Abaširi Bangaiči (1965)

Najprv veselá strunová hudba, potom romatická zádumčivosť. Čiernobiely film. Japonskí väzni prichádzajú do najsvernejšej japonskej väznice. Herci a ich tváre sú vybraní znamenite, skoro pri každom sa dá povedať, že ide o lumpa. Herecky im samozrejme kraľuje Ken Takakura ako Shinichi Tachibana, člen yakuzy alebo niečoho podobného, ktorý riaditeľovi väznice vraví, že neznáša podlosť. Sledujeme jeho detstvo, kedy sa ovdovená matka musela vydať za alkoholika, ktorý jeho a jeho sestru nikdy nemal rád, až to vyvrcholilo fyzickým stretom ich oboch, kedy ho Tachibana násilím kŕmil ryžou. Ako začiatočník v yakuze prišiel sám ku celému gangu zabiť bossa katanou. V súčasnosti ho pozorujeme skoro v depresii, keď nemôže prísť za smrteľne chorou matkou a počúvame list jeho sestry, v ktorom mu odpúšťa. Jeho úhlavný nepriateľ a jeho poskoci ho chcú presvedčiť na útek, no nedarí sa im. Jeho mama je ale chorá a oficiálne sa za ňou asi nedostane. Vyčíta im jedine zabitie starého väzňa, ktorý chce utiecť s nimi. Ten ho zachraňuje zmarením úteku a priznaním identity muža, ktorý zabil osem chlapov. Vyhráža sa nožom hlave úteku, aby ochránil svojho dobrodinca. Táto scéna je desivá. Tachibana je ale zavlečený do úteku, keď sa Gonda, najväčšie hovädo, prevráti a sú spútaní, dozorcovia začnú strieľať a Gonda napriek Tachibanovmu varovaniu jedného zabije. Tachibana s ním s nevôľou uteká. Neskôr Gonda zraní ženu Tachibanovho právnika, čo vyvolá bitku. Útek je rutinný, až na scénu, kedy nesúrodí hrdinovia naskočia na banský vozík, aby ušli prenasledovateľom. Film dopláca hlavne na rok svojho natočenia, kedy nebolo dostupných toľko možností akcie a kamery, ktoré film nutne potreboval lepšie. Príbeh je celkom prostý, ale má veľa výrazných scén, o ktorých sa dá ale polemizovať, či v nich postavy nekonajú naivne a prílíš srdečne. Ishii s Takakurom boli lepší v Narazumono.

Absolutní moc (1997)

Prvú polhodinu sú scény zbytočne dlhé, kým sa film dostane k základnému konfliktu. Rozoberajú sa tu dve dejové roviny, kde hlavná postava ukáže ako úspešný lupič, ale aj starostlivý otec a do toho sa pridáva patriotizmus, no nič z toho filmu vôbec nepomohlo. Dej je predvídateľný, rozoberajú sa možnosti ako vyšachovať súpera. Zachránila to účasť známych hviezd, ktoré splnili svoj účel. Aj Clint sa občas sekne a natočí tuctový film bez atmosféry, ktorý upadne do zabudnutia.

Absolvent (1967)

Nedajte sa oklamať, film s komediálnymi prvkami ešte nie je komédia. O vzdore voči konvenciám a nájdení zmyslu života. Kto sa cíti byť mladý, nemal by mať problém fandiť hlavnému hrdinovi. Sled dynamických kultových scén za doprovodu piesní Simona a Garfunkela mi spôsobil jeden z najsilnejších emočných zážitkov kinematografie.

Abunai deka (1987)

Dvaja policajti tridsiatnici sa 2 hodiny pred koncom nočnej pokúsia zbaliť ženy. Prichádza do toho ale trestný čin, ktorý im prekazí plány. Ústredná dvojica dostáva kontakt na podozrivého od informátora a stretávajú sa s ním priamo v reštaurácii, kde si on pred zrakmi desiatok svedkov necháda zaplatiť a ukáže na stôl, kde podozrivý sedí. Ten na sebe zasa nedá znať prítomnosť policajtov, dokedy oni neprídu k jeho stolu. Skončí sa to prenasledovaním, kde hrá romantická hudba. Toto ale nie je Cannibal Holocaust, kde by sa tento oxymoron ujal. Dialógy policajtov medzi sebou sú, ako to už asi spravidla v ázijských filmoch býva, vtipné. Keď si divák myslí, že ide o klasickú cop comedy buddy movie amerického štýlu, príbeh prekvapí svojou zápletkou, kedy ústredná dvojica unáša asistentku hlavného podozrivého z objednania vraždy, aby ho tým donútila vyložiť karty. Hudba sa už od týchto scén konečne podobá krimi. Akcia sa mení aj na Kobru 11, dokonca tu máme aj napätie o život hlavných hrdinov, krvácanie po bodnutí. Ich kolegovia sa ale chovajú veľmi zbabelo a nechcú sa dostať do problémov so šéfmi ani vtedy, ak je ohrozený život ich kolegov. Tu realizmus zasa ustupuje komédii. Hasebe tu v hlavnej úlohe využíva herca, ktorého obsadil tiež do hlavnej úlohy vo filme Kawajyan hankou zoku. Ako zábavné buddy movie béčko film funguje, ale príbeh veľmi pomáha kladným postavám a robí ho nereálnym.

