Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Sly a spol. to zase dokázali! Film sice má několik vad na kráse, díky kterým ho spousta lidí strhá. Zápletka je ještě více cheesy, prostředek filmu je ukecanej a ne všichni borci jsou patřičně využiti (Jet Li). Ten boží zbytek filmu to ale všem akčním fandům dokonale vynahradí. Akce je suprová a přehlednější než v jedničce a hlášek pro nás "věrné" je zde pomalu víc, než vystřílených nábojů. Hlavně poslední třetina filmu je tak nadupaná, že akční fanoušek se bude neustále smát od ucha k uchu. Sly je drsnej, Jason kope o sto šest, Hermsworth překvapivě nevadí a Willis s Arniem se perou o pozici největšího hláškaře, kterou jim stejně vyfoukne Dolph. Je zkrátka vidět, že tenhle film si akční legendy hodně užily a já si ho užil také. Jde totiž o tu správnou klasickou béčkovou zábavu, jakou máme od těchto borců rádi, a proto tomu pár chybiček klíďo odpusťim.

Temný rytíř povstal (2012)

Téměř jedinéčné zakončení jedinéčné trilogie. Příběh sice na první pohled nevypadá tak promyšleně jako v předchozím dílu a Bane vypadá daleko povrchněji než Joker. Při druhém shlédnutí a dostatečném rezonování vám ale dojde, že tomu tak není. Temný rytíř povstal téměř dokonale završuje trilogii jak příběhově, tak z hlediska postav. Nolan navíc ukazuje, jak má vypadat epický film za víc jak 200 mega a je hezké vidět, do jakých precizních akčních scén se Nolan od prvního Batmana, kde byla akce hodně slabá, posunul. K tomu si připočtěte neselhávající herce, Zmmera šlapajícího do pedálu a máte film, který jen tak nedostanete z hlavy.

Chata v horách (2012)

Nehorázná šílenost, kterou buď budete milovat, nebo nenávidět. Každej správnej fanda hororů si snad ale nepřál vidět nic jiného. Výborně natočený uragán hlášek, originálních nápadů a příběhu, který je příšerně WTF a nedává smysl, ale stejně vás dokáže napínat a překvapovat do poslední sekundy filmu. I přes pár zjevných nedostatků tak nemůžu jinak, než dát plný počet. Takhle dlouho už jsem si žádný horor neužil.

Slavnostní zahájení XXX. Letních olympijských her 2012 Londýn (2012) (pořad)

Asi nejlepší úvodní ceremoniál, co jsem kdy viděl. Danny Boyle využil britský potenciál na výbornou. Branagh, Bean, Craig a McCartney potěšili. I ta pasáž okolo moderní techniky a omladiny byla překvapivě super, i když zde za to může Boyle vděčit hlavně zvolené hudbě. Na zahájení her zkrátka naprostá spokojenost, tak dobrý jsem to ani nečekal.

Avengers (2012)

Všechno již bylo řečeno. Ultimátní komiksová zábava plná epický akce, ve který Stark hláškuje, Hulk ničí, Thor je drsnej, Black widow je sexy a Amerika je ten správnej správňák. Hlášek a výýýborných nápadů je zde na dalších 5 komiksovek a závěrečnou akci si budu asi na blu-rayi brzy pouště pořád dokola a dokola. Viděno 3x a zdá se mi to čím dál lepší.

Umělec (2011)

Výborný návrat do minulosti a pocta, jak má být. A ten pes byl boží. 90%

Warrior (2011)

Nesmírně emotivní a bezchybně zahraný film, který jsem viděl před 2 týdny a pořád ve mně jaksi roste. Příběh je sice už značně ohraný a místy je i značně naivní, jenže celé rodinné drama a vztahy postavami zde fungují tak skvěle, jak už nikde dlouho ne. Bitky v ringu jsou navíc výborně natočené a člověk má při nich ten správný pocit, že tohle fakt muselo bolet. Herecky je bezchybné a Nick Nolte by si imho aspoň tu nominaci na Oscara zasloužil. Jo a konec mě emocionálně vyždímal, jak už dlouho nic. 90%

Drive (2011)

Obdivuhodný film, který dokazuje, že i z té nejjednoduší premisy se dá natočit jedinečný film, když se ho ujme ten pravý. A tim Refn bezpochyby je. Celý film má totiž takovou zvláštní nepopsatelnou atmosféru, kterou umocňuje skoro až magický soundtrack. Refn se jako vždy nejvíce zabývá postavami a zde se mu to povedlo na jedničku, hlavně díky bezchybnému obsazení. Vynášet do nebes Goslinga už tady nemá moc cenu, takže bych snad jen upozornil na výborné gangsterské duo Brooks-Perlman, kteří hodně překvapili. Drive je bezpochyby originální film, ale dosti specifický film, který rozhodně nebude sedět každému, zvláště kvůli pomalému tempu a dlouhým pohledům do očí. Ale když vám tento styl sedne, tak už si budete tuto jízdu jenom užívat a snad ve vás bude i nějakou tu dobu rezonovat, jako u mě.90%

Super 8 (2011)

Naprostá spokojenost. Jasně, film má svoje chybičky. Scénář posbíral pár much a konec je trochu nedotažený a dalo se z něj vytřískat mnohem více. Jenže J. J. si prostě splnil svůj sen a natočil osmdesátkovýho Spielberga bez Spielberga (teda aspoň částečně). A na tom já jsem vyrůstal. Atmosféra starýho dobrýho Stevena je vynikající a nostalgie, která je navíc umocněna trefnou Giacchinovou hudbou, tak na mě působila na plný pecky. Dětský herci jsou hodně fajn, obzvláště Elle Fanning. Jenom jsem očekával, že tatík Kyle Chandler dostane víc prostoru, ale to je vlastně jedno. Hlavní je, že jsem dostal přesně to, co jsem chtěl: aspoň malý návrat do svého dětství, jehož konec na mě možná nebude působit jako kdysi E. T. a spol., ale obrovský nostalgický úsměv na tváři mi určitě vykouzlí.

Zrození Planety opic (2011)

Znovuzrození legendy jak se patří. Původní filmy sice nějak zvlášť v oblibě nemám, ale tohle mě naprosto pohltilo. I přes zdánlivě jednoduchý příběh a tušený konec se totiž dočká inteligentního a emotivního blockbusteru, což není spojení, které slýchame každý den. Je to napinavý, rychle to uteče a psychologie postav je tak výborná, že je to celé ještě emotivnější a uvěřitelnější. Nad dokonalostí triků (hlavně opic) se ani snad nemusím pozastavovat a akce, když už na ní dojde, je velice fajn. Výborné zmrtvýchstání. Doufám, že dvojka přijde brzy.