Hitler kaput! (2008)

Po čase som sa k tomuto filmu vrátil a musím znížiť svoje hodnotenie (zo ***** na ***). Pred pár rokmi som bol fascinovaný tým, že Rusi natočili komédiu z obdobia WWII (na území komunisického bloku platilo nepísané pravidlo, že takéto komédie nie sú v súlade so záujmami robotníckej triedy) a, úprimne povedané, na mnohých miestach som sa aj schuti zasmial, ALE po čase som vytriezvel a v porovnaní s inými komédiami z uvedeného obdobia (zvlášť francúzska tvorba) je to len slabý odvar. Samozrejme nemôžem zrovnávať po formálnej stránke toto dielo s legendami typu Siedma rota či Veľký flám, avšak v rámci žánru sú to dva rozdielne prístupy s rôznou úrovňou kvality. Na majstrovstvá v hailovaní sa však zabudnúť nedá. :o)

Jak se stěhuje kostel (1988)

Poručíme dešti, větru... ale svou dokumentární hodnotu to jistě má a se zájmem jsem to skouknul.

Tomato Kechappu Kōtei (1971)

Kinematografická theorie sa již více než sloletí snaží zodpovědět otázku jak co nejvěrněji přenést ze stříbrného plátna do auditoria emoce, které se tvůrci snažili stvárnit, které zamýšleli. Odpověď je zřejmě v nedohlednu a jenom empírie získaná sledováním filmových děl snad jednou přinese kýženou odpověď. A právě Emperor Tomato Ketchup je jeden z těch snimků, který do skládané mozaiky výše uvedeného hledání může položit další kámen. Předkládá morální oxymorony, které nelze jenom tak hodit za hlavu a já sám nedokážu objektívně popsat své pocity, které jsem měl po shlédnutí tohto filmu, pochopit jeho poselství je těžké k čemu přispívá i formální stránka díla, která je nonkomfortní (a to jsem použil eufemismus). Upozorňuji na to, že film je, jak píše uživatel Flipper, těžké sousto.

Billy Elliot Boy, The (2001) (TV film)

Jelikož je to dokument čekal jsem něco bohatšího na informace, chvílema zbytečně natažené, ale jako taký 'light backstage view' to ujde.

Billy Elliot (2000)

Nepoznám dobre reálie z daného obdobia a lokality, ale film na mňa zapôsobil vierohodne a veľmi pozitívne. Doporučujem aj muzikál Eltona Johna Billy Elliot, ktorý spracováva to samé téma s tými istými postavami.

Billy Elliot Muzikál (2014) (divadelní záznam)

To DVD jsem si v podstatě pustil jen a pouze kvůli tomu, že jsem po ruce neměl nic kloudnějšího a od začátku do konce jsem na to koukal s otevřenou pusou a mám sto chutí vzkázat těm našim muzikálovým ,tvůrcům‘, aby se podívali na to, jak se má jevištní muzikál dělat. Jistě, i v ČR/SR se najdou dobré kousky, ale tohle je jednoduše famózní. Hudbě vytknu jenom tolik, že jí bylo zatraceně málo, super byla i choreografie ... ono ten muzikál se vůbec neohání nějakou extra-super-mega výpravou, vše je přirozené a uvěřitelné, víc jednodušší než složitější. Větší důraz se klade na dialogy a na stvárnění souvisejících emocí. Rozhodně to chci vidět naživo.

12 podmínek k dědictví (2006)

Filmy tohto druhu nie sú v súčasnosti veľmi točené a ani v TV vysielané a práve preto ma milo prekvapil. Je poučný. Vytkol by som mu len zopár ,zatlačení na pílu‘ (smrť dieťaťa) alebo klišé z itineráru ,amerického sna‘.

Melodie mého srdce (2007)

Presladené, často nelogické, slzy žmýkajúce, mimo realitu, rozprávkoidné a napriek tomu na pol oka pozerateľné, hlavne kvôli výbornej hudbe. Ako rodinný film na nedeľné dopoludnie to je OK.

Větrná hora (1955)

Odmyslím-li si ideologický podtón, který se celým filmem loudavě táhne, tak mi z toho vzejde docela zdárná kriminálka s dobrým hereckým obsazením a překvapivě kvalitním scénářem. Na 50. léta nadprůměr.

Vesnice roku (2011) (studentský film)

Pro mně je to jako komedie velice slabé, těch humorních situácí je víc než poskrovnu, ale jako kraťas nahlížející do vesnické problematiky a osobních problémů její starosty to ujde. Zvláště když si uvědomím, že se jedná o studentský film. P. Vetchý mě v roli starosty sedl.