Jako letní sníh (2021)

Alois a David Švehlíkovi jako Jan Amos Komenský, kterého kreslí Rembrandt ( dodneška není úplně jisté, zda kreslil jeho ) a učitel národů mu vypráví chronologicky o svém životě , což jsou tím mladším hrané scény. Není to dokument, ale veškeré dialogy jsou vlastně přednáškou na téma život a dílo Komenského, takže to vlastně plní funkci dokumentu. Podobný útvar byl chudší Poslední útěk Jeronýma Pražského s Vetchým, ale tohle je výpravnější, s pěkným vizuálem, ale čistě filmové fanoušky to asi úplně neosloví a my co máme rádi dokumenty nám by stačil dokument s mluvícími hlavami bez zbytečných teatarálních scén a milostných linek pro milovníky vztahovek, ale na druhou stranu pokud má takový útvar mít místo pod sluncem, tak tento film je asi perfektní.

Rasputin (2011) (TV film)

Chtěl jsem vidět Rasputina jako děsivého manipulátora s fantastickou schopností sugesce, který ovlivňoval chod carského Ruska v dechberoucím příběhu negramotného mužika, který se odkudsi ze Sibiře dostal až k carské rodině jako zázračný léčitel a rádce .... a dostal se mi tlustej Gérard v tak suchopádném příběhu, kde z Rasputina dělají chudáčka, který to myslel dobře.

Božena - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

První díl o životě naší největší spisovatelky má určitě pár pozitiv: 1) technicky nadprůměrné od hereckých výkonů po výpravu 2) po F.L Věkovi teprve druhé dílo, kde je nepřímo zřetelně ukázaný, že chybělo málo a němčina by do konce 19.století vymazala náš jazyk. A pak to má pár věcí, který z toho zatím nějaký terno nedělají 1) spíš laciná vztahovka než historické dílo ( ikdyž co natočit o spisovatelce, která je nejslavnější, ale známá je dneska jen Babičkou ) 2) normálně na to nejsem přecitlivělý, ale asi je znát, že scénář a režie byla v rukou žen, což mělo asi za následek předchozí bod a poměr vztahy vs historie a i akcent ve vyprávění. Je to jen první díl prvního seriálu roku 2021 tak budu doufat v zlepšení v dalších dílech a přehlídnu, že jsem se i nudil.

Wonder Woman 1984 (2020)

" Máte jedno přání" hláška z Kolečkova seriálu Trpaslík, který plní lidem jejich přání, protože ví, že lidi jsou sobečtí a splněním všech jejich přání se zničí. Přesně tahle hláška mne napadla při sledování tohoto velkorozpočtového komiksosuperhrdinství. Místo trpaslíka je tady šutr a Wonder woman musí zabránit v plnění přání - tož už zápletka mne tedy nenadchla , dvě a půl hodiny pocitově pět hodin, protože každá scéna a každý dialog je snad o třetinu delší než jsem byl ochoten ustát, iritoval mne i počet hloubavých myšlenek, prvoplánově dojemných momentů a patos ve větším než malém množství. Filmové komiksy to mají u mne těžké, protože nejsem jejich fanoušek, ale tady tohle je objektivně filmově špatný a nudný. Dvě hvězdy za Gal Gadotovou a krásný osmdesátkový vizuál, který stál kupu peněz a hezky se na něj koukalo.

Hurvínek a kouzelné muzeum (2017)

Já považuji loutkového večerníčka s Hurvínkem za pětihvězdičkovou záležitost, takže pokud budu srovnávat s tímto digitálním animákem, tak se dostanu na slabé dvě. Není to moc zábavné, scénář podprůměrný a dabing s hudbou ( která je nepochopitelně sotva slyšet ) jsou vyloženě tragické. Ani se nedivím, že jsem vznik tohoto díla nepostřehl.

Turecky snadno a rychle (2012)

Čtveřice krásných mladých lidí na pustém ostrově po nehodě letadla, krásná exotika, sluníčko, moře, přitahující se protiklady, sex na pláži, dobrá elektronická hudba a trocha hnusnýho rapu - komedie od stejných tvůrců jako Fakjů pane učiteli sice není až tak zábavná jako ta trilogie, ale jako fajn nenáročná komedie se stejným rukopisem to fungovalo. PS: Turecky tam nezazní ani slovo

Nový život: Šťastné a veselé (2020) (TV film)

Vánoční tv film vycházející z komediálního seriálu Nový život, který v rámci kategorie tv papundeklových počinů vyráběných rychle jak z výrobního pásu považuji za nadprůměrně zábavný ( občas ) . Hlavní hrdinové vzpomínají na Vánoce před dvaceti lety, čili se jede devadesátkové retro, což je asi to nejhodnotnější a asi to byl nejdražší díl z celé druhé řady ( ikdyž nijak dramaticky ). Několika vtipům jsem se i upřímně zasmál. PS: Taky mne baví fail v interiéru domu Milo Kráľe , kdy v záběru na schody vedoucí do patra je někdy vidět, že vedou jen do zdi.

Studené nohy (2018)

Povedená německá komedie o zlodějíčkovi, kterého při vloupání omylem považují za ošetřovatele nehybného pána v domě, kde uvízne díky sněhové vánici ještě s jeho dcerou. Styl humoru se snaží jít cestou trilogie Fakjů pane učiteli a ikdyž není tak výživný, tak je to příjemná, svižná sympatická věc za silné tři hvězdy.

22 výstřelů (2010)

Jean Reno jako penzionovaný boss podsvětí Marseille, kterého rozstřílí dvaadvaceti kulkama a on přežije a začne se mstít. Mezi francouzskými temnými kriminálkami dost podprůměr, který ze sebe dělá rambovskou Ameriku.

Časové pásmo bylo změněno