Orange Is the New Black - Série 1 (2013) (série)

Seriál zo ženského väzenia je celkom lákavá ponuka na pozeranie, neodolal som sa a dobre som spravil. Za prvé začnem s negatívom, úvodné titulky sú hrozné, odporné, odporná hudba a sú odporne dlhé. Za druhé, hlavná postava seriálu je veľmi nevýrazná a nesympatická herečka. Proste si nemôžem pomôcť ale je to zlá voľba. Ostatok prvej série je v poriadku, miestami hapruje logika a ku koncu dochádza seriálu dych ale nie je to nič hrozné. Páčia sa mi všetky postavy a sú skvelo napísané, zahrané a tým pádom dobre obsadené. Originálne postavy sú nielen väzenkyne ale aj dozorcovia ( pornoknírek ). Prvá séria teda u mňa za 80 % a som dosť spokojný, karty boli dobre rozohrané a myslím si, že materiálu bude do druhej série dosť. Je aj fajn, že seriál sa dosť neserie s politickou korektnosťou a sem tam na plnú hubu postavy povedia ako to vo svete v skutočnosti chodí. Celkom boli vyvážené rasové, náboženské a dajme tomu aj genderové záležitosti. Uvidíme ďalej či sa to udrží. Prvá séria 80 %, Druhá séria za ten bravúrny koniec musím dať 90  %...nech si vraví čo chce ale tretia séria jednoznačne zatiaľ vedie, zasmial som sa ako nikdy a za záverečnú pesničku posledného dielu je to za 100 %

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

Výborne spracovanie stále záhadnej a nevyriešenej udalosti z roku 1959. Naozaj kvalita je špičková, točenie na 16 mm rozhodne poznať a každá párna a nepárna časť je točená podľa toho či zobrazuje " súčasnosť vyšetrovania " udalosti alebo ideme očami študentov od plánovania výpravy až po jej tragický koniec. Dobrý nápad boli aj flashbacky z druhej svetovej vojny ktoré veľmi verne zachytávajú špinu, utrpenie a smrť.  Chválim aj to, že autori postupne naznačia všetky možné príčiny a teórie prečo došlo k tejto tajomnej udalosti a sami nám predostrú verziu ktorej oni sami najviac veria. Podľa mňa je to asi najpravdepodobnejšia verzia aj keď (SPOILER ALERT ! ) snehová lavína nebola nikdy dokázaná v mieste tragédie predtým ani potom.  Chválim výber hercov, chválim výpravu a hlavne digitálne efekty ktoré sú dokonalé práve preto, že ...ich neuvidíte. Takto si predstavujem priam dokonalý seriál a jeho úvodné časti majú aj zaujímavý nádych hororu.  U mňa seriálové prekvapenie a počin roku 2021. Ak má niekto záujem o výbornú knihu ktorá opisuje túto udalosť tak odporúčam : https://www.databazeknih.cz/knihy/kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy-expedice-327566

Tenhle příběh je pravda (2021) (seriál)

Pôvodne som chcel písať viacej ale kolega Ulpo  to napísal všetko presne ako by som to napísal ja :) Nečakal som nič a bol som veľmi milo prekvapený. Malo to primerane dlhé / krátke epizódy, nevlieklo sa to a nenašlo sa žiadne hluché miesto. Relatívne to bolo uveriteľné a nemalo to logické výpadky bežné v dnešnej tvorbe. Tiež som mal miestami pocit, že pozerám nejaký dokument o hercovi. Dokonca to miestami pôsobilo ako " natočené podľa skutočnej udalosti ". Som rád, že sa to začalo a ukončilo v siedmych epizódach a nebude to ako " stokrát prevarený čaj " ako sa teraz bežne robí. K dokonalosti tomu nechýbalo veľa a silný nadpriemer a podobne ako kolega Ulpo to u mňa je za skvelých 80 %.

Malá rybka (2020)

Malý, nenápadný a až tichý film o následkoch celosvetovej pandémie neurologickej choroby( NIA ) ktorá ľuďom ničí pamäť. V podstate celý film sledujeme dvojicu dvoch zaľúbených ľudí Emmy a Judea, ktorí k sebe našli cestu a postupne ju tratia. Na pozadí sa rúca svet ako sme ho poznali a tieto okolnosti drvivou silou zasiahnu aj našu dvojicu. Všetko podstatné je v náznakoch a film má silu v tom, že nepotrebuje velikášsky tlačiť na to aby sme sa dozvedeli kde a prečo vznikla choroba alebo ako na to reaguje svet. Všetko čo potrebujeme vedieť sa dozvieme v tom ako NIA dopadne na našu dvojicu a vieme si predstaviť jej katastrofálne následky pre celý svet. Nečakajte tak nejaký sci-fi biják ale komorný snímok v ktorom je ukrytých viacej ako sa na prvý pohľad môže zdať. Minimalistický a silne depresívny film ktorý zasiahne každého kto má niekoho v srdci a v pamäti.

Pečovatelka Sarah (2021) (TV film) odpad!

Slniečkárska propaganda! nič viac a nič menej.

Čas (2021)

Parádny a premyslený námet ktorý žiaľ posledných 10 minút režisér a scenárista v jednej osobe nemilosrdne zničil a pochoval tak jeden z filmov roka. Veľká škoda premrhanej možnosti.

Vítejte na konci světa (2021) (seriál)

Veľmi vydarená nórska kvázi verzia Farga...treba to brať s rezervou keďže tento seriál je na veľmi tenkej hranici medzi absurdnom a vážnou nudnou realitou. Tá zvláštna atmosféra ktorá tu panuje je priam dych berúca ! Sever ešte nikdy nebol tak chladný a pritom to teplo a chémia medzi ľuďmi tak jednoznačne je.  Vážne témy sú tu s takou ľahkosťou prezentované inou formou až to nie je vôbec vtipné. Nedávam plný počet keďže koniec bol uťatý ako hlava úhora, necitlivo a predčasne. Čo nám zase na druhú stranu dáva malú nádej, že príde druhá séria. My ju rozhodne chceme ! 90 % bez debaty ...

Duše (2020)

Najdospelejší film od Pixaru...a zároveň najsmutnejší, priam depresívny nebyť pár svetlých bodov...hogo fogo a pod...chce to vidieť a počuť dvakrát.

Služka (2021) (seriál)

Silný príbeh o skoro silnej mladej žene ktorá sa nedokázala ani na chvíľu odpútať od problémov života v Amerike. Dosť v tom je robilo aj problémy ,že jej z blízkych nikto nepodal pomocnú ruku a v podstate sa so všetkým bila sama. Pomohli jej cudzí ľudia, dobrý seriál ktorý ukazuje správne tú pravú tvár života v USA a bez rozprávkových ilúzii. Kombo matky stvárnili skutočná matka a jej nadaná dcéra ktorá verne zobrazila život ťažko skúšanej matky ale hrdej ženy ktorá to nevzdáva a ide si za svojím cieľom. Za mňa 5 .

Clickbait (2021) (seriál)

Do poslednej chvíľky budete podozrievať všetko a všetkých aby na konci ....poźor dramatická odmlka....to bol záhradník :) žartujem...súhlasím a uznávam, že osoba vinná je dômyselne a logicky skrytá a nenapadlo ma dívať sa tým smerom. Takže spokojnosť tak za 80 % a nespokojnosť, že je to už ako v manufaktúre kde to ide všetko ako z montážnej linky a problémom je, že z tej istej. Určite to ale stojí za pozretie a pre ľudí závislých na sociálnych sieťach aj ponaučenie, že sa o svoj život delíte s kadekým.....