kopa piesku, ale to je asi všetko.  Vlastne tu ani nie je veľa na hodnotenie. Nudné, pomalé, zdĺhavé, a jedinú záhadu, ktorá ma držala pri pozeraní, nakoniec aj tak nikto nevysvetlil. Kde to vlastne bola, prečo a kto jej to robil? Odkiaľ mala schopnosti? No a tá blbá voľba na konci tiež nedávala zmysel. Podobne ako voľba "nepohnem priamo loptičku, ale radšej 16 šróbikov + stôl na ktorom leží, a až potom sakra predsa len aj loptičku." :-D Fakt ak niekto dáte 3 a viac, napíšte aj recenziu, možno mi niečo ušlo. Inak zatiaľ nie, ďakujem, toto mi fakt nič nedalo. Fujky 23% - 1*

Mortal Kombat Legends: Snow Blind (2022)

Ja neviem, animovaný gore ma fakt nebaví. Tú snahu, ktorú si dali s animovaním krvi, praskajúcich hláv a rozsekaných... všetkého, mohli venovať animovaniu vôbec, nech sa človek necíti ako pri lacnom animáku z 80-tych rokov. No ale OK. Bojovníci, čo majú skill, alebo power a 1000 spôsobov, ako zomrieť , to je viacmenej tématika MK, takže čo sa sťažujem. Príbeh tiež tvorcov veľmi nepotrápil. Tuctový, predvídateľný a plný klišé "prisahal som, že svoju moc už nepoužijem..." blech! Napriek tomu som to dopozeral bez nutkania to vypnúť, takže nech nežerem 41% - 2*

Vesper Chronicles (2022)

Filmu sa nedá zaprieť snaha a kopec zaujímavých nápadov. Les, v ktorom si pod hviezdami spacák (radšej) nerozložíš, tráva, kde môžeš chytiť fakt smrteľného "kliešťa" alebo aj desať... Celkovo príroda je taký fascinujúci humáč. Dystopická atmosféra tu silno zapácha, či už v bahne, alebo v príbytkoch. K tomu záhadná citadela ako "autorita" alebo ako nádej. Chybou bolo, že sa autorom nepodarilo to všetko pozliepať, aby si divák vedel urobiť ucelený obraz. Max. len taký čiastočný, takže na konci, pri pohľade na semeno, si chce povedať: "to je všetko"? Potom si uvedomí, koľko naťhovačiek stopáže tu bolo a radšej nepovie nič. Nechcem film veľmi kritizovať, nudil som sa len občas a na herecké vykony sa dalo pozerať. Ale mohli niečo zostrihať a pridať pár viet na vysvetlenie. Napriek tomu slušné 62% - 3*

OUCA - (NE)SKUTOčNí PRíBECH (2022)

Bohužiaľ opäť "len" smiech cez slzy, pretože s ľudskou debilitou sa nedá urobiť nič. Ani púšťať im denne, akí sú dementi. PP zahral dezoláta celkom dobre, ale všade, aj u neho bolo cítiť, že je to hrané nehercami. Ľudia, čo mu vyhovárali jeho bludy mohli byť intenzívnejší, ich sarkazmus a robenie si prdele mohlo byť viac z duše a nie ako čítané z papiera. Koniec už bol len o slzách a vyššie spomínanej beznádeji, že sa títo ľudia poučia. Inak som sa ale celkom bavil. Hodnotiť musím ale čisto len ideu,tému, snahu a fajn výsledok, inak by to šlo aj pod dve *. Za to teda 70% - 4*

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Musím uznať, podľa mňa takto má vyzerať pilot. Začnem celkom slušným obsadením, kde si každý nájde niečo. Napríklad u blonďatej virgin-warrior elfky, pre ktorú by človek bez váhania bežal, hoci do vopred prehraného boja so vztýčeným... mečom, alebo v snedom mulat-elfovi s magickým pohľadom, ktorému výnimočne tú "perspektívnu" lásku prajem, alebo v neposlednom rade v zvedavej mini-Frodke, s ktorou určite ešte bude kopec švandy, trebárs pri oberaní černíc veľkých ako pol dlane. Druhým plusom sú u mňa splnené a aj prisľúbené výplne/odpovede na nezodpovedané otázky (knihy som nečítal, tak asi preto). Napríklad, kam plávajú elfi za odmenu, kam odplávala večne mladá Armageddon Liv? No a samozrejme to, čo v prsteňovkách musí byť - úžasná scenéria, či už Stredozeme a.k.a. Nového Zélandu, alebo niečoho pekného na green screen (je to jedno, vyzerá to úžasne). Nuž ešte ma dnes čaká E02, tak uvidím. Zatiaľ skvelých 89% - 5* za pilot.

