Zabít tiše (2012)

Gangsterka s kvalitním obsazením (zvlášť Mendelsohn si střihl vyjímečně dobrý part, u Pitta to moc neplatí), která si dovolila i umělecký dojem (příchod a hlavně odchod z přepadení). Líbila se mi scéna, kamera a jednoduchý scénář, který si nehraje na velkofilm. Na Sundance to mohlo mít úspěch a převažuje spokojenost a hratelnost.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Zajímavý dokument, který obsahuje i špetku tajemství a překvapení, což není zrovna obvyklé. Zalíbila se mi nejen muzika, ale celkově příběh muzikanta, který mohl být hvězdou. Zpětne by mne i zajímalo více informací, proč neprorazil, ale k tomu se více asi nedobereme. Také mi tu chybí větší záběr na osobnost Rodrigueze. Přesto skvělé 4 hvězdy.

Děrsu Uzala (1975)

Dokumentárně vypravěčský snímek o drsném životě lovce na Sibiři a setkání s plukovníkem, jenž vzpomíná na jejich silný a přesto celkem krátký vztah. Film si šine vlastním tempem, stopáží nešetře. Divák zvyklý vyššímu tempu, dějovým zvratům a propracovaným technikám snímání bude zklamán.

Můj kamarád drak (2016)

Dětský příběh draka pobývajícího v ničím se nelišícím lese za každým druhým domem a který má za kamaráda malého chlapce, jenž je vpodstatě lesním človíčkem. Sázka na známé herce a rádoby fantazijní zápletku, mne jako dospělého neskutečně nudilo. Bez užití silných záporných slov, nedoporučuji.

V mysli vraha (2015)

Hopkins se vymanil z podoby vyšinutého vraha a jako esoterický expert pomáhá při hledání bezchybného vraha. Zpracování, herci a režie mne naprosto nadchly a nebýt pro mne slabé scény v metru, neměl bych slova výtky.

Raubíř Ralf a internet (2018)

Sympaťák Ralf zachraňuje přátelství a objevuje internet. A divák se nechává provázet dětským pohledem po světě jedniček a nul, která vypadá tak lákavě a zajímavě. Bavil mne nejen důraz na přátelství a pravdivost, ale také poučení pro mladší o škodlivosti viru, Darknetu či reklamě, nemluvě o anonymních komentářích. To vše milou formou a v druhé půli i nadějnou zápletkou.

1944: Přinuceni k boji (2015)

Přiblížení válečné mašinérie a německých vojáků bojujícím proti ruským, tedy mnohdy spíše estonců z jedné vesnice či kraje proti sobě. Estonská schizofrenie podpořená promyšlenou kamerou a kvalitními herci se šine příběhem a slouží také jako memento svým následovníkům. Nic není černo-bílé a poválečná situace života oponentů na život a na smrt je jen nastíněna. Jistě, větší rozpočet by pomohl, ale pak by to nebylo zdá se "echt" estonské. Dobrý počin, možná i blízký ku českým snímkům co do velikosti a naléhavosti.

Balón (2018)

Pro mladší ročníky výborný film o socialistické obraně svých občanů před útěkem za lepším. Podkresová hudba a napnutost hereckého výkonu drží diváka v napětí. Pro mne, který tuto dobu nesnáší a viděl nespočet snímků z této doby, to není nóvum, ale jen potvrzení správnosti odporu k myšlení a určitých aktech té doby. PS: obdivuju vůli a odvahu těch, kteří sloužili jako memento filmu.

Jmenuji se Khan (2010)

Autista, který svou upřímností hory obrací. Film bollywoodsky tlačí na city za podkresu zpomalovaček a technicky skvěle zvládnutých scén. Khan si hrábl do nižších pater pudovějšího herectví a zvládnul to velmi dobře. No, ale hodnotím celý film a náš pocit, tedy musím říci, že tohle není můj šálek indického čaje.