• Válečný

Letecký most (1950)

Film je zpracováním poměrně nudný, ale obsahuje velmi zajímavé informace o situaci v poválečném Berlíně. Ve filmu se mi hlavně líbila definice post-válečného špionsimu v Berlíně a uvažování Rusů. Herecké výkony byly celkem průměrné a děj celkem roztažený, ale koukat se na to dalo.

Stalingradská bitva II (1949)

2 díl epického propagandistického filmu o bojích ve zničeném Stalingradě. Všechno co vypustí Stalin z huby, tak jsou totální propagandistický kecy. Ale jinak se na film dívat dalo a celkem se mi to i líbilo. Speciální efekty byly na tu dobu vynikající.

Stalingradská bitva I (1948)

Ano, samozřejmě že se jedná o totální komunistickou propagandu, ale celkem mi to celé připadalo dost epické a efektivní. Ve své době musel film sklidit opravdový úspěch. Hudební motiv se mi rovněž velmi líbil a navíc pár velmi silných, ačkoliv dost nadnesených momentů jako je např. dobití Pavlovova domu, bombardování a boje v troskách Stalingradu, atd.... Na mě film celkem zapůsobil i přes neskutečně silnou propagandistickou bariéru, ale není se moc čemu divit, když nebylo ani 5 let po válce.

Přímo nad hlavou (1949)

Průměrný psychologicko-válečný film s dobrým hereckým výkonem Gregoryho Pecka. Film má dost nudných okamžiků. Mnohem lepší alternativou je např. film The Dawn Patrol s Errolem Flynnem.

Bojiště (1949)

Film mě dostal hlavně svou atmosférou zamrzlých lesů v Ardenském lese a velmi dobrému zobrazení charakterů hlavních postav a jejich postupnému vývoji během ardénské bitvy. Jinak se jedná o klasický americký válečný film, avšak velmi kvalitní.

V písku ostrova Iwo Jima (1949)

Velmi pěkný, klasický, válečný film o seržantu Strykerovy (John Wayne) a jeho jednotce. Hodně povedené akční sekvence z bitvy o Iwo Jimu a bitvy na Tarawě, střídají celkem zajímavé ( a hlavně dobře vybrané) dechberoucí dokumentární záběry. Romantická linka filmu mi nepřipadala tak násilná jako u podobných válečňáků a John Wayne předvedl hodně kvalitní herecký výkon. Na film se určitě vyplatí podívat převážně kvůli bojovým scénám a Johnu Waynovy.

Němá barikáda (1949)

Celkem pěkná pocta, ačkoliv mírně přitažená za vlasy ( s příchutí propagandy), těm co bojovali a umírali na barikádách za Československo. Celkem se mi tato adaptace od Jana Drdry líbila. Velmi mě zaujalo propojení Drdových povídek, jako menších epizod. Herecké výkony byly kvalitní hlavně Jaroslav Marvan v roli četníka je nezapomenutelný. Jediné co mi vyloženě vadilo, byla chvílemi roztřesenost kamery. Přestřelky a akce byly na tu dobu velmi dobře udělané. Za mě příjemné 4*.

Hvězda (1953)

Ničím zajímavý válečný film o členech speciální průzkumné jednotky, zároveň ale ničím neurazí. Celkem mě potěšilo že se film vyhnul jakékoliv propagandě a nesnaží se bůh ví jak vyzdvyhovat komunismus, nebo tatíčka Stalina. Zpracování z roku 2002 mi přišlo však více zajímavější.

Pád Berlína II. (1949)

O něco lepší než první polovina tohoto propagandistického paskvilu. Má to pár nápadů, které nejsou až zas tak zlé, ale i tak je to totální brainwashing shit.