Noc rozhodnutí (1993) (TV film)

Vo sfére historickej presnosti sa zásadne nebavím, vždy si totiž jedna zo strán nájde nejaké pootvorené dvierka ako presvedčivo argumentovať v prospech niekoho či v jeho neprospech. Každopádne ako televízny film pôsobivé, herecké výkony Rudolfa Hrušínského a Františka Nemca vynikajúca. Na mňa príliš moralizovania a debatovania, ale inak pôsobivý kúsok.

Big Ben - Smrt o Valpuržině noci (1998) (epizoda)

Big Ben je síce miestami vtipný, miestami však sklzne do presne tých končín otravnosti, kde by rozhodne nemal. Výsledkom je viac-menej podpriemerný nemecký krimi seriál - či čo to vôbec je - a rozpačitý divák.

Magnolia (1999)

Mal som chvíľu času, tak som si pustil Magnóliu ešte raz a po dôkladnom zvážení som jej nakoniec udelil plný počet bodov. Minule som ju odsúdil do priemeru, pretože sa mi zdala neuveriteľne nudná, zbytočne vulgárna a ubíjajúca - teraz je to už úplne iné. Zmenils om názor a zrazu, s trochu iným prístupom, už vidím to, čo som predtým ignoroval. Po prvé, Magnólia funguje v technicekj rovine - famózny strih, vynikajúca kamera s prenádhernými jazdami, hutná réžia a nezabudnuteľný hudbný doprovod, o.i. skvelá skladba Save Me, ktorá Magnóliu otvára aj uzatvára. A napokon scenár - vyvážený, profesionálny, miestami hrubý a vulgárny, inokedy desivo ľudský a pravdivý a ešte k tomu aj alegorický a odohrávajúci sa v cykloch ako rakovina alebo nevera. Najlepšou časťou je úvodná predstavovacia sekvencia, vrchol prichádza s pádom detskej quiz show a legendárny žabací záver už nemusím pripomínať. Trochu je škoda častí, ktoré sa nachádzajú medzi tým - hudobný teoretik by ich nazval intermezzami - pretože tie sú veľmi dlhé a často nadobúdajú hlbší zmysel až neskôr. Každopádne tvorcovia majú môj obdiv za to, ako dokázali držať ten obrovský počet postáv v behu. A teraz k hereckým výkonom - tie sa delili na vynikajúce - William H.Macy, John C.Reilly alebo Philip Baker Hall - a famózne - Tom Cruise, Julianne Moore, Jason Robards. A dokonca aj taký Alfred Molina alebo Luis Guzmán na seba dokázali strhnúť pozornosť, hoci sme si ich na plátne dlho neužili. Magnólia je obdivuhodný film a za svoju nápaditosť si zaslúži uznanie - hoci je dlhý a ťažko ho spracovať, predsa len sa však tentoraz prikloním k plnému počtu bodov.

Domek z karet (2013) (seriál)

Hoci Breaking Bad hrá prvú seriálovú ligu, osobne som našiel značne väčšie zaľúbenie vo Fincherovom projekte. Politika je špinavá a to riadne, to sa snažili tlmočiť celé zástupy režisérov strieborného plátna, čítajúc napr. F.Capru alebo Alana J. Pakulu. Na pôde seriálov je to pomerne nepreskúmané téma - opravte ma, ak žijem v omyle - ktoré však so sebou prináša riziko z bezbrehého pesimizmu a neužitočného zalamovania rukami nad politickou rivalitou v rámci dvoch amerických strán. Lenže patrónom série je skúsený David Fincher a ten vie, ako diváka navnadiť a zdeptať práve tak, aby bol ešte ochotný vrátiť sa k dalšej epizóde. Už tá pilotná totiž nadstavuje vysoký štandard, ktorého sa ostatné držia - inteligentný a prepracovaný scenár akoby vychádzal skúseného kongresmena a značne mu napomáhajú nápaditá kamera s decentnou hudbou Jeffa Beala. Najväčšou zbraňou seriálu je ale herecké obsadenie. Kevin Spacey je rozkošne prehnilý a podáva zrejme najlepší výkon od Americkej krásy. Robin Wright je jeho ešte rozkošnejšie prehnilou manželkou a herecky Spaceymu skutočne stačí. Hlavnú trojicu doplňa Kate Mara, ktorú som doposiaľ nepoznal a až teraz som s odstupom času pochopil, že je to veľká škoda. House of Cards rozhodne stoja za pozretie, a aj keby vás politika ktovieako netiahla, skúsiť to treba už len kvôli menám v kategórii Réžia - Fincher osobne, Schumacher, James Foley a dokonca aj Jodie Fosterová.