Adelheid (1969)

Akoby Vláčil bez čiernobielej a stredoveku stratil časť svojej charizmy. Hudba nebola vybratá šťastne. Niekedy sú scény zbytočne predlžované o komunikačnú nevýhodu. Filmu chýba nejaká jednotiaca myšlienka. Trocha imaginácie a Petr Čepek sú však fajn.

A dost! (2012) (pořad)

Čo sa týka obsahovej náplne a posolstva, je relácia jednoznačným prínosom. Formálna stránka už trochu zaostáva. Moderátor je konfrontačný, no niekedy nevyzerá seriózne.

A Drunkard's Reformation (1909)

Mladší, rozsiahlejší nemý švédsky film Körkarlen (The Phantom Carriage) má výhodu v dlhšej minutáži, kde problém alkoholizmu rozoberá viac a v emočne intenzívnejších scénach ako tento krátky film Davida Warka Griffitha a aj s lepšími hercami. 1:0 pre švédsky film.

Adžin (2016) (seriál)

Vnímanie niektorých postáv: Nagai Kei - manipulatívny asociál bez empatie je zaujímavým pozorovateľom okolitého deja. Tosaki - pritlačený k múru viac ako agent Mahone z Prison Breaku, radosť pozerať sa na jeho rozhodnutia pod tlakom. Neužíva drogy, nevie sa zbaviť len mentoliek alebo žuvačiek ako náhradu nikotínu. Satou - zdá sa mi byť originálnym záporným hrdinom, cieľmi sa podobá na Magneta. Akčný živel, ktorý situáciu ovládne brutalitou, akciou aj dialógmi. Nakano - škoda, že je to hlupák, avšak na ňom sa mohla ukázať Nagaiova manipulatívnosť. Vyjadrenie ku seriálu: Adrenalín do žíl pumpuje dynamická akcia podporená stupňujúcou sa hudbou zobrazená v 3D animácii. Tieto zložky spolu dokonale ladia a sú hlavnou devízou seriálu, ktorá je na seriálovom poli vrcholom. Mystiku a fantasy zložku zabezpečuje nesmrteľnosť a duchovia, čo tvorcovia výborne využívajúhlavne v akčných scénach. Príbeh epizód, aj seriálu celkovo, je predvídateľný, no dej sa odvíja neuveriteľne rýchlo, čomu pomáha prepracovaná animácia. Téma vyžaduje množstvo akcie, ktorú tvorcovia zvládajú dokonale stupňovať a aj ňou zaplniť celú epizódu. Akcia je viac než dobre podporená hudbou, ktorá je jej rovnocennou zložkou a stupňuje ju perfektne. Negatívom sú úbohé dialógy, ktoré len opisujú situáciu bez invencie a niekedy vadia (chce sa mi močiť).Vzťahy medzi postavami sa odvíjajú pomaly, ale tvorcovia z nich dokážu zručne ťažiť. Každopádne vďaka akcii, hudbe, 3D a samotnej mystike Ajin vládne viac než spokojnosť. Komentár ku niektorým epizódam: 3. Pád motorky alebo záverečná vražda sú vrcholy anime, čo som zatiaľ videl. 5. Satou prerážajúci cez stráže je akčný adrenalínový vrchol anime. 9. Konečne som v anime dostal ambivalentného hrdinu, ktorý pre svoju asociálnu poruchu a absenciu empatie koná vážne zaujímavo, nečiernobielo. Napätie sa stupňuje a postavy sa stávajú kultovými.

