• Fantasy

Banda (2019) (seriál)

„…Jde o to, že v Des Moins jsem chodila na akce vždycky sama.“ –„A proto tě máme rádi, ale předpokládáme 23% nárůst na sociálních sítích a u hashtagů #hrdina a #týmový-hrdina. Lidi milují týmy hrdinů.“ /// Je to akční, rychlé, zábavné, s efekty na vysoké úrovni, krvavé, vulgární, díly mají spád a v první sérii se prakticky nevyskytuje dějově hluché místo. Tematika kultu osobnosti a vytváření mediálního obrazu vs. skutečnost, je velmi současná a originální. Problémem přesto trochu je, že se seriál naváží do povrchnosti a umělohmotnosti superhrdinů, sám to ale činí vcelku povrchně a umělohmotně za pomocí efektních bitek, hlášek a vtípků.. Nikdy se nedostaneme pořádně do nitra postav, protože by to znamenalo vykreslit věci dospěleji, vidět je temněji a komplexněji, a to není tak "cool". Generace, která vyrostla na smartphonech a tabletech by rychle ztratila pozornost a přestala by to sledovat. Karl Urban měl být asi hlavní hvězdou The Boys, se vším tím starosvětským tvrďáctvím a machrováním, při kterém na mě působil, jakoby neustále napodoboval herectví i tón hlasu Brada Pitta. I "naivní dobrák" Jack Quaid se brzy okouká a pak si uvědomíte, že skutečným tahounem téhle show je Antony Starr a jeho Homelander. Starr, který na rozdíl od Urbana a jeho jediné "jsem tak strašně cool tvrďák" roviny, zvládne být směšný, arogantní, okouzlující a děsivý zároveň. A ačkoli je jeho postava morálně zvráceným, nelítostným psychopatem, těšíte se na každou scénu, v níž se vyskytne. Povrchní, přepálené, ale velmi zábavné. Po první sérii - 3*.

Pozůstalí (2014) (seriál)

14. října zmizela dvě procenta lidské populace na planetě Zemi. Mezi zmizelými byli jak děti, tak starci, dobří i špatní, milovaní i nenávidění, lidé s rodinou i osamělí. Jak se se ztrátou svých blízkých vyrovnat? Je v pořádku jít dál, nebo je lepší po nich neustále truchlit? Kam ti lidé odešli? A proč zrovna oni? Čím byli výjimeční? Zmizeli díky Nanebevzetí, tajnému armádnímu projektu, anebo kvůli nějakému fyzikálnímu fenoménu? Vrátí se ještě? Jsou živí, nebo mrtví? A jaký mělo jejich zmizení vůbec smysl, mělo-li nějaký? /// Tyto a mnohé další otázky o samotné podstatě života a smrti si kladou hrdinové výjimečného seriálu Pozůstalí. Seriálu, v němž děj a jeho tempo nejsou tak podstatným faktorem, jako hutná skličující atmosféra, zajímavé postavy a surrealistické výjevy. Tenká hranice mezi snem a skutečností, mezi racionalitou a šílenstvím, mezi životem a pouhým přežíváním. Netvrdím, že Pozůstalí nemají slabé místo, vždyť minimálně třetina dílů by se klidně mohla vypustit a nic by se nestalo, a spousta dílčích zápletek slouží pouze k tomu, aby zdržovaly hlavní děj. Také netvrdím, že časté blouznění hlavní postavy neleze na nervy, a že všechny postavy jsou zábavné a sympatické. Ale závažnost a originalita nápadu, hloubka hlavních postav (!Nora Durst, Kevin Garvey!), výborné herecké výkony (Justin Theroux, Carrie Coon, Amy Brenneman), a depresivní atmosféra spolu s krásnou hudbou Maxe Richtera převáží misky vah nakonec stejně Pozůstalým ve prospěch. Seriál, který je těžké srovnávat s nějakým dalším, který opravdu nutí k zamyšlení, a na který budete vzpomínat ještě dlouho po jeho skončení. Silné 3*.

Gentlemani (2019)

Hm, Guy Ritchie opět nepřekročil stín své Rocknrolly. Chtělo to být strašně zábavné, chtělo to být vtipné, ale nebylo to bohužel ani jedno z toho. Linie s Hughem Grantem, coby trapným fotografem, to příšerně brzdila, Matthew McConaughey, Michelle Dockery a Colin Farrell by byli fajn, kdyby dostali více prostoru. Pro mě tento film postrádal ucelený příběh, byl příliš prázdný, samoúčelný a nudný. A kromě vtipu a jiskry výše zmíněné Rocknrolly, tomu navíc chyběla i její technická vypiplanost.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

To, co začalo jako noir sci-fi detektivka se zajímavým nápadem, zasazená do špinavého přelidněného světa plného neonových nápisů ála Blade Runner, se bohužel po prvních třech epizodách změnilo na blbou telenovelu téměř cimrmanovských rozměrů (vše okolo Takeshiho sestry). Seriál, který by měl potenciál díky své originalitě, temnému prostředí a docela dobrému castingu (Kinnaman, Higareda, Purefoy) tak zase jenom sklouzl do bahna všemožných klišé a nesmyslných plot-twistů. 1. série - 2*.

