Podfu(c)k (2000)

Hudbou nakopnutá, s chuťou zahraná a hlavne štylisticky a režijne jedinečne vypracovaná séria udalostí, ktoré svojimi dejovými líniami a súvislosťou skutočne ani nedáva moc zmysel, lenže Ritchie je jednoducho boh a dokáže spraviť aj zo zdanlivo nekomplikovaného príbehu skvelé divadielko, na ktoré sa bohovsky pozerá. Plnokrvných 5*.

Coco (2017)

Za 90 minút odprezentovať na rozprávku celkom komplexný a vrstevnatý príbeh, tak to si naozaj zaslúži pochvalu. Tempo je tu naozaj skvelé, cestovanie naprieč záhrobným svetom spolu s rozvíjaním príbehu a postáv bol fakt skvelý nápad. Nemá to podľa mňa ani slabé miesto, a animácia je iba jedným z prvkov, ktoré tu dominujú. Sústredí sa to na veľmi silné myšlienky, ktoré miestami zaváňajú klišé, ale vôbec to tak nie je. Všetci píšu jak ich dojal moc koniec, ja som to ešte zvládol s menšou triaškou po celom tele :D.

Nit z přízraků (2017)

Dokonalá vzťahová pitva, kde aj najmenší zvuk môže u každého znamenať predzvesť apokalypsy. Neuveriteľne zrežírovaný, napísaný a nasmínaný príbeh pod taktovkou jedného z najprecíznejších režisérov v súčasnosti ( pričom sa mi samému ťažko určuje, ktorá jeho pozícia pri tomto filme bola najsilnejšia). Miestami som mal pocit, že už to až moc prechádza do povrchnosti a Danielova postava je iba obyčajný čurák, ktorý sa absolútne už vymanil zo zovretia ľudí a už iba vykonáva svoju prácu a prostredníctvom nej sa aj tak ku ostatným správa. To by síce nebolo vôbec zlé, lenže to by potom tento film nemohol byť 5* plnohodnotným zážitkom. V druhej polovici dokázal PAUL v tom malom priestore, ktorý si určil pre svoj film ešte viac pritlačiť na pílu a tým si vytvoril taký interériový chaos v ktorom sa všetky predošlé udalosti krásne zúročili a vyvrcholilo to v celkom 1. prekvapivý záver 2. na mňa moc jemný a menej drsný. Má to skvelé scény ( Danielove pohŕdanie nad ušitými šatami pre tlstú majiteľku domu , stretnutie v kaviarňi), má to svoj typický humor a hlavne si to koleduje o zopár Oscarov, dúfam že za hlavnú rolu a HUDBU určite. Už dlhú dobu sa mi nezdalo, aby mi rezonovala v hlave klavírna zvučka asi ešte 30 minút po odchode z kina.

Moje levá noha (1989)

Veľmi prekvapivo nedepresívne a nepreafektovane poňatý film, ktorý je asi v tejto svojej oblasti ( ľudia s chorobami) raritou. Oceňujem, že je to skôr zamerané na ukážku maximálneho ľudského vynaloženia a snahe sa včleniť do bežných ľudských vzťahov a fungovať či už ako rodinný člen alebo aj spoločensky fungujúci jedinec. A samozrejme 5-tu* si to zásluži hlavne vďaka Danielovi. Ani sa nečudujem, že dneska sa takýmto spôsobom netočia filmy. Sme moc zdigitalizovaný a zrobotizovaný....

Hrdinové ohně (2017)

Pravá filmová pocta hrdinom. Bez zbytočného umelého prikrášľovania, pátosu a zbytočných vznešených rečí. Pravá ukážka toho, aký vplyv má práca do našich vzťahov, aké jazvy na nás zanecháva a ako s ňou musíme každodenne zápasiť. Nehovoriac o tom, že pri takejto práci sa riziká zväčšujú a istoty postupom času miznú. Skvele vystavaný príbeh, ktorému nemožno nič vyčítať. Dojemné a fascinujúce zároveň.

