• Válečný

Pád Berlína I. (1949) odpad!

Tak takovýhle komunistický blábol jsem ještě neviděl. Propagandu ve filmu neřeším, neboť většina válečných filmů nějakou tu propagandu obsahuje , ale tohle je totální extrém. Totální výplach mozku. Překroucené, karikaturistické, hloupé a debilní. Wericha mi bylo celkem dost líto, roli v takové srač*e si vůbec nezasloužil.

Poznamenaní (1948)

Velmi hezký a dojemný poválečný film o dětech vracejících se z koncentračních táborů. Film výborně popsal strach a pocity těchto dětí. Ano, je to sice citová vydíračka, ale na mě to překvapivě zapůsobilo.

Vlčie diery (1948)

Tzv. Partyzánský film točili zejména 2 státy: 1) Jugoslávie (Bombaši, Sutjeska, Bitka na Neretvi, .....) 2) Sovětský svaz (Восхождение, Иди и смотри, ....), pak něco natočilo i Polsko , Itálie a Slovensko. A právě vrcholným dílem slovenského partyzánského filmu je právě toto dílo. Jedná se o nádherný patriotistický film, bez jakékoliv pro-sovětské propagandy. Herecké výkony byly velmi kvalitní, lokalita a bitevní scény rovněž. Není nic co bych filmu vytknul, neboť si myslím že v daném žánru se jedná o skutečnou bombu, která ve své době musela být velmi významná. Za mě jednoznäčně za 5*

Kampen om tungtvannet (1948)

Velmi přesné, hrané, ale téměř až dokumentární válečné drama o tom, jak jedna norská speciálně vycvičená jednotka zabránila tomu, aby Třetí říše sestrojila atomouvu bombu. Na herecké výkony se zde moc nehraje, ale fakta a informace jsou v tomto filmu divákovy házeny lopatou. Škoda že neumím Norsky, nebo Francouzsky, díky tomu mi většína informací utekla.

Bílá tma (1948)

Velmi pěkný dobrodružno-válečný film o slovenských partyzánech. Hodně se mi líbilo že každá postava zde dostala nějaký prostor a mohla se rozvíjet až do konce. Bitvy moc hezky udělané a akce zde skutečně nechybí. Film se akorát nevyhne pár nesmyslným chybám, ale pro mě celkem velmi milé překvapení. Spolu s Vlčími dírami se jedná o naprostou špičku partyzánského a slovenského válečného filmu.

Příběh opravdového člověka (1948)

Příběh o Meresjevovi je celkem zajímavý a hlavně motivující, ale tento film je tak neskutečně napěchovaný komunistickou propagandou, až to kazí dojem. Bitevní scény jsou velmi mizerné, ale to bych vzhledem k podmínkám ve kterých se film točil, chápal. Nejvíce mi však pokazily dojem kecy o tom kdo všechno je a není opravdový člověk. (Podle filmu je samozřejmě člověk sovětský ten nejvíc opravdový a nejlepší - a to mi sakra nesedí)

Ves v pohraničí (1948)

Ačkoliv se na tento film dívat dalo, nebyl pro mě ničím přínosným. Celkově nudný film s průměrnými hereckými výkony a uspávající zápletkou. Jsou mnohem lepší filmy o pohraničí, zkuste třeba Habermannův mlýn s Rodenem.

Návrat domů (1948)

Moc pěkný a velice smutný film o vojácích kteří se vrací domů, ale již není moc kam a ke komu. Asi nejvíce emotivní scéna je ta kde se Kliment pokouší říci matce svého kamaráda že padl ve válce, nebo ta kde se dozvída o tragickém osudu své rodiny.

Německo v roce nula (1948)

Moje třetí setkání s Robertem Rossellinim tentokrát v opravdových troskách Berlína. Celkem pěkná psychologická sonda do života německé rodiny co přežila 2.sv. válku. Nejvíce silná scéna je asi emotivní konec, ale k postavám sem si nedokázal vytvořit silné pouto, neboť mi to stopáž neumožnila. Celkem si ale myslím že si film své příznivce najde.

Čtyři příšerní jezdci z Apokalypsy (1921)

Velmi pěkný historický velkofilm. S tématem hrůzy, utrpení, strádání a strachu během 1.sv. války. Jediné co mu trochu ubírá na kráse je jeho stopáž být to tak o 35 minut kratší určitě by se mi film líbil mnohem víc. Takhle dám velmi silné 3* s tím že se na film ještě někdy určitě podívám.