Westworld - Teorie krize (2020) (epizoda)

Je třeba si přiznat, že Westworld byla vždycky jenom nabubřelá blbost, do níž HBO nasolilo obrovské prachy na efekty v domnění, že našlo nástupce za končící Hru o trůny. Jenomže základ každého dobrého filmu nebo seriálu je vždycky scénář a s ním se Jonathan Nolan a Lisa Joy nevytáhli. Zbytek bych musela "kopírovat - volžit" z mých komentářů k předchozím sériím, tak jen dodám, že tvůrci vůbec netuší, co se bude dít v dalších dílech, postav jak na orloji a žádná není zajímavá, asi pět dějových linek, které nikam nesměřují, v každé sérii se pozmění žánr seriálu, zkrátka je to nezvládnuté... Pink Floydi, nicméně, vždycky dokážou vše zlepšit, takže za závěrečnou "Brain Damage" přidávám půl hvězdičky. :D

Sloní muž (1980)

Já vím, že jdu zase proti proudu, ale nějak mi tato lynchovská "nelynchovina" nesedla, a to ačkoli jsem na ni slyšela jen chválu a měla jsem vysoká očekávání. Téma zajímavé, zpracování pokulhává. Ruku na srdce - díváte se na Sloního muže často? Dá se na ten snímek skutečně dívat opakovaně, nebo bude nudit už napodruhé? Co si z tohoto filmu mám, jako divák, odnést? Poznání, že většina lidí jsou svině, a že ubližují všemu, co se odlišuje a posuzují ostatní hlavně podle vzhledu? To snad vím už dávno před snímkem. Proč bych se opakovaně dívala na to, jak ti obyčejní a "normální" týrají toho, kdo je jiný? Po formální stránce je na Sloním muži originální černobílý look, a záměrně historicky působící střihové efekty (časté a výrazné prolínačky a stmívačky, zpomalování obrazu a tím způsobené trhavé pohyby atd.), které jsou ale dvousečnou zbraní, protože toto "historické" pojetí působí na moderního diváka místy směšně, nepřirozeně a vytrhává ho z děje. Herecké výkony Anthonyho Hopkinse a Johna Hurta jsou velmi dobré, škoda jen, že jsou ve snímku, který na mě působil jako citově vyděračský, na sílu dojemný a smutný, a na opakované shlédnutí vhodný snad jen pro duševní masochisty. Je chvályhodné chtít veřejnost seznámit s příběhem Josepha Merricka (zde špatně pojmenovaného John), jenom by to chtělo úplně změnit scénář, prohloubit postavy, nejenom je rozdělit na "ty špatné, zaostalé tyrany" a "ty hodné, ušlechtilé vzdělance" a kromě snahy dojímat, také vyvinout iniciativu k objasnění Merrickovy minulosti a příčiny jeho nemoci. 2,5*.

Ježíš (1999) (TV film)

Amatérské, místy směšné, příliš doslovné, trapné, neumělecké, nefilmové.

Vlastníci (2019)

OBSAHUJE SPOILERY! Takový krásný průřez českou společností plné buranů, hlupáků, prospěchářů, voličů Zemana a ANO. Společností, v níž je inteligentní menšina, chtějící něco změnit a zlepšit, zesměšňována, urážena a nakonec zcela vyštvána a odstavena od jakéhokoli rozhodování, aby se mohli zbylí burani, hlupáci a prospěcháři zaprodat ještě větším prospěchářům. Vlastníci nejsou ani tak komedií, jako spíš tragédií, které se smějeme už jen z odevzdanosti a přetrvávající nemožnosti změnit všechny ty Horváthové, Kubáty, Roubíčkové, Procházkové a Švece kolem sebe... Jako komorní drama a podobenství české malosti to funguje velmi dobře, herci jsou nadprůměrní, ale stále je to takové příliš divadelní. Postavy jsou příliš jednoznačné, jejich charaktery jsou vcelku ploché a většinou je definuje jen jedna vlastnost a ta je ještě často absurdně přehnaná. Provedení je minimalistické, nefilmové - jednací místnost je vlastně takovým pódiem, ze kterého se téměř neodchází, intermezzo s "porodem" je úplně zbytečné, některé věci se až příliš opakují (např. Švec a jeho nepochopení hlasování), postava profesora Sokola zůstala úplně nevyužitá. Ani mé výtky ale nic nemění na faktu, že se jedná o nejlepší český film od roku 2014 (Kobry a užovky) s výrazným scénářem, který diváka minimálně donutí ke konstatování, - "hm, takhle to bohužel je". PS: Výborný soundtrack. Pěkné 3*.

Teroristka (2019)

OBSAHUJE SPOILERY! Nápad dobrý, ačkoli je to vlastně jen okopírovaná a upravená verze Gran Torina, všechno ostatní komplet špatně. Scénář děs, postavy jsou jen karikatury a mají každá tak jednu vlastnost, režie amatérská a je fakt umění vést herce tak, že i Iva Janžurová hraje v některých scénách docela špatně. Korunu tomu nasazuje příšerně překombinovaný závěr, kdy by pouhým "jednoduchým" dotažením hrdinčina záměru, k němuž se svědomitě připravovala, vznikl daleko smysluplnější a údernější film, což třeba dokázal Eastwood právě v Gran Torinu. Tady ale s každou přibývající postavou v záporákově obýváku zároveň přibývá pouze trapnost a nuda. Divím, se že se Bajgar a jemu podobní tvůrci, nestydí nejen něco takto pitomého točit, ale dokonce to pak ještě promítat v kinech. 1*.

Casino (1995)

Tříhodinová dialogy nabitá jízda, u které se nestihnete nudit. Klasický Scorsese - o mafiánech a posvětí, brutální, ale zároveň častokrát odlehčené, trochu odosobněné, velmi detailní a možná až příliš dlouhé. Jenomže na rozdíl od jiných Scorseseho snímků, Casino navíc funguje i jako výborné osobní drama, je skvěle odvyprávěné (dva vypravěči dávají dohromady příběh každý ze svého pohledu) a s nečekaným plot twistem na konci. Vše korunují standardně dobrý Robert De Niro, hodně dobrý Joe Pesci a překvapivě výborná Sharon Stone. 3,5*.