Top Gun: Maverick (2022)

Presne, ako som čakal, 60-tnik Tomik nám ukazuje svoj botox-smile aspoň na polovici stopáže a film je po vzore TopGun 86 znova plný US testosterónu a patriotizmu, ale tu sa to dalo vydržať. Ani príbehu veľa nedali, je docela tuctový. Máme tu nebezpečie, treba ho zničiť, ale je dobre chránené. Do cieľa doletia len tí najlepší, takže vás mladých bude učiť tento pán, lebo je najlepší. V príbehu môžem pochváliť aspoň politickú neutralitu, pretože sa útočí na "nepriateľskú krajinu". Dokonca aj logo jej vymysleli. :-D  Poďme teda na pozitíva. Ťahačom filmu je hlavne retro feeling, nostalgia a tiež emočné napätie medzi postavami. Toto sa im podarilo takmer dokonale, či už skvelou hudbou (kde je Take my breath away, fňuk), kamerou, zábermi a fotkami z TG86 ale v neposlednom rade obsadením. Tomik a Kilmer tam samozrejme patrili, a aj Goosov syn sa veľmi hodil, ale u mňa perfektne rezonovala J.Connely. Veď tá kočka ani nehrala v prvom filme. Jej tvár je ale v mojej hlave tak nejako v oddelení "total sexy retro". Tam tiež iste pracovali nejaké plastiky, ale ok. BTW, ďakujem, že vo filme vynechali geronto-love scénu, asi by som dal o hviezdu menej. Jedine že by počas nej hral chýbajúci song... hm. Nuž, ak tiež radi fičíte na retro vlnách (čo je už pár rokov tak trochu trend), tak odporúčam, prehliadnuť povestnú US sebalásku a vrátiť sa s Tomikom a spol. na stíhačkách do ríše spomienok. 84% - 4*

Predátor: Kořist (2022)

Ďalší, a koniec koncov veľmi uspokojivý snímok z Predátorského univerza. Ako prvé je treba zvyknúť si, že hrdinom nie je nejaký Schwarzi s guľometom, ale indiánske dievča, ktoré má viac rozumu (a tiež kus šťastia a psa), ako svalov. Celé to funguje, herecky som nevidel väčšie zaváhania, prostredie, hudba, atmosféra, cit pre detail... všetko fajn. Asi najviac by som im vyčítal finálny Boss fight (nejako ma neohúril: "WTF, to je všetko?") a bullshit okolo oranžovej byliny, ktorý som proste nezožral. Radšej ju mohli znova vyváľať v blate. Ak niečo funguje, mohli to okopčiť po Schwarzim a nie tlačiť oranžové kaleráby. Nevadí, myslím že si to zaslúži aspoň 74% - 4*

The Forgiven (2021)

Marocká púšť, uprostred nej oáza, v nej sídlo bohatých belochov. Kontrast chudobných domácich a skazených cudzincov je tu vykreslený spôsobom, až divák začne dúfať, že im tam napochoduje ISIS a svet bude krajší. Nehoda a zabitie domáceho chlapca spôsobí, že jeden z týchto namyslencov vezme svoju poslednú hŕstku cti a ide svoju chybu aspoň malým gestom napraviť. Jeho postupná zmena je až mierne neprirodzená, ale budiž. Inak toho film až toľko neukazuje. Bohémsky život a premúdrelé reči boháčov ma ani nebavili, ani nezaujímali. Naopak náhľad do toho, ako tam žijú domáci, bol celkom zaujímavý, akurát iba trochu povrchný. Herecké výkony boli fajn, hlavne hlavný pár, hostiteľ, domáci... a celková atmosféra tiež. Koniec sa mi zdal prehnaný a mierne ma sklamal, vôbec som nemal pocit, že to bolo nutné. Slabší priemer 51% - 3*

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Seriál má mnoho nedostatkov, zvažoval som dať o hviezdu menej. Po prvé, v obsadení je priveľa hercov, ktorí mi absolútne nesadli a hrali otrasne. Tých pár lepších to ťahá ako s reťazou na nohe. Tiež napríklad Jade mladá a stará. Prvé dve epizódy mi mozog odmietal prijať, že je to tá istá postava. Po druhé, ak už musíte prerobiť starú známu "lore" pre seriálové potreby, je nutné to urobiť s citom a nie otočiť niektoré poznatky dolu hlavou a ďalších 10 si domyslieť. S takým prístupom mnohých fanúšikov môžete pekne nasr*ť, vrátane mňa. Po tretie nechápem modernému trendu, zo všetkého robiť teen-sr*čky v štýle DisneyJugend, kde hlavní hrdinovia počúvajú super popík, nosia účesy ako Justin Bobr a hacknú miliardársku farmafirmu za pol minúty s notebookom na školskej wifine... Po štvrté, bohužiaľ, celý seriál som viac očakával niečo zaujímavé ako sa niečoho dočkal. Aké má seriál pozitíva? Som fanúšik RE lore, možno tam bolo pár fajn scén, pár zaujímavých nápadov (červený a zelený feromón), a Lance a jeho total kluďaský hlas (nový Morgan Freeman). Druhú sériu možno ani nechcem vidieť, možno iba ak by prišla Millka. Mierny podpriemer: 49% - 3*

Beavis and Butt-Head Do the Universe (2022)

Klasické duo B&B: neustále omieľané narážky, tupé reči, a svet, ktorým stále zázračne prechádzajú bez väčšej ujmy na zdraví. Neprekvapili a vlastne ani nesklamali. Problém však je, že sa pred X rokmi prestali vysielať z nejakého dôvodu. A z toho istého dôvodu nemôžem dať viac. 45% - 2*