Voda pro slony (2011)

Od tohoto filmu jsem příliš neočekávala, ale o to více mě mile překvapil. Zakázaná láska, která nepůsobí tak sladce, kvůli drsným podmínkám panujícím v cirkuse a především Marlena nepodlehne Jacobovi při první vhodné příležitosti (je jedno, jestli kvůli loajalitě ke svému manželovi nebo ze strachu z něj). Jak už jsem se zmínila, vyhazování lidí z vlaku či bodání hlava nehlava do chudáka polského slona, který jen prostě nerozumí anglicky, na mě působilo hodně silně. Téměř dvě hodiny filmu utekly velmi rychle, což bych od "cirkusového" filmu nečekala. Robert Pattinson... nevím, co proti němu neustále všichni mají, tak se proslavil Twilight ságou, která nemá mezi "dospělým" publikem dobré ohlasy, ale že by byl tak špatný?! Mně ve Vodě pro slony vůbec nevadil, Reese Witherspoon v roli Marleny taky ok a Christophu Waltzovi bych dala pěstí mezi oči nejraději sama, takže taky dobré. 75%

Pád Bílého domu (2013)

Dát 4*, nedát 4*? Akční americké filmy mi nevadí, ale podle toho k filmu také přistupuji a většinu času se vždycky jen bavím, jak se neustále ta samá schémata opakují dokola - spousta nesmyslných stříleček, rádoby srdceryvné scény, velký happyend... a takovým filmům dávám automaticky neutrální hodnocení, je jen velice málo světlých výjimek. Pád Bílého domu je v mnoha ohledech taky děsně tuctový akčňák, ale přece jen dojem zanechal o něco větší. Smutný, že kdyby nešlo zrovna o Severokorejce na straně padouchů, tak bych jim i snad fandila, protože Američanům by neuškodilo, kdyby jim trochu sklaplo a pochopili by, že se neustále nemají plést do věcí, do kterých je jim kulový. Když si ještě přičtu fakt, že vzhledem k excesům prezidentské ochranky USA, bych se vůbec nedivila, kdyby něco takového bylo úplně v pohodě možné, tak ty 4* (70%) výjimečně dám :-)

Láska na druhý pokus (2004)

Typická, předvídatelná, americká romanťárna... tak to vypadá po první čtvrť hodině filmu, o to větší a překvapivý šok přijde na konci. Dokud nezačaly běžet titulky, tak jsem pořád čekala, že ještě musí přijít nějaký zvrat a když nepřišel, tak jen "co to jako mělo být?" Hodnotit 4* můžu teprve po několika dnech. Náramkové vyznání lásky snad nejlepší a nejoriginálnější, co jsem ve filmu zatím viděla :-)

Casanova (2005)

Výborná, šílená, historická, romantická komedie. Pohodová záležitost, kterou však není radno sledovat jen tak na půl oka, protože by se člověk mohl poměrně snadno ztratit ve spletitém ději. Kdo nečeká historicky přesný snímek, nemůže být zklamán (a to jsem zjistila, že věci, které se zdají na první pohled jako nesmysl (viz. něco na způsob slunečních brýlí či horkovzdušný balón) zas takový nesmysl nejsou). Heath Ledger naprosto úžasný jako vždy, ne hezká tvářička, ale především neskutečné charisma, co dělá Casanovu Casanovou. Nevadí mi ani naprosto za vlasy přitažená závěrečná akční scéna, kdy všichni hlavní hrdinové běhají po Benátkách, protože celý film je tak trochu přitažený za vlasy, ale přesto skvělý! Hned bych si zajela do Benátek :-) Jo a taky pěkná hudba, která dodává tu správnou atmosféru.

Biblické příběhy: Ježíš (1999) (TV film)

Lidštější pohled na osobu Ježíše, tak tento snímek vnímám já. Ježíš je zde ukázán také jako normální, obyčejný, veselý člověk... Kombinace historického snímku, se střihy do budoucnosti, které ukazují násilí a vraždy ve jménu Ježíše Krista a další zvěrstva, která se v dějinách historie lidstva odehrála a nezabránila tomu ani Ježíšova oběť lidstvu, mi přišla hodně zajímavá. Navíc jsem se zejména při scénách s ďáblem, oblečeném v úhledném obleku, ale i u jiných, docela dobře pobavila. Námět o Ježíšovi byl nějakým způsobem zpracován už snad tisíckrát, ale právě tento Ježíš, v podání výborného Jeremyho Sista, který zakončuje sérii Biblické příběhy (která se mi mimochodem líbila celá), patří mezi mé nejoblíbenější. 95%

Teorie všeho (2014)

Milostný příběh, kde se lásce nemůže postavit do cesty nic, ani zlá zákeřná nemoc... ovšem dřív nebo později musí hlavní aktéry tvrdá realita dostihnout a je jen na nich, jak se s ní vyrovnají a poperou. Na první pohled to může působit jako filmové klišé, avšak ono se jedná o skutečný příběh (nebo alespoň o inspiraci skutečným příběhem) a ještě k tomu o tak pohnutý příběh významného vědce. Neskutečná podoba Eddieho Redmayne se skutečným Stephena Hawkingem (i když musím říct, že po celý film mi vůbec nedošlo, že to je Redmayn), ale hlavně neskutečný herecký výkon, který si jednoznačně Oscara zasloužil! Moc mi naopak neseděla Felicity Jones, prostě se mi nelíbila, neseděla, možná to bylo dáno charakterem postavy, možná prostě podala tak dobrý herecký výkon ženy, na kterou je toho jednoduše moc (což je pochopitelné, ale mně se nezdála). Slabší místa filmu kompenzují silné okamžiky, jako celek na mě hodně zapůsobil a přivedl i k zamyšlení nad životem. 80%

