Crash (2004)

Akademie zvolila tento film za nejlepší pro rok 2005 z jediného prostého důvodu. Každý je neviný, ale všichni jsme vini. Odhlédla od chladnosti, kterou mu i přes snahu herců vtiskl Paul Haggis a vypíchla Crash jako memento všeobjímajícího strachu, odloučenosti, rasismu a xenofobie. Končíme optimisticky, já však optimistou nejsem.

Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

Výborná prča - Ahoj, Ahoj, Ahoj, Ahoj, Ahoj, Dobrý den. Bohužel zhruba od půlky ztrácí Svatební cesta poněkud na náboji a už nejde o takový ohňostroj sarkasmů Šafránková vs. Abrhám. Ale i tak, klasika plná inspirace pro zamilovaně zaslepené párečky :)

Planeta opic (1968)

Pointu Planety opic zná sice každý, ale umístit ji na obal disku, to už chce buď hodně odvahy nebo absolutní blbosti. Nejvíc smát jsem se musel v úvodních zhruba dvaceti minutách. Heston kouří VE VESMÍRNÉ LODI doutník. Raketa, vyrobená z toho nejlepšího, co civilizace zná, se potápí po přistání do VODY. Dobře plovoucí schrány s vybavením pro přežití se dají překousnout, ale pidi NAFUKOVACÍ čluneček na kterém se snaží zachránit tři kosmonauti před nástrahami neznámé planety, to už je i pro mojí bránici moc. Představil jsem si scénu přistání v kyselině - krásná parodie. A když pak Heston zahlásí: "Zjistíme, jestli je tu život." - a to má prosím kolem sebe vodu a vzduch, to je nářez. Předposlední hřebíček do rakve zabíjí zatímještěžijící člen posádky, když vytáhne pidi skládací americkou vlaječku a postaví ji mezi šutry :))) No a konečná nastává v další scéně pádu velkého balvanu ze srázu na procházející skupinku. Balvan se dávno odkutálí mimo do pryč a oni pořád sprintují a pořád sprintují a pořád sprintují, až doběhnou kamsi (asi k cíli) a padnou vyčerpáním všichni tři na kolena do písku. Opřeni o jiný balvan. NO JE TO NÁŘEZ. Ale aspoň za tu myšlenku a masky - ***

Nahý oběd (1991)

Typický Cronenberg, z Burroughsovy hlavy taky nic normální vylézt nemohlo :) ale stejně jsem se místy nudil, kvalit Dead Ringers bohužel Nahý oběd nedosahuje.

Donnie Darko (2001)

Během titulků jsem zavřel oči a přemýšlel. Doufám, že úspěšně zapadly dílky do vychytané skládačky. Ale fakt je, že Lynch bude vždy jen jeden, první a poslední.

Věc (1982)

Temná atmosféra, jež by se dala krájet na přesné tenké plátky. Vcelku netradičně pojatý závěr - antihollywood - pěkné černé jak polární noc. Kurt je skvěle zarostlý lední medvídek. Tak kultovní věcička, že i ID se svým Doomem museli některé prvky vykrást.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

3,5 Chápu - všechny Hitchcockovy filmy jsou zářivé diamanty, ostatní je popelem. Vybroušené dialogy, zápletka spolu s kamerou, hudbou, režií atd atp... mohl bych pokračovat dlouho. Tenhle film má zdánlivě všechno, přesto jsem nebyl schopen se do něj ponořit a vychutnat to. Pořád mám pocit vyumělkovanosti. Jasně, Psycho i Vertigo jsou ve veeelmi podobném stylu. Podivné tedy je, že u nich mi to nevadí. Asi proto, že ona vyumělkovanost čpí daleko víc než jindy. Promiň Alfrede.

Blade Runner (1982)

Obrazově dokonalé futurenoir dílo, jež spolu s Vangelisem tvoří úžasný kontrapunkt. Závěr je doslova dechberoucí podívaná - ale nepříjemně se mi vkrádá pocit vítězství formy nad obsahem - sice nikoli drtivé vavříny, ale přece. Nebýt holubice, stejně bych dal pět. Ale takto se mi navíc nechtěně vkradl i úsměv na rty, což mi závěr trochu ničí. Ach pane Scotte, proč ta teatrálnost. Dokážu odpouštět, ale tohle je moc.