• Krátkometrážní

American Horror Story - Hotel (2015) (série)

Tenhle seriál je opravdu nevyzpytatelný. Po výborné 1. a 2. sérii přišlo naprosté zklamání v podobě velmi nudné 3. a průměrné 4. sérii. Zprvu se mi zdálo, že to bylo jen díky odklonu od děsivosti do propracovanějšího příběhu a psychologie postav, ale není tomu tak. AHS Hotel kombinuje to skvělé z prvních dvou sezón a zároveň má neskutečný vypracovaný příběh. Každá postava má dostatek prostoru, aby mohla zazářit, a i když jsou tu opět i staří známí, tak poprvé za celý jejich pobyt v AHS má každý jiný charakter role. Nejvíc je to patrné na Evanu Petersovi, který vždy hrál poměrně kladnou postavu, avšak tady je charismatickým šíleným zabijákem, kterého si, i přes svou maniakálnost a chuť v zabíjení kohokoliv, oblíbíte. Největším překvapením je pro mě však Wes Bentley, který se již objevil ve 4. sérii, ale krom své duplicitní tváře nepředvedl nic zapamátováníhodného, tady však předvádí neuvěřitelný (hlavní) výkon a patří mezi ty nejlepší charaktery, které se kdy v AHS objevily. Někteří herci se v Hotelu objeví i ve více rolích, ale není to vůbec na škodu a dosti to ozvláštňuje celkový dojem. Co se týče nováčků v této již "rodinné" partě, tak jen plesám blahem. Nahradit Jessicu Lange extravagantní zpěvačkou (teď i herečkou) Lady Gagou to si žádá nemalou odvahu, nikdo podle mě nečekal, že tento cast může vyjít, nicméně to nemohlo dopadnout lépe. Díky odpojení J.Lange dostává American Horror Story zcela novou a neokoukanou tvář a svůj velký podíl na tom má i naprosto překvapivá Lady Gaga. Její výkon není sice příliš dialogový, spíš hraje tělem a fyziognomií, ale její ohodnocení Zlatým glóbem podle mého mluví za vše (samozřejmě, že přes své malé zkušenosti se nevyrovná ostatním, ale díky své padnoucí roli to není nijak patrné a rozhodně také patří k tomu nejlepšímu, co v této sérii najdeme). Co se týče vizuálu a kamery, tak jsem po prvních dílech nebyl obzvlášť nadšený, po barevné Freak Show dostáváme temnější vizuální pojetí s nádechem rudé, která odkazuje i na všudypřítomnou krev, a kamera krom občasného rybího oka nenabídla nic speciálního, stále tu byl ten technický nadstandart, na který jsme ovšem již byli zvyklí, ale po dalších a dalších dílech jsem nemohl být spokojenější, ta detailní propracovanost zde je a i ta mě dovedla (k téměř) dokonalému zážitku. Samostatným kladem je retro soundtrack, který nabízí nevšední hudební zážitek a perfektně doprovází brutální / děsivé scény. Nečekal jsem již od kreativního dua R.Murphyho a B.Falchuka, tak různorodý a přesto celistvý příběh a oni mě překvapili tou nejlepší sezónou AHS vůbec. 9/10

Captain Awesome (2011)

Povedený animovaný kraťas, který si utahuje ze Supermana a ostatních superhrdinských filmů. Film sice oplývá lecinější animací, ale zážitek to nijak nekazí už jen díky občasnému prolínání do komiksového pojetí. Propracovaný příběh tu vážně nenajdete, ale jako sbírka dobře padnoucích gagů a narážek snímek bez problémů funguje. 7.5/10

Máma (2013) (seriál)

Sitcom ve kterém nefunguje vůbec nic. Otravné hlavní postavy s nezajímavými zápletkami s urputnou snahou o humor, která ve většině případů vůbec nevychází a s přednahraným smíchem, který je otravnější než kdy jindy. Z nějakého tajemného důvodu jsem dal alepsoň tu jednu hvězdu, i když při psaní tohoto výplodu sám přemýšlím, co mě k tomu vedlo. 2/10

Lidé a párky (1948)

Tleskám, něco takového se jen tak nevidí a v dnešní době už vůbec ne. Po skoro 70 letech mít pocit, že snímek i přes svou černobílnost a jasné stáří působí přítomným dokumentárním dojmem a ve kterém i po tolika letech skvěle funguje humor a nevšední realistké pojetí. Je to skvělý odkaz doby dávno minulé, zasazený do "útulného" rychlého občerstvení typického pro naše čecháčkovství. Objevují se zde epizody lidí, které výborně fungují a dokreslují Blumenfeldův záměr o praktické vyobrazení měšťanů této doby. V rozsahu 12 minut tento úkaz snad ani nemohl fungovat lépe. 9/10

Byl jsem mladistvým intelektuálem (1999)

Skvělý český krátký film. Myslím, že jsem se nikdy u českého krátkometrážního snímku tak nezasmál. Film skvěle paroduje horory s upírskou tématikou a satirizuje intelektuály způsobem, u kterého se nejednou zachvěje vaše bránice. Celé obsazení je naprosto skvělé, jak hlavní aktéři tak cameo roličky známých osobností, jako například filmového kritika Františka Fuky, který si svého knihkupce patřičně vychutnal či překvapivě snesitelného Michala Davida. Filmu ubírá hlavně levné zpracování a to ve všech ohledech. Nápad to byl brilantní, ale ta realizace trošku zamrzí. 8/10

