• Válečný

Ztracenci (1956)

Velmi silná myšlenka, krásná příroda, geniální kamera, zajímavé dialogy ( plné archaismů), skvělé herecké výkony (z nichž především excelují Gustáv Valach a Vladimír Hlavatý), úžasná hudba ( skvělý výběr skladeb vážné hudby) a inteligentní, komorní (narozdíl od načančaných vávrových děl z té doby), historický a poutavý film, kterému prostě musíte dát šanci.

Neporažení (1956)

Slabý válečný film s mizerným komparsem (vždy vidíte maximálně 6 německých vojáků postupujících vpřed na české bunkry) Odporná propaganda, kde normálně uvažující postavy jsou zobrazeny jako zbabělci a zrádci. + Navíc fakt že se v první polovině filmu nic neděje a v druhé divák sleduje mizerně natočenou bitku, si myslím že 2* jsou tak akorát. Plně souhlasím s komentářem od uživatele farmnf

Proti všem (1956)

Asi nejslabší film z Vávrovi husitské trilogie. Stále však velmi kvalitní historický film, který jako jeho dva předchozí bratři má skvělé kostýmy, dialogy a herecké výkony ( nejvíce mě pobavil zmagořený Jaroslav Vojta). Co filmu musím také přičíst k dobru je zobrazení toho, proč se husitské hnutí rozpadlo a bylo zničeno.

Vojáci ze Stalingradu (1956)

Těžce průměrný sovětský válečný film o obraně Stalingradu. Již v té době existovalo mnohem více lepších snímku z SSSR. Navíc je to dost oslizlé díky všudypřítomné propagandě.

Dobrý voják Švejk (1956)

Snad vůbec nejlepší Československá komedie. Na Světě není známá pouze kniha, ale i tato filmová verze s excelentním hercem R. Hrušínským coby Švejkem.

Jurášek (1956)

Naivní a hloupé. Existuje mnoho lepších dětských snímků o válce z té doby.

Ďáblové v oblacích (1955)

Zajímavě zpracovaný film, co se nezaměřuje na samotnou operaci, ale i na to co ji předcházelo. Film obsahuje velmi zajímavé dialogy a sympatické postavy. Stopáž mi ale přišla moc dlouhá a tak sem se chvílemi nudil, jinak dávám velmi silné 3*.

Neznámý voják (1955)

Nejlepší finský válečný film vůbec (Ano, filmy - Talvisota, Tali-Ihantala 1944,Framom främsta linjen a Rukajärven tie jsem viděl, ale žádný mu nesahá ani po kolena a to že jsou to velmi kvalitní válečné filmy) * Jinak film se odehrává během Pokračovací války (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka). S Talvisotou tvoří skvělé ucelené průvodce po historii Finska během 2. Sv. války.

Der letzte Akt (1955)

Nikdy by mě nenapadlo že Pád třetí říše je vlastně REMAKE. Je sice pravda že v tomto filmu jsou scény, které v Der Untergang chybí (např. zaplavení metra...), ale jinak mi to přišlo dost podobné. Z filmu je hodně cítit rukopis George Wilhelma Pabsta a to především díky podobné atmosféře a stylu vyprávění jako ve stejně starém ilmu Es geschah am 20. Juli, Der Letzte Akt mi ale přišel povedenější.