Ready Player One: Hra začíná (2018)

Najpestrejší, najfarebnejší, najtrikovejší a najzábavnejší film široko-daľeko za dobrých pár rokov. Spielbergovi hádam dokážeme odpustiť jeho až navonok vytŕčajúce klasicky používané postupy. Ide o ten inovatívny zážitok a prehliadku svetom, ktorým vás nikdo nemôže lepšie previesť než tento vizionársky majster. Ani na sekundu som pri tomto filme necítil, že by mi v ňom niečo chýbalo. Niečo tak krásne a plné radosti a zároveň plné silných momentov a myšlienok. Nádhera.

Loganovi parťáci (2017)

Samozrejme, má to svoje chybičky. Rodinná situácia okolo Channinga je úplne jalová, film sa niekedy až moc snaží tváriť cool a premyslene, pričom je to jedna z daľších organizačných štruktúr komplikovanej lúpeže, pri ktorej je nevyhnutné mať plán a ľudí, ktorí sa toho podujmú. Posledných 30 minút, keď sa začína vyšetrovanie, tak aj napriek tomu vieme, že to nezostane pri tom, že tie peniaze zostanú v nejakom aute pri benzínke. A konečné odhalenie poslednej postavy v bare staromódne. Ale napriek tomu je to prvotriedna zábava. Nikdo nedokáže skĺbiť toľko známych tvári a dať im tak skvelé postavy, ako Soderbergh. Vďaka tomu to aj pôsobí, že film má hlavu aj pätu a nie je iba zločinoch a ich následkoch.

Patrola (2012)

Sympatická dvojica s veľmi sympatickým a silným príbehom. Už dlho som si takto neprial, aby na konci tí vymleto-holohlavo-ukričaný Mexikánci dostali na držku. To neustále skákanie medzi scénkami tomu iba dodáva lepší drajv.

The Florida Project (2017)

7/10. Krásne nasnímaná, oduševnene zahratá a hlavne celkom silne realisticky spracovaná životná freska večne na seba kričiacich Američanov. Jediný aspekt, ktorý ťahá celý film dopredu a vďaka ktorému tu aj značne všetko funguje, je ponímanie celého diania očami detí. Na nič sa film nehrá, je to o ľuďoch ponorených vo svojich problémoch a režisér nám iba dokazuje, že o nič inšie sa tu ani nesnažil.

Strach a touha (1953)

Obsahovo zaujímavé a skvelo vykreslujúce postavy, ale remeselne absolútne nedotiahnuté a s neskutočne veľkými medzerami. Veľmi zlý strih a ešte horšia kamera to zrážajú na slabý nadpriemer. Ale aj tak tam není miesta, kde by ste sa nudili. Kubrick vedel...

Vrahův polibek (1955)

Život je plný nespútaných náhod. Náhod, ktoré sa konajú veľmi rýchlo a ktoré môžu obrátiť ako tak usporiadaný život hore nohami. Nebezpečenstvá náhodných vzťahov.... Kubrick už vtedy veľmi dobre vedel čo robí. Len by musel mať ešte viac zauzlenejší príbeh a silnejšie postavy. Ale to predsa nie dôvod, aby sme tento film označovali ako iba jeho slabé začiatky alebo filmársku neskúsenosť.

Poslední samuraj (2003)

Najdokonalejšia a najčistejšia harmónia, ktorú nestačí nič, len a len precítiť.

Co děláme v temnotách (2014)

Každodenné trampoty a rôznorodé problémy, ktoré so sebou prináša život upíra. Skvelé originálne spracovanie, s kopou zábavných vtipov, ktoré so svojou stopážou ale prináša aj celkom komplexné vykreslenie charakterov.

Anihilace (2018)

Sám som celkom slušne prekvapený ale nakoniec sa mi to aj celkom pozdávalo. Na Ex Machinu to ale zďaleka nemá, tam mal Garland omnoho lepšie vystavaný príbeh a vzťahy medzi postavami a zároveň nemusel hodinu a pol cestovať prefarbenou džungľou na to, aby sa snažil na tom vysloviť nejakú myšlienku. Ale zároveň mi to ani až tak moc nevadilo. Ten vizuál je síce zdanlivo lacný, ale všetky chybičky v efektoch dokonale vynahradí Natálka svojím výzorom. Pri scéne s mutovaným medveďom mi stúpol na tep na 200. Dialógy sa v podstate korektne vyjadrujú k svojej téme, ktorú to rozoberá, ale zároveň sa to vôbec nedá preniesť na postavy a vyžmýkať z toho kvalitné emócie. Stále to má na sebe bohužiaľ ten červený nadpis spoločnosti, takže čo by sme viac chceli. 7/10.

Truman Show (1998)

Nemali ste pri sledovaní tohto filmu malý okamih, mohla to byť sekunda, keď ste sa pristihli pri tom, že zúfalo držíte palce "hlavnej postave" ako tí ostatní diváci, pri čom viete, že ona sama neverí tejto naservírovanej realite? Neskutočne geniálne filmové dielo, ktoré v podstate nepôsobí ani komplikovane a zároveň ho možno obdivovať v každej jeho scéne. Neuveriteľne originálne spracovaný myšlienkový odkaz, ktorý na konci dokáže aj dojať ( svojím spôsobom) a zároveň úplne fascinovať diváka. Kamera a herci na vysokej úrovni.