Útěk z MS-1 (2012)

Shlédl jsem tento film dvakrát. Nejprve v kině, ale nějak mi unikl celý ten smysl všeho. Proto jsem se rozhodl pro druhé shlédnutí, ale jen díky tomu, že to nebyl úplně nudný film a místy jsem se dokonce i zasmál. Postoj k věci a humor, který ve filmu zaujal Guy Pearce byl skvělý, dodal tomuto filmu to, bez čeho by jen těžko doháněl hodnocení jaké má teď. Po druhém shlédnutí doma jsem bohužel zjistil, že tento film žádný smysl nemá a to je škoda. Za shlédnutí určitě stojí, ale po třetí už ne...

Rychle a zběsile 5 (2011)

Páté pokračování závodníků v rychlých upravených vozech. Ovšem tentokrát už to není ani tak zdaleka o závodech, respektive vůbec. Stará parta se dá opět dohromady a tentokrát proti nim na straně zákona stojí Dwayne Johnson. Celý film se odehrává z větší části ve svižném a akčním tempu. Rozhodně nechybí přestřelky a ani souboj dvou hlavních postav, kterými jsou zloděj Dominic Toretto a federální agent Luke Hobbs. Ovšem poté co Hobbsovi zabijí celý tým, zjistí, že ani on není ve městě vítán a spojí se proto s partou Torreta. Lepší scénář být snad ani nemohl. Aby si Hobbs zachoval tvář klaďase, tak na závěr chce peníze přece jen zabavit, ovšem vynalézavost party závodníků a zlodějů dost podcenil. Výborná hudba, skvělý střih a akčnost filmu. Většinou režisér vytvoří skvělý film a další díly už se na něm jen vezou a ztrácejí na kvalitě. U tohoto filmu je to přesně naopak a Justin Lin ukázal, že i pátý díl může být lepší než kterýkoli předchozí z celé série.

Avengers (2012)

Nápad, vtip, napětí, akčnost a ani chvíle nudy, to všechno tenhle film má. Spojení velmi známých postav od Marvelu, které jsou zařazeny do projektu agentury S.H.I.E.L.D. a mají už za sebou pár filmů a další nás v brzké době čekají. Smál jsem se od začátku do konce a to především u hlášek Hulka a Iron Mana. Humor zde totiž nechybí a to i ve scénách, kde bych ho nečekal. Je tu samozřejmě předpoklad, že divák předešlé filmy jednotlivých hrdinů viděl, o to více si film užije. Film má skvělý start a postupně graduje až do souboje mezi Lokim, který se spojil s rasou zvanou Chitauri, a super hrdiny chránící Zemi. Film doprovází skvělá atmosféra s výbornou hudbou a především odlehčenost a nenáročnost filmu se skvělými hláškami hlavních postav, které určitě neomrzí ani po několikátém shlédnutí.

Povinnost a čest (2012)

Tento film je zejména pro užší okruh diváků. Je to proto, že je zpracován jinou formou než jiné akční či válečné filmy. A to nejen tím, že velká část záběrů je tvořena z pohledu první osoby, ale také tím, že opravdu ukazuje, jaké to je být příslušníkem speciálních jednotek, kterou je např. SEALs. I když ne úplně do detailů a přesnosti, což ale u filmu ani nejde. Nelze od něj ani očekávat to co od filmu Černý jestřáb sestřelen, protože kromě jiného rozpočtu, tak Černý jestřáb byl určen daleko širšímu okruhu diváků, které měl zaujmout. V tomto filmu nejde přímo o příběh jednotlivých postav, ale spíš o celkový pohled na muže těchto speciálních útvarů a pouto mezi nimi. Myslím si, že přítomnost skutečných příslušníků SEAL Team IV filmu dodala pouze na realističnosti. A i když některé dialogy jsou po filmové stránce slabší a příběh nijak velký, tak mě osobně to v případě tohoto snímku absolutně nevadilo. Tento film je specifický, a proto si najde své oblíbence především mezi lidmi znalými dané problematiky nebo nadšenci.

Amazing Spider-Man (2012)

Ať je to remake nebo není, určitě se film povedl. Šel jsem na něj s určitou skepsí, protože tomu není dlouho, co tu byl Spider-Man od Sama Raimiho. A zároveň představa, že budu sledovat něco, co jsem již viděl, také nebyla kdoví jak lákavá. Pro jistotu jsem šel na 3D, aby mé zklamání nebylo tak velké. K mému překvapení už začátek filmu byl jiný. Celkově byl film zasazen do moderního života, tedy současnosti. Ač zůstaly některé věci příběhově podobné, což by samozřejmě měli, protože opět byl předlohou původní komiks od Marvelu, tak co se týče dění na plátně zůstalo snad jen to, že Peter Parker měl foťák a kousl ho pavouk, tentokrát na krku. Většina filmu je brána zábavnou formou a divák se často zasměje. Co se týká hlavního představitele, tak Andrew Garfield rozhodně nevypadá na školního otloukánka, to šlo Tobey Maguiremu zřejmě lépe. Možná s jinou vizáží a především brýlemi. Moderní Spider-Man má totiž kontaktní čočky. 3D efektů jsem čekal rozhodně více a možná i pohledu z první osoby, který v traileru vypadal celkem efektně. Každopádně i tak se Spider-Man v publiku proletí a mezi diváky zavítají i visící vozidla z mostu. Bohužel časově jsem stihl jen film s dabingem a ten je katastrofální. Nejvíce mi vadil zřejmě dabing Andrew Garfielda, kdy se z něj stal mutující mladík. Film je v originálním znění mnohem, mnohem lepší. Závěr filmu byl jasným příkladem pro novou generaci mladých, když dáš slib, nic to neznamená. Na druhou stranu o čem by bylo pokračování? Přestože je to film mezi teenagerskou komedií a akčním fantasy thrillerem, tak se mi v celkovém pohledu líbil. Respektive bylo to opět něco jiného a nezklamalo mě to, avšak možná proto, že jsem od toho nic neočekával.