Maťo Palica (1994) (TV film)

Rozprávkový guláš, z každého rožku trošku, ale je to pozerateľné a rozprávka nadväzuje po formálnej stránke na "rozprávkové inscenácie" 80tych rokov.

Causa commedia (1991) (TV film)

Takový předchůdce muzikálového boomu, který ovládl poslední dvě desetiletí česká jeviště. Písničky jsou chvílemi hodně mdlé, vyvažuje to ale scénografie a choreografie. Je to takové to hudební drama na přelomu režimů.

Všude dobře, doma nejlíp (1994)

B. Willis aka veľkonočný zajačik - zato tú jednu hviezdičku. Inak, až na pár humorných scén, infantilná nuda.

Pépé (1982) (divadelní záznam)

Viděl jsem dvě spracování. První bylo v režii B. Polívky (divadlo) a E. Sokolovského (TV), ve kterém mistru sekundoval Loïc Jacot-Guillarmod (to je dílo, ke kterému píši komentár) a druhé, francouzské, režíroval Guy Michaud a chlapce zahrál Damian Weber, které jsem, žel bohu, spatřil také jenom na VHS. Obě však byly geniální a nejsem s to se rozhodnout, které bylo lepší nebo horší. Ta myšlenka kde se klaun hraje s chlapcem (chlapec s klaunem) a kde mluvené slovo nesehráva prakticky roli je okouzlijící a sledovat představení v podání p. Polívky to hraničí s extázi, já se tedy neskutečně bavil a smál a smekám. Jenomže hra není samoúčelná, autor do ní vkomponoval i vážna témata, co tuto hru právem zařazuje do zlatého fondu divadelnictví nejenom někdejšího Československa, ale, troufám si tvrdit, i světového.

Zypa Cupak (1976) (TV film)

Absolútne nenáročná situačná stredometrážna komédia z vidieckeho prostredia (územie súčasného Srbska) niekedy z dôb Gavrila Principa, ktorá nikoho neurazí, ale ani neohúri. Učebnicový príklad priemeru, ale roztomilého => Dočolomanský dobiedza do Krížikovej a tá sa okúňa.

Legenda o rytieroch zo Sitna - Viva zbor! (2013) (divadelní záznam)

Ako projekt si toto hudobno-dramatické pásmo zaslúži jednoznačne pochvalu (preto ****) napriek tomu, že prevedenie nebolo až tak profesionálne ako by som čakal, ale dá sa to ospravedlniť tým, že kompletný zbor spoločne skúšal len niekoľkokrát pred premiérou, čo je žalostne málo. Omnoho lepšie dopadlo recitovanie textov profesionálnymi hercami aj keď chvíľami na mňa pôsobili akoby prehrávali, akoby do prednesu dávali viac pátosu a sentimentu ako je zdravé, avšak to je len môj subjektívny názor. A nakoniec mám zato, že scénografia mohla byť nápaditejšia, tú barbarskú jednoduchosť čoby obraz geniality tolerujem azda len u divadla Járy Cimrmana. :o) Najviac sa mi páčila monumentálna záverečná pieseň.

Máša a medvěd (2009) (seriál)

Asi jeden z najlepších krátkych animovaných seriálov (aka večerníčkov) z posledného obdobia (som zvlášť potešený, že toto dielo pochádza od ruských tvorcov). Čo ma ale trochu štvalo bola až prílišná otravnosť, vlezlosť hlavnej hrdinky, na mieste medveďa by som ju už v prvom diely zlikvidoval, ale keď on bol taký flegmoš a dobrák. :o) Ovšem happyend na konci každého dielu to vyriešil. Rozhodne to pre malé deti doporučujem, stojí to zato.

U nás na farmě (2004)

Nuž, animovaný western parodujúci stereotyp divokého západu, v ktorom hrajú hlavnú úlohu tri kravy a jeden kôň, pomáha im zajac s drevenou nohou a okolo nich sa motajú dva nadržané býky sa naozaj cení. :o) Pobavil som sa napriek tomu, že po technickej/formálnej stránke to fakt nie je nič moc. Vhodné skôr pre mladšie deti, ktoré ešte vnímajú film buď ako dobrý alebo ako taký, ktorý ich nebavil a nežaťažujú sa dospeláckymi múdrosťami.

Vzbúrené mesto (1984) (TV film)

Ono těch dívčích válek bylo v historii asi povícero a nutno dodat, že ženštiny rozhodně netrpěli strachem, zbabělosti nebo nedostatkem odhodlání. Spišákova inscenace, jako většina inscenací, sice trpí po stránce výpravy, ale výkony herců byly dobré, uvěřitelné. Dějové tempo bylo tak akorát na jedno sobotní popoledne. Měl jsem problém s M. Dočolomanským v roli záporáka Pálffyho, kapánek nezvyk, zato I. Rapaičová, coby samozvaná vůdkyně, exelovala.

Ledové království (2013)

První polovina nudná a je v ní hodně agresívních muzikálových písniček bez originality, které mně doslova iritovali, pro děti tedy nic moc. V druhé polovině je více akce i humoru, který se ale mohl použít víc, potenciál sněhuláka, trollů a nebo soba nebyl řádně nevyužit. Příběh je triviální (pro malé diváky je to plus), ale vizuál se povedl. Animáky jako také mám rád, ale tohle je pro mně zklamání.