Adžin - Season 2 (2016) (série)

Varovanie: séria obsahuje priveľa Nakana. V každej epizóde nejaká vražda, až máte chvíľu dojem, že ide o epizódny seriál. Nagai Kei, Nakano a Tosaki sú v prvých dvoch epizódach len pozorovateľmi a vymýšľajú taktiku. Ich pasivita je pre dej teraz prekážkou, Satou našťastie svojou brutalitou tieto nudné časti vyváži a diváka udržiava v napätí. Tosaki sa stal ľudskejším a jeho postava už nevyvoláva toľko emócií, čo predtým. To isté aj Nagai, ostatné postavy ho nútia robiť rozhodnutia založené aj na emóciách, nie len na chladnej logike. Táto séria zbytočne brzdí dej tým, že dostáva svoje postavy do rozpakov. Dynamická akcia ostala, ale najlepšie scény si už ukradla pre seba 1. séria. Každopádne seriál znova diváka skoro rovnako intenzívnym spôsobom drží v napätí, zamrzí len, že kvalita poľavila a viac tak upriamila pozornosť na predvídateľný dej.

Agent Palmer: Případ Ipcress (1965)

„Close the door, Palmer. And don’t slouch into my office like a pregnant camel. Stand to attention.“ Michael Cane v úlohe agenta britskej tajnej služby ukazuje svoju rutinu. Spolupracovníkovi nevyberane vykopáva dvere na byte a škodoradostne sa usmieva pri jeho šoku. Riaditeľov tón reči, ako ho Harry Palmer vyrušil pri kŕmení holubov je nezabudnuteľný, lebo riaditeľ vždy vie, čo je momentálne priorita a teraz je to kŕmenie holubov, bez ohľadu na bezpečnosť kráľovstva. Michael Caine to vďaka hlavnej úlohe ťahá, sekunduje mu aj jeho šéf Nigel Green. Vtipy vychádzajú, napätie napríklad pri otváraní bytu je intenzívne aj vďaka podmanivej hudbe. Film baví, je áčkovej kvality, ale úplne nepohltí. Harry Palmer sa obzerá za každou sukňou, o ženy sa s kamarátmi nedelí, kolegom a hlavne nadriadeným odpovedá uštipačnými poznámkami, berie veci do vlastných rúk, ľahko sa dostáva do bitky a dokonca ruší ticho v čitárňach. Oproti Bondovi je však citlivejší a divák s ním cíti v jeho nezdaroch aj ambíciách. Na diváka film mrká parodaovaním Bonda pri výmene zbrane za horšiu či starou sekretárkou. Príbeh je však omnoho reálnejší a drsnejší ako Bond, aj keď prekvapivo sa odohráva celý čas v Londýne (spoiler) a únosy za bieleho dňa sú trochu pritiahnuté za vlasy, ale tak keď sa chce, tak sa dá. Zamrzí málo adrenalínových zážitkov, ktoré v tomto type filmov výrazne pomáhajú divákovej pozornosti. V serióznych špiónskych filmoch vedie tento nahláškovanosťou, ktorú môžu prekonať snáď len pokračovania. Colonel Ross : You just love the army, don't you? Palmer : Oh, yes, sir. I just love the army, sir. Clonel: We may find you a better audience for your jokes. -„Er, is this a promotion, sir?“ „Sort of.“ „Any more money?“ „Let’s see. You’re on 1300 pay and allowances.“ „Yes, sir.“ I’ll try and get you 1400.“ „Oh, thank you, sir. Now I can get that new infrared grill.“ „Save your money. You won’t have much time for cooking. Dalby works his men. And he doesn't have my sense of humor.“ „Yes, sir. I will miss that, sir.“ Major Dalby : [of Palmer's dossier] It isn't usual to read a B107 to its subject, Palmer; but I'm gonna put you straight. "Insubordinate. Insolent. A trickster. Perhaps with criminal tendencies." Palmer : Yes, that's a pretty fair appraisal - sir. Major Dalby : Good. That last quality might be useful. But if I have any trouble with you, Palmer, I shall *bite* you, Palmer, and I shall bite you so hard you'll go right back to where Ross found you! –„Thank you for a wonderful evening.“ Major Dalby : Spare us the jokes, Palmer, I don't have Colonel Ross's sense of humour. Palmer : Yes, I will miss that, sir. -[Courtney has found a gun in Palmer's apartment] Courtney : You know this is unauthorised.Palmer : My mother gave it to me for Christmas. Palmer : Have you seen everything? Courtney : Yes, thank you. Palmer : Then you know where the... whiskey is? Courtney : Yes. Palmer : Fix us both one, will you? Colonel Ross : [Inside a modern grocery store, picking up a can of mushrooms out of Palmer's shopping cart] "Champignons"... You're paying ten pence more for a fancy French label. If you want mushrooms, you'd get better value on the next shelf. Palmer : It's not just the label. These *do* have a better flavor. Colonel Ross : Of course... You're quite the gourmet, aren't you, Palmer? Jazykové okienko: bird; bloke; draw a blank.