Rváčův deník (1995)

Veľmi smutné, alebo inými slovami ako ešte DiCaprio si nevedel vyberať správne filmy, v ktorých by hral. Celý film sa zameriava na jeho postavu, jeho názory a je to aj dobre lebo už vtedy to bol pán herec a všetko tu zachraňuje on. Všetko okolo toho je iba obyčajná stokrát spracovaná látka, ktorá hlavne kvôli kamerovej obyčajnosti a režijnej utlmenosti nemá čo ponúknuť. Takže díky moc Leo, že síce z tvojej strany je to mrhanie talentom, ale pre divákov je to aspoňže stráviteľných 100 minút.

Hříšné noci (1997)

Bohovská zábava. P.T.A.- režisér mojho gusta. Nielenže vtipné a zábavné, ale zároveň sa v rúšku režisérskej zameranosti odkrýva aj tá druhá strana showbiznisu. Skvelí herci, aj napriek tomu masívnemu počtu hviezd ani jediná sa nenechá zvážať a podáva svoj osobitný výkon. Ten rýchly strih, striedanie vážnych a vtipných scén neustále naháňanie sa kamerou v pätách postavy - niekedy som si myslel, že to všetko iba formou chce ešte viac skomedizovať. Ale nie.... Bezchybný film a hlavne zaujímavý pohľad na tému. Bohu vďaka!

Inherent Vice (2014)

Tak ako každý normálny divák si po dopozeraní tohto filmu musí povedať: Čo som to preboha videl?? Ale nie teraz vážne.... P.T.A ako režisér jednoducho každým svojím filmom iba dokazuje, že sa vyzná v tom, o čom natáča a v niektorých prípadoch aj zažil niektoré momenty, ktoré vo svojich filmoch vykresluje. A zažil ich možno až tak intenzívne, že sa nebojí divákovi odprezentovať celkovú atmosféru doby a pocity hlavných postáv formou takou, akou sa mohla podobať celková náladovosť doby v tých časoch. Kde človeku vôbec nevadilo byť aj celý týždeň absolútne mimo, kde zodpovednosť neznamenala absolútne nič a kde si každý mohol robiť čo sa mu chcelo. Je to kritická výpoveď zvláštnych časov v Amerike, v ktorej mi trochu to zbytočne tiahnuce sa vyšetrovanie neslúži ako skvelá pomôcka na perfektný film. Ináč by to bolo za 5*.

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Netfilx už vydáva pomaly hocičo, a v každej veci vidí pomaly slušný námet na spracovanie. Tak to potom aj dopadne. Je mi to v podstate aj jedno, lebo tento seriál zaberal iba 2 a pol hodiny, keby to trvalo dlhšie tak by som bol omnoho viac nasratý. Obyčajná teen story o dvoch ľudoch, idúcich voči všetkému, lebo s ničím nesúhlasia. Malo to slušný rozjazd, postupom času sa to iba naťahovalo a napätie a zápletku to formovalo iba vďaka 3. epizóde. Dvojica hercov fajn, len by im viac sadli postavy, ktoré sa aj trochu častejšie medzi sebou rozprávajú.

Lady Bird (2017)

Smutný príbeh jednej poľutovania hodnej americkej študentky. No, ale zároveň veľmi citlivo zahraný, zbytočne neprehnaný a myšlienkovito pekne usporiadaný. Nie je to nič nové, všetky veci sú nám známe aj z nášho bežného života. A v podstate o to aj ide. Koľko z tých vecí ste zažili, s koľkými sa viete stotožniť alebo aspoň ste sa ich snažili niekedy vyriešiť alebo ste nad nimi rozmýšľali... Snímok, ktorý pri spomienke naň dokáže vyčarovať úsmev na tvári ale aj smútok. Každopádne jedná sa o veľmi úspešný počin.