Dark Waters (2019)

Boj Goliáše s Davidem je zjevný a morálně správný. Ruffalo k tom dodává skvělý výkon a ostatní mu zametají cestu k zapamatovatelnému snímku, včetně Robbinse. Výběr osvětlení a kulis krásně imituje tehdejší dobu, ale odkaz je stále platný.

Palm Springs (2020)

Takřka "nic nevážící" film, který mne zcela dostal svou esencí svobody, úsměvů a lidských vztahů. Bavil jsem se, přál hrdinům lepší život a zároveň záviděl možnosti. Vše bez potřeby se nořit do hlubokých proudů myšlenek a těžkých rozhodnutí. Přestože tam byly. Bravo, tak jsem si dlouho neodpočinul u filmu.

Corpus Christi (2019)

Jak ze sociální pasti najít cestu ven, k tomu dopomáhej Bůh. Kvalita filmu je postavena na hlavním aktérovi a ostatní mu hrají skvělý komparz z lidu. Místy člověka zamrazí nebo naopak situace zahřeje. Jsem překvapen, jak dobře film vyznívá (včetně konce), přestože to není žádná selanka.

Norimberský proces (1961)

V procesu století vidíme hvězdu vedle hvězdy, skvělou kameru a světla (která vyniknou v černobílém provedení), ukrutně přímou režii. Divák si vychutná herecké podání i obsah filmu a jeho poslání pro další generace.

Narušitel systému (2019)

Dívku vlastní výbuchy vzteku (obdivuhodně zahrané) vhání do náručí Dětských domovů, což přináší další vyšetření a pobyty. A přitom chce jen vlastní mámu. V 10 letech prožívat vztahové peklo smíchané s traumatickými zážitky, to je silná káva. Na konci jsem skoro nedýchal. Odcházím citově pohnut, filmově nadšen a s velkým respektem k pomáhajícím profesím (toliko nedoceněnýmy).

Bojovník (2015)

Boxerský ring, klišé, rodinna chce oddych, peníze jsou jen na první splátku. To už tu bylo tolikrát. Tak jak je možné, že Gyllenhaalovi věřím každý pohyb a kapku krve se slzou? A proč mne několikrát málem rozbrečel naprosto přímý emocionální zásah na komoru s milovanou dcerou a ženou? Odpovědí je plný počet hvězd a silný filmový zažítek (kéž to zažít v kině, tak tam sedím snad ještě dnes).

Blízko od sebe (2013)

Ve státě, který ustrnul v čase, se zvedl vítr rodinného dramatu v podobě stárnoucí Roberts a nestárnoucí Streep. Obnaženost charakterů, soucit nastavený krutostí. Scénář podpořen režií a povýšen herci. To je unikátní soukolí v jinak nudném prostředí balíků, kteří si žijí své obyčejné životy. Stejně jako my.

Chlast (2020)

Jaká hranice alkoholu je dobrá? Jaké výhody a nevýhody skýtá bytí v náladě se rozhodla vyzkoušet parta kamarádu ve středních letech. A pozorný divák si užívá hranici pijáctví, oživení vztahu a zaměstnání, důsledky chlastu a možná i zavidí vzájemnost a přátelství. Líbí se mi pojetí bez velkých efektů, ale za to s pauzami na emoce A nejde jen o koncert Mikkelsena, režie drží všechny potřebné střípky filmu v obdivuhodném souboji se zobrazením psychologie postav. A to je umění.

Hnüs (2019)

Skvělý životopisný snímek o Mötley Crüe, o které jsem nikdy neslyšel a jejich hudba mne více méně nezajímá. Přes ambiciózně dementní oblečky, pytle drog a ojetých fanynek mi kapela, tedy spíše jejich protagonisté, přišli sympatičtí a film mne bavil až do konce. Zejména svou otevřeností a přímou dějovou linkou. PS: scéna s dcerkou frontmena mi takovou flákla, že jsem byl schopen mu vše odpustit a soucítit v nezměrné bolesti, kterou by nikdo neměl zažít.

Zpívej (2016)

Krachující divadlo zachránit přes nepřízeň osudu díky vášni a pomocným rukám (respektive hlasivkám). Díky dětem jsem to viděl už čtyřikrát a vždy mě to na konci zasáhne, až dojme. To je, co žádám od filmu. A tak zvedám na plný počet.