Insomnie (2002)

Myslím, že víc z daného tématu prostě vymáčknout nešlo. Nolan vyždímal scénář tohoto aljašského krimi thrilleru až na kost i když je pravda, že velkou část práce mu usnadnila fotogenická krajina a samozřejmě pánové Al Pacino a Robin Williams. Atmosféra snímku byla místy až elektrizující, technické zpracování bezchybné a výsledný efekt uspokojivý. Hezkých 75 - 80%.

Spáči (1996)

Drama, jež velmi precizně sestaveno a natočeno, vypráví příběh party rošťáků, zavřených do drsné polepšovny a pohnutých událostí, které jsou důsledkem obecně selhávající funkce nápravných zařízení. Inu nemohlo to dopadnout jinak, než eklatantním úspěchem. Barry Levinson totiž zaskočil do hollywoodské kantýny v době oblíbených buchtiček se šodó a vybral si mezi zaliskanými hltouny skutečně ty nejlepší z nejlepších. Byl jsem tak překvapen (příjemně) obsazením jednotlivých rolí, že by mi vůbec nepřišlo divné, kdyby se ve filmu objevila Meryl Streep jako hajzlbába a Jack Nicholson coby hluchoněmý metař. Jediná věc, kterou bych snímku Sleepers vytkl, je nedostatečná práce s hudbou. Myslím, že by si tento příběh hudebně zasloužil krapítek citlivější přístup.

Jackie Brown (1997)

Nemůžu si pomoct, ale mám prostě tyhle loupežné konspirační zamotanice rád. Dobře se na to kouká a snímky tohoto typu bývají plné zvratů které člověk čeká, a tak si doma u bedny s tupým výrazem v bezduché tváři připadá zase o něco inteligentnějsí. Pakliže se mi líbili Dannyho parťáci, nemůžu než pochválit také Tarantinovu Jackie i přesto, že to není žádný klenot zlatého fondu světové kinematografie.

Lepší už to nebude (1997)

Roztomilá komedie s nedostižným Jackem v hlavní roli, který hraje to, co mu jde nejlépe. Mrzutého, vyšinutého dědka, zdánlivě neschopného akceptovat jakéhokoliv člena lidské či zvířecí rasy. Navíc je postava Melvina obtěžkána tak požehnanou škálou psychóz a obsedantních poruch, že by o něm Freud mohl napsat román. Obrovské Nicholsonovo charisma a cit pro herectví, však umožní divákovi spatřit v tom starém, nerudném vypelichanci, hřejivé náznaky empatie a láskyplného lidství. Většinu nedostatků filmu s přehledem stírá herecký koncert Jacka a Helen, a proto se na As Good As It Gets tak moc hezky dívá.

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Nevím, proč se scénáristé filmu Knockin' on Heaven's door při psaní tak příšerně zhulili a místo křehkého náhledu na poslední cestu dvou umírajících mužů, vypotili za stálého hihňání na kinematografický svět obludnou slátaninu ve stylu "pojďme se podívat před smrtí na moře a během cesty patří svět nám". Komerční, komediálně absurdní drama, neuvěřitelně přitažené za vlasy, pro mě bylo velkým zklamáním, protože za necelou hodinu a půl filmu jsem neviděl ani jedinou věc, kterou bych už neviděl v jiných snímcích minimálně desetkrát. Připadá mi, jako by němci tak dlouho čuměli na hollywoodský mainstream, až dospěli k názoru, že to taky zvládnou. Vždycky je mi líto, když někdo tak neomaleně a nenápaditě naloží se zajímavým příběhem. Nicméně, nebylo to úplně blbé, takže tento počin hodnotím na 65%.

Hráči se smrtí (1990)

Parta nadějných a převelice nadaných mediků v čele s dvojicí spratků Nelsonem a Davidem neví co by roupama a tak se baví umíráním. Škoda že klinická smrt zhmotňuje dávné zlé skutky. Zajímavý námět, ale scénáristicky naprosto zpackaný. Snímek není ani hororem ani dramatem, ačkoliv má velký potenciál na oboje. K dobrému hororu chybí více napětí a temna, naproti tomu k dobrému dramatu by film potřeboval lépe a citlivěji rozpracované ony kostlivce ve skříni. I přes hezké technické zpracování je Flatliners zbytečně komerčním počinem jinak výborného Joela Schumachera.

Povídky z New Yorku (1989)

Moc hezké. Tři historky bez vzájemné návaznosti s nádechem nezávislého filmu. Každý z velikánů filmové režie nechal ve svém příběhu hluboké otisky a tak je New York Stories vlastně přehlídkou práce a přístupu těchto tří skvělých chlapíků na režisérské stoličce. Zcela subjektivně hodnotím nejlépe příběh Lekce od Martina Scorsese, ale Francisovo i Woodyho pojetí se mi taky líbilo.

Nelítostný souboj (1995)

Naprosto rozpolcen vstávám z důlku v gauči a přemýšlím, jak by to vypadalo, kdyby si chmaták Neil a polda Vincent vyměnili role. Vincent by se dal na dráhu zločince a Neil přihlásil k policii. Oba by nepochybně excelovali i na opačné straně barikády a já bych zase nevěděl, jestli fandím dobru nebo zlu. Dva těžce charismatičtí velikáni světového filmu kříží své kordy ve výborném snímku Michaela Manna a tento houževnatý souboj je pastvou pro oči celého kinematografického světa.

Čas probuzení (1990)

Hořkosladký snímek o vzplanutí jiskřičky naděje pro skupinku "katatoniků". Krom hezkého zpracování je film především bravurním "rainmanovským" koncertem Roberta De Nira i když můj oblíbený chlupáč Robin Williams předvedl taky velmi důstojný výkon. Rozhodně hezky strávené dvě hodiny.

Zázraky se nedějí (2008)

Henry si sice na polykání depresí ze svého syndromu vybral klidnou a příjemnou čtvrť, ale v žádném případě nemohl předpokládat, že se nastěhuje do baráku, na jehož omítce zedníci omylem nechali podobiznu Ježíše a že je tato čtvrť plná šáhlých náboženských fanatiků. Film vykresluje rozpor mezi racionálním Henrym Poole a jeho křesťanským okolím. Luke Wilson je neskutečně fotogenický, kamera ho miluje a charisma z něj stříká po kilech. Díky jeho výkonu je snímek moc hezky dívatelný, k čemuž taky přispívá skvělá kamera a velmi trefně vsazená hudba. Jen příliš nerozumím spojení slova komedie s tímto filmem.