Zmizelá (2014)

Do kina na Zmizelou jen kvůli chuti jít do kina a nic lepšího zrovna nedávali... podle popisu jsem si říkala, že to bude obyčejná kriminálka, ale přece jen David Fincher... z kina jsem odcházela s rozporuplnými pocity, následujících pár dní mi snímek nešel z hlavy, až jsem nakonec zjistila, že víc než cokoliv jiného jsem byla nadšená. První půlka filmu dělá padoucha z na první pohled nenápadnýho, nevinnýho, nechápavýho, nevěrnýho manžílka, v druhé půlce je za padoucha na první pohled nevinná, ale psychopatická manželka a člověk netuší, jak se z toho scénárista/autor knižní předlohy, může nějak vkusně vyhrabat, aby tak zajímavý a dobře naběhlý snímek nesklouzl ke kýčovitosti... a dle mého názoru se povedlo. Ben Affleck stejný výraz jak v komedii, tak v dramatu, nevím, co si o něm myslet, ale nevadil mi, hodil se mi tam, Rosamund Pike, megera na výbornou, člověku je z ní až špatně, což značí dobře odvedenou práci. A mně osobně potěšil i Neil Patrick Harris :-) 5* nedám jen z čistě pocitového důvodu, že jsou snímky, které mě uchvátily více, právě třeba Fincherova Hra, ale z "objektivního" hlediska by si je Zmizelá i zasloužila.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Někdy kolem 5. řady jsem hodnotila 4*... dnes jsem dosledovala na jeden zátah poslední sérii... a asi jsem to snad ani raději neměla dělat. Někdy přibližně od 6.řady mi začal děj připadat stupidní, vztahy, za který by se ani ani Rodinná pouta nemusela stydět (spoiler: Robin chtěla Barneyho, ale Barney měl jinou, Barney se s Robin vyspal, rozešel se se svou, aby mohl být s ní, ale Robin měla jinýho, Robin se zasnoubila, nakonec z toho nic nebylo, líbala se s Tedem, Barney si hned na to najde další, tentokrát dokonce dojde o žádost o ruku, rozejdou se... Tedovi uteče od oltáře jedna, požádá o ruku druhou, rozejde se s ní kvůli Robin, ale Robin ho nechce, Robin chce Barneyho, ten ale dělá, že nechce Robin...!!!???) a ten závěr... celá 9. série o něčem, aby se člověk nakonec dočkal posledních 2 dílů?? Nene, budu dělat, že jsem závěrečné díly neviděla, jako by neexistovaly, protože jinak bych šla s hodnocením hodně dolů. Já se prostě s vyzněním, že lidi se vlastně nemění a i když se na první pohled může zdát, že se změnili, tak je to vlastně jen potlačované původní já, které stejně vypluje znovu napovrch... A i když se možná lidi nemění, tak provedení, jakým to tento seriál ukázal, se mi prostě nelíbí (taková romanťárna celou dobu a nakonec se musí ukázat tvrdá realita života). Zkrátka když to shrnu, začátek super, v půlce začíná kvalita čím dál více klesat, člověk se začne nudit a když už si myslíte, že 22. epizoda 9. série to alespoň solidně uzavře, tak následuje drtivý pád, který vás vyvede z omylu. Hodně teď váhám...ale budu muset dát jednu hvězdičku dolů, i když jsem se jinak dobře bavila, zasmála, všechny hlavní postavy jsem měla ráda a provázanost děje byla hodně dobrá (ve 3. řadě odkaz na něco, co bude až v 8. řadě, ale hezky to zapadne, to nad tím musel někdo hodně dlouho přemýšlet). Škoda. PS: měla jsem štěstí, že jsem alespoň po celou dobu nevěděla, kdo je matka... ale proč jsem si ji celou dobu představovala jako bloncku?

Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

Náš učitel hudební výchovy na základní škole nám jednou v hodině na konci roku řekl, že si můžeme pustit nějaký film, pokud chceme a já s sebou měla náhodou Deset důvodů proč tě nenávidím, film, který jsem měla hodně ráda. Měla jsem trochu obavy, protože přece jen se zde najde pár sprostějších scén a náš učitel byl solidní pán důchodového věku, který od pohledu budil respekt. Ale když skončila hodina, nebyli jsme ještě ani v půlce film a on se mě zeptal, jestli si ten film může půjčit domů. Za týden mi vracel DVD se slovy, že se u filmu náramně pobavil a řekl, cituji: "Je to nejlepší film o mladých pro mladé, jaký jsem kdy viděl". Lépe a výstižněji bych to vyjádřit nedokázala. Jen bych dodala, že ani dospělí se nudit nebudou, jak jsem se už mockrát přesvědčila. Julia Stiles sice na můj vkus příliš velká feministka, ale Heathu Ledgerovi pějícímu na stadionu píseň Can't Take My Eyes Off You neodolá ani ona :-)

Křídla Vánoc (2013)

Film, který je na jednu stranu v podstatě o ničem, příliš nezaujme, neuchvátí, pár dramatických scén, pár vtipných scén, trochu pohádka o splněných přání... ta vánoční atmosféra by se tam také dala najít. Ale nějak se mi zavrtal do hlavy, celý další den se v ní ozýval a já se nakonec rozhodla pro 4*, možná kvůli předvánočnímu období, kdy jsem Křídla Vánoc viděla, možná i díky písni Cesta, která se opravdu povedla, možná kvůli prostředí, ve kterém se příběh odehrává - úplně obyčejný obchoďák a časté záběry na logo Globus, které to ještě "zobyčejňují" = zajímavý způsob, jak film udělat zajímavým.