Vzmuž se (2015)

Romantická komedie, která se v mnohém odlišuje, ale přesto v ní figurují obvyklé klišé, které výsledný dojem i přes své nevšední pojetí mírně kazí. Celý film si pro sebe krade výborná hlavní hrdinka v podání Lake Bell, která je naprosto skvělá a působí velmi realisticky. Po většinu času jí výborně nahrává Simon Pegg, který sice není tak přesvědčivý, ale i tak svou roli ustál se ctí. Vedlejší postavy jsou už na tom hůře. Buď jsou naprosto zbytečné, nesympatické a nebo mi zkrátka nepřišly příliš věrohodné a různé podzápletky tak vyplynou do ztracena. Film díky své úmírněné stopáži a povedenému písničkovému soundtracku rychle odsýpá. Jako oddychovka na pochmurné odpoledne tento romantický film bez problému obstojí a to hlavně kvůli výrazným havním hrdinům se kterými se snadno sžijete. 7/10

Krvavá hostina (1963)

Ano je to první film svého druhu, gore film od kosti, ale to neznamená, že by se mu měli odpouštět příšerné herecké výkony, slaboučká narace a primitivní triky (na svou dobu). Jediné zlepšení jsou hezké slečny (možná herečky), které sice neumějí hrát, ale aspoň hezky vypadají. Levný brak, který posloužil svému účelu a vryl se do historie, i když víceméně bezdůvodně. 3/10

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Atmosferická deprese roku. Tento kriminální psychothriller se podle trailerů tvářil vcelku klasicky, ale po nervydrásajícím rozjezdu pochopíte, že tohle bude v mnohém jiný film než, který jste čekali. Je to realistické a drsné až na kost. D.Villeneuve opět nezklamal a bez rozpaků triumfuje svá minulá skličující díla jako Prisoners nebo Enemy. Tady zašel ještě mnohem dál a servíruje nám realistický tísnivý svět plný výrazných postav, které vám utkví v paměti. Emily Blunt je skvělá, oproti Na hraně zítřka hraje mnohem osobnější a křehčí postavu, ale skutečnou postavou na kterou jen tak nezpomenete je postava Benecia Del Tora. V podstatě vše, co by se o něm dalo napsat, by bylo spoilerem a tak radši zůstanu jen u toho, že jeho výkon by byl hodný nejedné nominace. Zbytek castingu je také znamenitý, i když krom J.Brolina nemají prostor se příliš předvést a jen doplňují tento zanmenitý svět. I přesto, že film má dvě hodiny a akčními scénami se šetří, tak film uteče neuvěřitelně rychle a to díky kameře R.Deakinse, který atmosferickým nervydrásajícím scénám dodá ještě další rozměr a právě díky němu, se pro vás mnoho scén stane nezapomenutelnými. Po skončení vám nebude dobře, ale pocit, že jste viděli něco mimořádného přetrvá. 9/10

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Retro stylovka se vším všudy. Po nepříliš nadšených amerických ohlasech jsem tomuto snímku moc důvěry nepřikládal, ale stále jsem doufal, že Guy Ritchie nezklame a on to opravdu znovu dokázal. Po nijakém pokračování Sherlocka Holmese se vydal cestou ohlečenější verze Jamese Bonda. Tak to vizuálně opulentní špionážní film tu dlouho nebyl. Celý film mě neustále překvapoval jistou kamerou, se kterou předvádí ohromné výjevy, jako pohledy z výšky na akční scény, na akci samu o sobě nebo rozdělení obrazovky na několik oken. Všechny tyto aspekty zvládá bravurně, stejně tak neskutečně vypulírovaný vizuál nebo netypický odhlehčený humor, který vám sice bránici nerozchvěje, ale k pár pousmáním i tak dojde. Kouká se na to zkrátka skvěle. Scénář sice občas zašustí papírem, ale naštěstí všechno drží při sobě povedený casting. Henry Cavill si svého amerického Bonda vychutnává se vším všudy, překvapuje i Armie Hammer, jehož ruský přízvuk ani nezní směšně a jako vždy dokonalá Alicia Vikander. Svou menší roličkou tu potěší i zestárlý Hugh Grant, který je tu sice dohromady několik minut, ale i tak je hodný zapamatování. Škoda výdělků tohoto filmu jak v USA, tak ve zbytku světa, kde si moc diváků nenašel a několika dílná série s těmito hrdiny, tak zdá se nepřichází v úvahu. Je to škoda, protože takových stylových akčňáků příliš není. 8/10

Guardians of the Galaxy Origins (2015) (seriál)

Nečekaně povedené předfilmy k blížícímu se seriálu. Na poli čtyř minut dokážou pěkně představit oblíbené charaktery (každá postava má svůj původ rozdělený na dva díly). Všechny díly hezky odsýpají, jsou zábavné a velmi akční. Animace je na kreslený seriál velmi povedená a jsem rád, že se snaží držet vizuálu filmové předlohy. Některé hlasy postavám příliš nesedí, hlavně Star-Lord a stále se opakující Groot neznějí ani torchu tak jako ve filmu, ale až seriál ukáže jestli je to zásadní problém. Navnadění skoro ani nemohlo být lepší. 8/10