Perníkový táta (2008) (seriál)

S Perníkovým tatkom mám skúsenosti len v rámci prvej série s perfektným českým dabingom. Seriál má zaujímavé východisko v osobe učiteľa Walta v skvelom podaní Bryana Cranstona a jeho nanajvýš nečakaného spoločníka, ktorého si zahral Aaron Paul. Zaujímavá dejová línia, ktorá kontinuálne nadväzuje v rámci jednotlivých dielov je podčiarknutá vynikajúcim scenárom, ktorý poskytuje prekvapujúco veľa priestoru vedľajším postavám a čo sa týka Waltovej charakteristiky, dostávame sa hlbšie a hlbšie... Treba oceniť snahu tvorcov o autenticitu a HBO tak našlo v nečakanom námete doslova zlatú baňu - čo dodať? Skvelý seriál takmer s neznámymi menami, ktorý vystihol dobu a dodal divákom presne to čo chceli a prestal sa obracať do osemdesiatych alebo deväťdesiatych rokov. Jednoznačný plný bodový zisk.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Je to drzé, miestami nihilistické a hlavne neskutočne vulgárne - ale je to trefné. Safra trefné. Duo Trey Parker - Matt Stone vytvorilo esenciu samoľúbeho vystupovania pubertiakov, ktorí sú uväznení v telách štyroch stredoškolákov s nečakanými hláškami. Ako len môže niekto povedať, že tento seriál je povrchný? Dobové odkazy a odkazy na iné filmy - napr. Taxikár - sú funkčne zakomponované a dotvárajú osobitý kolorit mestečka South Park. Obzvlášť fantastická prvá sezóna s otrasnou animáciou a hromadou podarených dielov dokazuje fantáziu tvorcov a ich odvahu v prezentovaní spoločenských neduhov - z celého zástupu legendárnych vedľajších postáv - v tomto ohľade seriál tromfnú asi len Simpsonovci - vynikajú napr. pán Honckey, Ručníček, pes v podaní G. Clooneyho, Charles Manson alebo extrémne žiarlivá Wendy znášajúca prívaly zo Stanovho žalúdka. Neskutočne vtipné.A o hlavných hrdinoch sa netreba extra rozpisovať, tí sú kapitolou samou o sebe.

Klub rváčů (1999)

David Fincher je režisér pre diváka so silným žalúdkom a pevnými nervami. Ucuknúť pri sledovaní Fight Clubu by bolo fatálnou chybou, pretože nabušený film vyžaduje divákovu permanentnú pozornosť. Scenár je na vysokej úrovni, atmosféru dotvára skúsená kamera Jeffa Conenwetha a pri charakterizácii hudby by som musel opakovať slovo nabušený. Je to však nakoniec Fincher a jeho depresívny rukopis, ktorý vedie bezchybné herecké výkony trojlístku B.Pitt- E.Norton- H.B. Carterová k nepredpokladateľnému slávnemu záveru. S vedomím, čo sa na konci stane síce stráca táto drsná odysea sebapoznania notnú časť zo svojej pôsobivosti, nakoniec však predsa len víťazia tvorcovia, ktorých odvážny a energický film po dlhšom premyslení pôsobí oveľa hlbšie než len ako anarchisticko-nihilistická vzbura proti nášmu štýlu života.

Noc v muzeu 2 (2009)

O triedu horší než jednotka. Na Owena Wilsona si je ľahko zvyknúť, rovnako ľahko sa však jeho vystupovania aj prejete. Ben Stiller vyzerá, že už má tento úlohy akurát tak dosť a čaká na koniec filmu. Je fér si na druhú stranu priznať, že ktovieaký námet to nebol ani v prípade jednotky, lenže z toho sa aspoň vykľula slušná komédia. Tentoraz ide o všetko videné v novom kontexte. Amy Adams ok, zvyšok nových postáv na pováženú. Skrátka druhá Noc v múzeu už mlela z posledného a z chabúho námetu tak vznikol chabý scenár a na základe toho bol nakrútený chabý film.

Dobyvatelé ztracené pravdy (2007) (seriál)

Hej, je pravda, že občas seriál pôsobí lacine. Ale inokedy sa tvorcom darí vybudovať u diváka slušnú zvedavosť. Je vidno, že tí ľudia z obrazovky sa tím skutočne zaoberajú, majú profícke vybavenie a človek sa aspoň občas niečo dozvie. Zatiaľ celkom dobrý dojem.

Autosalon (2005) (pořad)

Niežeby to bol ktovieaký TopGear, ale na miestne pomery to stačí. Zaujímavé prevedenie, najnovšie káry pre toho koho to zaujíma, občas nejaký ten riport z auto-moto-akcie. Celkový dojem zráža natvrdlá hudba. Inak na sobotné dopoludnie ako stvorené...